Automatyczne systemy parkingowe

Automatyczne systemy parkingowe

Automatyczne systemy parkingowe to konstrukcje, które wykorzystują szereg rozwiązań, mające coraz większe zastosowanie we współczesnym budownictwie i systemach zagospodarowania. Ich sklasyfikowanie wymaga uwzględnienia wielu czynników – najczęściej jednak stosuje się stopień automatyzacji. Z tego względu wyróżnić możemy systemu automatyczne i półautomatyczne. Innym sposobem klasyfikacji jest podział w zależności od poziomu gruntu, czyli na podziemne i naziemne. Istnieje jeszcze podział związany z parkowaniem względem innych pojazdów dzielący systemy na zależne i niezależne. Brzmi to dość skomplikowanie jednak w tym artykule postaramy się wyjaśnić wszelkie wątpliwości tak, aby wiedza na temat systemów parkingowych była możliwie jak najbardziej klarowna.

Jakie zalety posiadają automatyczne systemy?

Pierwszą i najważniejszą zaletą, jaką mają automatyczne systemy parkingowe jest minimalizacja przestrzeni parkingowej. Przy ich użyciu możliwe jest maksymalne wykorzystanie powierzchni do parkowania z uwzględnieniem opcji zabudowy nawet na wąskich przestrzeniach, gdzie tradycyjne parkowanie nie mogłoby mieć miejsca. Istotna jest również modułowa konstrukcja, która sprawia, że system taki jest niezwykle elastyczny. Jeśli tylko potrzebujemy, to możemy dobudować pożądaną liczbę jednostek parkowania. Kwestią już niezwiązaną z funkcjonalnością, aczkolwiek również ważną dla klientów jest nowoczesny design, który możliwy był do uzyskania dzięki zastosowaniu specjalnych kształtów i modeli osłon. W takim systemie parkowanie przebiega błyskawicznie, a sam proces odbywa się w sposób automatyczny bez konieczności kilkukrotnego objeżdżania obiektu celem znalezienia odpowiedniego miejsca. Ostatnią sprawą wartą uwagi jest ochrona przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a także zablokowanie dostępu pojazdom osób postronnych.

Systemy podwójnego parkowania

Zdecydowanie najbardziej banalnym, chociaż wcale nie złym rozwiązaniem jeśli chodzi o systemy parkingowe jest wykorzystanie systemów podwójnego parkowania. Są one najczęściej dedykowane użytkownikom indywidualnym i dobrze sprawdzają się tam, gdzie możliwość wybudowania garażu po prostu nie istnieje. Rozwiązanie to działa na takiej zasadzie, że jedno miejsce parkingowe znajduje się na platformie, zaś drugie pod ziemią, co dodatkowo sprawia, że zachowana jest estetyczność otoczenia.

Systemy parkingowe oparte na funkcjonalności podwójnego parkowania mnożą liczbę miejsc parkingowych niezależnie od pozostałych. Jeśli chodzi o samą konstrukcję to jest ona złożona z dwóch platform z podłogą wykonaną z ocynkowanej blachy, dwóch łańcuchów i czterech profili łączących platformy, a także specjalnych słupów przymocowanych do posadzki oraz ścian kontenera. To rozwiązanie wykorzystuje również specjalną instalację hydrauliczną, dzięki czemu całość jest solidna i działa niezwykle sprawnie.

Paletowe systemy parkingowe

Automatyczne systemy parkingoweNa wąskich działkach, które posiadają ograniczone możliwości dojazdowe świetnie sprawdzą się systemy parkingowe wykorzystujące technologię paletową. Obiekty wykorzystujące ten system mogą być zarówno naziemne, jak i podziemne lub też połączone w system parkowania czasowego i abonenckiego. Przeważnie ilość samochodów, jaką można zaparkować z pomocą takiego rozwiązania to do 60 pojazdów. Często spotykanym rozwiązaniem przy tej technologii jest wykorzystanie dwóch rodzajów platform – podłużnych i poprzecznie przesuwanych. Dzięki temu, że mogą się one poruszać tylko w ściśle określonych kierunkach sprawa parkowania i użytkowania systemu staje się niesłychanie banalna.

Często można także spotkać tego typu systemy jako rozwiązanie w pełni modułowe. Wiele firm decyduje się na projektowanie ich z zachowaniem indywidualnych obostrzeń przestrzennych danego obiektu. Najbardziej skomplikowane rozwiązania wykorzystują połączenie ruchu poprzecznego i podłużnego, jednak w zamian za to wymagają znacznej ilości miejsca na przesuwanie. Grożą także pewnego rodzaju awaryjnością związaną z ruchem wielopłaszczyznowym, zatem nie są szczególnie polecane.

Systemy parkingowe bezpaletowe

Zdecydowanie warte uwagi są systemy parkingowe bezpaletowe. Rozwiązanie to pozwala na wykonanie w pełni zautomatyzowanych parkingów, w których samochody przenosi się przenośnikiem wahadłowym. Polega to na prostej operacji, która wygląda następująco.

  • najpierw samochód wjeżdża na specjalne miejsce wjazdowe – w tym czasie przesuwa się pod nim przenośnik, podnosząc go równomiernie w górę,
  • gdy już samochód jest na przenośniku zostaje przetransportowany w miejsce docelowe i opuszczony.

Jak widać cały proces wydaje się być niezwykle banalny, jednak trzeba pamiętać o tym, iż stoi za nim cała masa maszynerii, która wymaga specjalnego miejsca. W związku z tym takie systemy są oferowane najczęściej klientom pragnącym wybudować duże, wielopoziomowe parkingi. Jeśli dodamy do tego pionowe transportery, które dostarczą samochody na konkretne poziomy, gdzie następnie będą odebrane przy pomocy specjalnych przenośników to otrzymamy kompletny i niezwykle wydajny system.