Budowa domu kanadyjskiego: plusy rozwiązania

Budowa domu kanadyjskiego: plusy rozwiązania

Budowa domu kanadyjskiego: plusy rozwiązania. Do Polski cały czas przybywają różne technologie, w tym budowlane, które za granicą znane są już od lat. Tak też jest między innymi z domami kanadyjskimi. Są to domy budowane w technologii szkieletowej, a nazwa pochodzi między innymi domów z Kanady, czy USA, ponieważ tam właśnie ta technologia króluje.

Jak zabrać się za budowę domku kanadyjskiego ?

Polska niestety nie oferuje zbyt dobrych warunków, jeśli chodzi o budowę domów kanadyjskich. Nie chodzi tu o prawo, czy też tereny, na których mieszkamy, lecz niestety o oferty firm budowlanych, z którymi można się spotkać. Przedsiębiorcy myślą, że budowa domu kanadyjskiego przebiega tak, jak budowa w każdej innej technologii i nie bardzo się różni od budowy najpopularniejszych w Polsce domów, czyli murowanych. Niestety jest to myślenie mylne, które doprowadza do tego, że powstało już wiele budynków, teraz nadających się do zupełnych zmian, również w konstrukcji.

Budowa domu kanadyjskiego: plusy rozwiązaniaJeśli ktoś chce zdecydować się na dom kanadyjski, powinien poszukać firmy budowlanej, która budową domów w technologii szkieletowej z drewna, zajmuje się już co najmniej kilka lat. I nie ma to być tylko historia budowy domów, lecz konkretnie domów szkieletowych. Niestety brakuje na naszym rynku profesjonalistów i ciężko będzie znaleźć takiego wykonawcę, jednak nawet jeśli taki dom ma wyjść, nieco drożej, niż gdyby budowała go zwykła firma budowlana bez doświadczenia w budowaniu domów drewnianych, to warto zdecydować się na takie rozwiązanie, ponieważ za budowlą wykonaną przez specjalistów, idzie jakość, na której chyba każdemu zależy. Jeśli ktoś kiedyś już wybudował taki dom i niestety teraz spotyka się z niemiłymi przygodami, to znaczy różne i często uszkodzenia, to jest to właśnie konsekwencja powierzenia budowania firmie, która się na tym kompletnie nie zna. Jeśli już ktoś znajdzie odpowiednią firmę, to teraz czas na materiały. Oczywiście większość materiałów zostanie zakupiona przez firmę i jeśli naprawdę są to specjaliści, to warto im to zadanie powierzyć. Mimo wszystko warto przy wyborze niektórych materiałów być osobiście, na przykład drewna, z którego zostanie wybudowany dom. W Polsce najczęściej wybieranym materiałem jest świerk, ponieważ jest to drewno wytrzymałe i odporne. Podaje się, że takie drewno powinno być suszone komorowo, a także czterokrotnie strugane. Jest to materiał, który po ścięciu musi nabrać pewnych cech, zanim będzie mógł zostać wykorzystany do budowy. Drewno powinno być równie jak najlepszej klasy i oznaczone stemplem. Jeśli ktoś nie przypilnuje wyboru na tym etapie, to w trakcie użytkowania domu może się okazać, że źle dobrane drewno będzie pękać, nadmiernie trzeszczeć i mogą na nim pojawiać się inne uszkodzenia.

Samą budowę warto już pozostawić specjalistom. Po przekazaniu im planów budowy, na pewno będą wiedzieć, co robić. Jednak zanim zostanie wybrana firma i zanim zostaną wybrane materiały, może warto pomyśleć o tym, że taki dom nie powinien stać w przypadkowym miejscu? Chyba każdy jest tego samego zdania, że domy kanadyjskie wyglądają naprawdę wyjątkowo i posiadają swój unikalny klimat, który stawia je na ciekawej pozycji wśród innych budowli. Taki dom na pewno wyróżnia się wśród innych domów, więc warto postarać się o teren dla niego i o otoczenie. Dom kanadyjski nabierze jeszcze piękniejszego klimatu, gdy zostanie otoczony scenerią wioskową, czy też będzie wybudowany na skraju lasu, czy też nad jeziorem. Są to elementy, które z czasem będą nabierać znaczenia i w przyszłości mogą wpłynąć na podniesienie wartości domu.

Dlaczego warto wybudować dom kanadyjski?

Domy kanadyjskie różnią się nieco od najpopularniejszych w Polsce domów, czyli murowanych. Na pewno wykorzystanie do budowli drewna sprawia, że mają nieco inne cechy i mikroklimat w takich domach jest nieco odmienny. Domy kanadyjskie dzięki wykorzystaniu naturalnego materiału, jakim jest drewno, mają zdolność, a w sumie to drewno ma tę zdolność, do samoregulacji wilgotności. Dlatego też w pomieszczeniach zawsze panuje odpowiednia atmosfera, dom przyjmuje i oddaje ciepło, więc temperatura latem nie będzie nieznośna, a zimą za to będzie ciepło i przytulnie. Dom z drewna również bardzo łatwo się ogrzewa. Nie powinno być więc problemem to, że szybko traci temperaturę, gdyż ponowne jej odzyskanie nie będzie większym problemem. Budując dom kanadyjski z drewna, można również uzyskać większą powierzchnię, niż budując dom murowany o tej samej powierzchni. Jest to nawet do 10% więcej powierzchni użytkowej. Zawdzięcza się to temu, że ściany w domu drewnianym są cieńsze, a więc pozostaje więcej pola do manewru, jeśli chodzi o wystrój. Dom nie sprawia też dzięki temu wrażenia zbyt masywnego i ciężkiego, lecz zachowuje swoją naturalną lekkość. Warto zdecydować się na domy z drewna Szczecin, ponieważ jest to niestandardowy wybór, dopiero zyskujący w Polsce popularność. Osoba, która zdecyduje się na budowę takiego domu, na pewno nie będzie zawiedziona. Domy kanadyjskie już za kilka lat w Polsce będą bardzo pożądane.