Czy warto skorzystać z cateringu dietetycznego?

Czy warto skorzystać z cateringu dietetycznego?

Czy warto skorzystać z cateringu dietetycznego? Modna tendencja nie tylko na szczupłe ciało, lecz także na zdrowy i ekologiczny styl życia często determinuje nasze wybory żywieniowe. Bardzo modne stało się zamawianie cateringu dietetycznego- szybkie i ekologiczne jedzenie. Jednak z jakich powodów warto korzystać z cateringu dietetycznego? 

Catering dietetyczny – czym jest?

Catering dietetyczny zwany popularnie dietą pudełkową to nic innego jak dobrana indywidualnie dieta w której jest kilka (zazwyczaj 5) odpowiednio dobranych oraz zbilansowanych posiłków. Dostarczane są każdego ranka w hermetycznie zamkniętych pudełkach dzięki temu są idealnym rozwiązaniem na zabiegany dzień.

W firmach oferujących catering dietetyczny można znaleźć wiele różnych diet np.: dietę redukującą tkankę tłuszczową, dietę wysokobiałkową czy bezglutenową, wegetariańska czy wegańską. Dieta pudełkowa to nie tylko jedzenie dobrane do indywidualnych preferencji, lecz także perfekcyjnie dobrane proporcje kalorii oraz wszystkich składników odżywczych i mineralnych. 

Zalety diety pudełkowej

dieta pudełkowa

Regularność dobrze zbilansowanych posiłków jest głównych problem wielu współczesnych ludzi. Profesjonalny catering dietetyczny robi często furorę pośród pracowników wielkich korporacji. Jednak jakie są główne zalety diety pudełkowej? Jedną z największych zalet jest duża oszczędność czasu. 

Catering dietetyczny daje możliwość zadbania o wysoką jakość posiłków bardzo zabieganym osobom. Zabiegane osoby, zamiast słoików o fatalnym składzie i wysokiej kaloryczności mogą zjeść smaczny posiłek korzystając z diety pudełkowej. Catering dietetyczny jest również idealnym rozwiązaniem dla sportowców, nie muszą oni tracić cennego czasu na przygotowanie pełnowartościowych posiłków. Kolejną zaletą diety pudełkowej jest to, iż wszystkie posiłki są odpowiednio zbilansowane. Dzięki czemu nie trzeba posiadać odpowiedniej wiedzy, by wiedzieć, które składniki odżywcze i w jakiej ilości służą danej osobie (każdy człowiek posiada inne zapotrzebowanie na kalorie). 

Wiele osób nie posiada również odpowiedniej wiedzy- jakie składniki odżywcze i w jakiej ilości powinni dostarczać do organizmu, a eksperymenty są nie tylko kosztowne, lecz również czasochłonne. 

Odpowiednio zbilansowane posiłki z dowozem do domu to pewność, iż jedzenie jest dostosowane nie tylko do potrzeb, lecz także do upodobań oraz trybu życia – inne zaopatrzenie na kalorie będzie miał mężczyzna pracujący w korporacji,a inne sportowiec lekkoatleta. Może się wydawać wszystkim, że jedzą odpowiednio dobrze jednak zawsze należy brać pod uwagę normy wynikające z nie tylko z  innego charakteru pracy, lecz również trybu życia. Trzecią zaletą cateringu dietetycznego jest oszczędność pieniędzy – nie ma potrzeby tak częstego robienia zakupów. Kuszące okazje cenowe w sklepach są zawsze doskonałą okazją do wydania większych pieniędzy niż było to zamierzone. Promocje sklepowe są nierzadko kuszącą okazją do złamania przyrzeczeń diety.  

Następnym atutem cateringu dietetycznego jest to, iż dieta pudełkowa jest dobrą okazją do zmiany złych nawyków. Łatwo się przyzwyczaić do zdrowych i dobrze zbilansowanych posiłków. Ostatnią zaletą diety pudełkowej jest fakt, że nie każdy umie i lubi gotować. Dla niektórych osób gotowanie jest największą z możliwych kar- gotują bo muszą, a i tak im to niezbyt dobrze wychodzi- dla tych osób idealnym rozwiązaniem będzie dieta pudełkowa. 

Wady cateringu dietetycznego

Dobrze zbilansowana dieta, przyrządzona tylko z najlepszych ekologicznych produktów nie należy do najtańszych- często koszt miesięczny takiej diety przekracza tysiąc złotych miesięcznie. Zdarza się, iż osoby na diecie pudełkowej tęsknią za normalnym jedzeniem w gronie rodziny bądź znajomych np.: trudno jeść z pudełka w restauracji . Może się również zdarzyć, iż potrawy z cateringu dietetycznego niekoniecznie przypadną do gustu bardzo wybrednym osobom- wiadomo, że każdy ma inny gust smakowy. 

Jak wybrać najlepszy catering dietetyczny?

Czy warto skorzystać z cateringu dietetycznego?Na rynku można znaleźć wiele firm cateringowych, które oferują dietę pudełkową. Różnią się one między sobą ceną oraz jakością produktów. Dlatego najlepiej jest wypróbować catering dietetyczny zamawiając próbny zestaw.  Zawsze należy się także dowiedzieć o indywidualną modyfikację diety (np.: zamianę niektórych składników jeśli ma się na nie uczulenie). 

Profesjonalny catering dietetyczny powinien być  zawsze skonsultowany z dietetykiem. Dieta pudełkowa powinna być oparta nie tylko na konsultacji dietetycznej, ale również na aktualnych wynikach badań osoby, która ja zamawia. Pracownicy firmy cateringowej przed zamówieniem przez klienta diety najpierw powinni zebrać informacje dotyczące alergii, upodobań, stylu życia oraz aktywności fizycznej- im więcej szczegółowych pytań tym lepiej. Niektóre firmy kuszą niższymi cenami za dietę pudełkową, jednak nierzadko jest ona z kiepskiej jakości produktów. 

Catering dietetyczny jest świetnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które żyją w biegu i nie mają czasu na nic. Dieta pudełkowa ma mnóstwo zalet, które są doceniane nie tylko przez ludzi znanych, lecz także przez przeciętne osoby.