Działki na sprzedaż – co trzeba wiedzieć

Działki na sprzedaż – co trzeba wiedzieć

Działki na sprzedaż – co trzeba wiedzieć: chcesz korzystnie sprzedać działkę? A może planujesz zakup działki pod inwestycję komercyjną, komercyjną nieruchomość lub budowę wymarzonego domu? Musisz wiedzieć, że zakup i sprzedaż działki to nie przedsięwzięcia, których dokonuje się z dnia na dzień. Można by przypuszczać, że zakup kawałka ziemi będzie prosty, ponieważ łatwiej ujrzeć jej wady i zalety, niż np. w przypadku gotowego domu. Sprawa nie jest jednak taka prosta i każda osoba, której zależy na tym, by nie przepłacić i nie wpaść w różnego rodzaju pułapki, powinna skorzystać z usług specjalistów, a może i rozważyć skorzystanie z usługi pośrednika.

Plan zagospodarowania przestrzennego – czy jest pomocny przy kupnie lub sprzedaży działki?

Właściciele planujący sprzedaż działki w Szczecinie, a także osoby zainteresowane zakupem uważają, że ogromne znacznie ma zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego Jest to dokument, który określa przeznaczenie gruntów na danym terenie: może to być wyłącznie zabudowa jednorodzinna, lub zabudowa na potrzeby przemysłowo usługowe. Określa także wymagania co do tego, czy dopuszczalna jest zabudowa szeregowa, czy może wszystkie budynki powinny być wolnostojące, ilość dopuszczalnych kondygnacji a także jaka część działki może zostać zabudowana. Pozyskując te informacje zarówno inwestorzy, chcący zakupić teren pod inwestycję, jak i osoby prywatne mające w planie budowę domu, mogą wiedzieć, czego się spodziewać. Plan ów jest bardzo ważny także dla osób, które zastanawiają się, jak korzystnie sprzedać działkę na danym terenie. Wiele terenów w kraju niestety nie posiada takich planów, wówczas pomocne będzie zapoznanie się z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, którą wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. O decyzję tego rodzaju występują zarówno osoby chcące sprzedać działkę, jak też osoby zainteresowane kupnem. Jeśli zamierzasz wybudować wymarzony dom drewniany, koniecznie zapoznaj się z planami na przyszłość, jakie dotyczą danej okolicy.  Wpłynie to nie tylko na cenę działki, ale może uchronić Cię też od pewnych nieprzyjemności. Być może urocza działka w otoczeniu zielonych terenów już za kilka lat będzie znajdowała się w pobliżu ruchliwej drogi, a obok nie będzie już uroczej łąki, gdyż na jej terenie powstanie hipermarket. Plany zagospodarowania przestrzennego mają także ogromne znaczenie w przypadku zakupu działki pod inwestycję komercyjną. Przed dokonaniem zakupu warto więc uzbroić się w cierpliwość i przygotować na to, że czeka nas jeszcze mnóstwo formalności.

Czy warto szukać tanich działek na sprzedaż?

Niska cena działki na sprzedaż nie musi automatycznie oznaczać tego, że dana oferta jest podejrzana. Jeśli działka wystawiona na sprzedaż znajduje się na terenie o niewielkim zaludnieniu, a przy tym nie znajduje się on w okolicy wyróżniającej się szczególnymi atrakcjami turystycznymi czy przyrodniczymi, cena działki nie będzie zbyt wysoka, gdyż z pewnością jest o wiele mniej chętnych osób, niż w przypadku działek w miastach lub terenów atrakcyjnych turystycznie. Jeśli chcesz mieć pewność, że kupując działkę podjąłeś dobrą decyzję, postaraj się pozyskać jak najwięcej informacji o tym, jakiej klasy i jakości jest gleba, czy masz do czynienia z terenem podmokłym, oraz czy w przyszłości nie czekają Cię pewne niespodzianki, związane z inwestycjami, które zmienią otoczenie działki, którą zamierzasz kupić. Jeśli szukasz atrakcyjnej działki pod budowę domu, miej na uwadze to, że podejmujesz właśnie jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Być może nie warto wydać nieco więcej pieniędzy na specjalistów i znawców, którzy pomogą nam podjąć decyzję, niż później borykać się z problemami. Zdarza się, że teren nagle okazuje się podmokły, więc trzeba wydać mnóstwo pieniędzy na drenaż lub podwyższenie terenu, co wiąże się też z załatwianiem pewnych dodatkowych formalności. W takich wypadkach zdarza się też, że trzeba zmieniać projekt domu, co również sporo kosztuje.

Sprzedaż działki z pośrednikiem

Jeśli chcesz sprzedać działkę, podjęcie współpracy z agencją lub biurem pośrednictwa będzie się wiązało co prawda z kosztami, lecz ostatecznie może okazać się bardzo korzystne. Oszczędzisz dzięki temu czas i pieniądze, jaki musiałbyś przeznaczyć np. na dojazdy do potencjalnych nabywców. Będziesz też mieć pewność, że wszystkimi formalnościami zajmie się specjalista, dzięki czemu nic nie zostanie pominięte, a Ty w tym czasie będziesz mógł zająć się innymi ważnymi sprawami. Jeśli nie masz doświadczenia i wiedzy, potrzebnej do tego, by korzystnie sprzedać działkę, możesz napotkać na trudności podczas próby odpowiedniego opisu oferty. Pośrednik zrobi to w profesjonalny sposób, odegra on też kluczową rolę w negocjacjach, zaoferuje także profesjonalną pomoc w kompletowaniu i przygotowaniu dokumentów. Będziesz mógł także liczyć na pomoc podczas załatwiania formalności urzędowych związanych ze sprzedażą działki, których będzie niemało. Rzetelny pośrednik, posiadający licencję i wszelkie uprawnienia, pozwoli Ci zaoszczędzić nie tylko czas, ale i wiele nerwów.