Co zrobić, gdy umiera ukochane zwierzątko?

Co zrobić, gdy umiera ukochane zwierzątko?

Co zrobić, gdy umiera ukochane zwierzątko? Coraz więcej osób posiada w domu pupila. Najczęściej jest to pies lub kot, ale są tacy ludzie, którzy decydują się na chociażby królika, czy też fretkę. Kiedy spędza się wiele czasu ze swoimi zwierzątkami, to ciężko się do nich nie przywiązywać. Wiadomo jednak, że żyją znacznie krócej niż przeciętny człowiek. Trzeba wobec tego przygotować się na ich odejście, nie zawsze spodziewane. Gdzie więc należy się udać, gdy pupil odchodzi?

Krematorium dla zwierząt

Jest to miejsce, które umożliwia wszystkim zwierzętom domowym godne odejście. Zanosi się tam zwłoki, które następnie zostają spalone. Potem powstały popiół przesypuje się do wybranej wcześniej urny. Dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na elegancki model, ponieważ można go postawić gdzieś w domu, aby już na zawsze mieć swojego pupila przy sobie. Co ciekawe, istnieje nawet możliwość wykonania diamentu z prochów pupila. Da się go wtedy na przykład umieścić w pierścionku lub naszyjniku. Część osób decyduje się jednak pochować urnę wraz z zawartością na cmentarzu dla zwierząt. Jeżeli niestety nie ma się zbyt wielu pieniędzy, to krematorium dla zwierząt oferuje oczywiście tańsze opcje pochówku. Mowa tu o kremacji zbiorowej, gdzie zwłoki zwierzęcia palone są razem z ciałami innych pupili, a następnie pochowane w zbiorowej mogile, na terenie cmentarza dla zwierząt. Stanowi to dużo lepsze rozwiązanie niż pochowanie w lesie lub na działce, które jest nie tylko przykrym doświadczeniem, ale także czynem niezgodnym z prawem.

Być razem do końca

Co dla wielu osób jest ogromną zaletą, krematorium dla zwierząt umożliwia nie tylko pożegnanie się z pupilem przed kremacją, ale także obecność właściciela w trakcie umieszczania zwłok w komorze, jaka służy do ich spopielenia. Pozwala to oswoić się ze swoją stratą, a także przygotować do nowego etapu życia, w którym nie będzie już uczestniczył ukochany pupil. Może to być dla właściciela bardzo oczyszczające doświadczenie, łagodzące nieco żal i smutek, z jakimi jest zmuszony się zmierzyć.

Zobacz również:

Ekologiczny aspekt całego przedsięwzięcia

Nie można także pomijać faktu, iż krematorium dla zwierząt to miejsce przyjazne środowisku. Wiele osób interesuje się ekologią i zauważa, że wszystkie podejmowane działania mają bezpośredni wpływ na najbliższe otoczenie. W tego typu przedsiębiorstwach używa się nowoczesnych pieców, stworzonych dzięki wykorzystaniu innowacyjnej technologii. Wszystko po to, aby spełniały współczesne normy oraz standardy. Cały proces kremacji przeprowadza się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa oraz w kontrolowany sposób. Powstałe gazy charakteryzują się bezwonnością oraz bezbarwnością. Krematorium dla zwierząt nie stwarza więc ryzyka emisji żadnych zanieczyszczeń do środowiska.

Cmentarz dla zwierząt

Jeżeli urnę z prochami pupila chciałoby się pochować w odpowiednim miejscu, to krematorium dla zwierząt w Łodzi współpracuje najczęściej z odpowiednim cmentarzem. Dużo tańsza jest kremacja zbiorowa i zdecydowanie się na wspólny grób z kilkoma innymi futrzakami, aczkolwiek jeżeli ktoś ma większy budżet, to najczęściej woli zakopać pupila osobno. Istnieje nawet możliwość kupienia tablicy nagrobnej. Z pewnością sprawi to, iż wizyty na cmentarzu staną się mniej bolesne. Świadomość, że zwierzak miał godny pochówek, potrafi ulżyć nieco w cierpieniu i złagodzić tęsknotę. Posiada się również miejsce, w którym da się usiąść i powspominać miłe chwile razem. Czasem bowiem można przywiązać się do futrzaka bardziej niż do człowieka, co potrafi w sytuacji jego śmierci sprawić sporo bólu.

Sytuacje wyjątkowe

Warto wspomnieć, że z usług krematorium dla zwierząt korzystają nie tylko właściciele zwierząt domowych. Są jeszcze psy pełniące służbę w straży granicznej, policji oraz takie, które pomagają osobom niewidomym. One także zasługują na godny pochówek, bowiem przysłużyły się nie tylko swojemu właścicielowi, ale również społeczeństwu. W większość przypadków ich kremacja będzie ze względu na te okoliczności darmowa lub objęta sporą zniżką. Jest to zdecydowanie wspaniały gest ze strony właścicieli krematoriów.

Pogodzić się ze stratą

Po śmierci zwierzaka nie tylko sposób jego pochówku jest istotny. Ma oczywiście duże znaczenie, ponieważ pozwala oswoić się z sytuacją i zdobyć świadomość, że od tej pory wkracza się w nowy, nieco inny etap życia. Najistotniejsze jest jednak to, aby odnaleźć wewnętrzną siłę i poradzić sobie z negatywnymi emocjami. Taki wstrząs może bowiem niekorzystnie odbić się na psychice, choć nie każdy będzie w stanie się do tego przyznać. Należy uświadomić sobie, że nie ma nic złego w żałobie po stracie przyjaciela, a płacz potrafi przynieść ulgę, nawet kiedy inni ludzie nie rozumieją takiego zachowania. Jeżeli nie jest się w stanie nawet zadzwonić do krematorium dla zwierząt, warto poprosić kogoś bliskiego, aby zajął się zwłokami. Nie ma bowiem sensu zmuszać się do czynności, jakie są bardzo bolesne. Strata pupila potrafi mocno zaboleć, aczkolwiek z czasem negatywne emocje zaczną słabnąć, a dobre samopoczucie wracać. Najważniejsze to się nie załamywać i dać sobie czas na pogodzenie się ze śmiercią.