Co warto wiedzieć o płytkach ceramicznych?

Co warto wiedzieć o płytkach ceramicznych?

Co warto wiedzieć o płytkach ceramicznych? Wiosna to dobry czas na remonty. W tym okresie wiele osób potrzebuje coś zmienić w swoim domu czy mieszkaniu. Niektórzy zastanawiają się jakie płytki wybrać. Bardzo modne i ładnie się prezentują są płytki ceramiczne. Tak naprawdę można je położyć w kuchni, łazience, a niektórzy kładą płytki w pokoju. Jakie płytki wybrać?

Płytki ceramiczne i trochę wiedzy

Płytki ceramiczne to jedne z najczęściej stosowanych rozwiązań w naszych domach. Główną ich zaletą jest to, że są one trwałe.  Zanim jednak stwierdzimy, że chcemy wykonać remont w naszym domu warto zastanowić się jakie płytki wybrać.

Z czego wykonane są płytki ceramiczne? Wiele osób zastanawia się co daje im taką trwałość. Zacznijmy od tego z czego je trzeba wykonać. Przede wszystkim są one wykonane z materiałów ceramicznych. Zwykle mają od 6 do 16 mm grubości. Także są cieniutkie. Płytki ceramiczne posiadają różne kształty, kolory, wzory i zastosowanie. Wykonuje się je najczęściej z mieszanki kilku składników m.in. gliny, krzemionki oraz barwników. Dodatkowo można dodać do nich dodatki mineralne. Płytki ceramiczne są wypalane. Często pokrywa się je szkliwem, ale nie zawsze. Jeśli nie są pokryte szkliwem mówi się na nie płytki surowe.

Jeśli chcemy płytki ceramiczne trwałe i wytrzymałe to zwracajmy szczególną uwagę na to  z jakich materiałów zostały wykonane i jaka jest twardość minerałów. Zależy w jakim pomieszczeniu chcemy umieścić naszą płytkę. Jeśli chodzi o łazienkę to tutaj płytka o twardości pięć będzie dobrym wyborem. W przypadku np. garażu warto kupić płytkę o twardości powyżej takiej jak siedem. Jeśli chodzi o odporność to lepszym rozwiązaniem jest gres porcelanowy, ponieważ jest on wypalony w dużej temperaturze, aż 1200 stopni C. Płytki po procesie wypalania poddaje się kolejnemu procesowi- kalibracji. Muszą być podobnych rozmiarów. Mogą być poddane też procesowi rektyfikacji. Robi się to dlatego, żeby miały identyczne rozmiary i kształty. Płytka zostaje obcinana mechanicznie i szlifowana. Trzeba mieć na uwadze, że płytki ceramiczne, które poddaje się temu procesowi są droższe od płytek kalibrowanych. Mogą też posiadać ostrzejsze krawędzie.

Rodzaje płytek ceramicznych

Sporo jest rodzajów płytek ceramicznych obecnie na rynku. Jedne z nich to glazura, która wykorzystywana głównie jest do pokrywania ścian. Często stosuje się je do obudowy sanitariatów, ponieważ są one cienkie. Porównując je z innymi płytkami są one mniej wytrzymałe. Jednak są odporne na środki chemiczne, które używa się często do czyszczenia. Kolejnym rodzajem płytek ceramicznych  jest klinkier szkliwiony, który głównie stosowany jest do posadzek. Łatwo się je czyści to jest ich główna zaleta. Terakota to płytki kamionkowe, które wykonane są z oczyszczonej gliny. Są one bardzo wytrzymałe. Można je wykorzystać zarówno wewnątrz budynku albo na zewnątrz. Jest to płytka odporna na wysokie temperatury. Gres to płytka ceramiczna, która wypalana jest w bardzo wysokiej temperaturze. Jest to najbardziej odporny materiał i zarazem bardzo popularny.

Wymiana płytek ceramicznych

Czasami musimy dokonać wymiany płytek niezależnie od tego czy tego chcemy, czy też nie. Na szczęście nie trzeba robić generalnych remontów. Zaletą płytek jest to, że jeśli się zdarzy, że dojdzie do pęknięcia to można je wymienić samodzielnie. Nie musimy wzywać fachowców. Jak to zrobić? Musimy robić to na pewno dokładnie, żeby nie uszkodzić płytek, które są obok. Pierwszym krokiem jest usunięcie fugi. Jeśli ją usuniemy łatwiej będzie nam wyciągnąć uszkodzoną płytkę. Fugi łatwo się pozbędziemy za pomocą śrubokręta. Kolejnym etapem jest wyciągnięcie płytki. Musimy wywiercić kilka otworów w płytce, uderzamy młotkiem i wyciągamy płytkę, która jest uszkodzona. Zanim będziemy chcieli położyć nową płytkę musimy oczyścić miejsce. Można zagruntować to miejsce i trzeba usunąć resztki kleju.

Przy zakupie warto już pomyśleć o tym jakie płytki będą dobre do naszego mieszkania. Musimy je dobrze dobrać pod każdym kątem. Jak szybko położyć płytkę? Nie jest to trudne. Zaprawę nakładamy na płytkę i na powierzchnię. Potem dociskamy i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie robimy fugę i gotowe. Płytki ceramiczne najlepiej i najczęściej kładzie się w łazienkach. Do wyboru mamy wiele formatów, kolorów oraz wzorów płytek. Także każdy klient i to nawet ten wymagający znajdzie coś dla siebie. 

Koszt płytek ceramicznych

Ceny płytek ceramicznych https://www.ceramiczne-plytki.pl/ zależą od kilku czynników. Nie jest tajemnicą, że cena uzależniona jest od producenta. Jednak przy wyborze płytek nie musimy się kierować tym kryterium. Cena płytek ceramicznych zależy również od jakości ich wykonania. Także od wytrzymałości płytek, którą się określa w odpowiedniej skali. Ważne jest z jakiego materiału jest zrobiona płyta, czy jest odporna na temperatury, na pęknięcia lub ścieralność. Wiadomo, że im wyższa klasa tym lepsza jakość płytek. Płytka powinna także posiadać właściwości antypoślizgowe. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w łazience albo w holu lub przy wejściu. Także wybierając płytki warto wziąć pod uwagę kilka czynników.