Elegancja i funkcjonalność bram wjazdowych na pilota

Elegancja i funkcjonalność bram wjazdowych na pilota

Elegancja i funkcjonalność bram wjazdowych na pilota. Postawienie bramy wjazdowej wieńczy dzieło budowy domu. Budynek już stoi, posesja jest ładnie uporządkowana, a ogrodzenie i brama wjazdowa są wizytówką właściciela. Muszą być eleganckie, ale przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Brama wjazdowa używana jest kilka razy dziennie i komfort użytkowania jest najważniejszy dla domowników. Najwygodniejszą opcją bramy jest brama przesuwna na pilota. Przy wyborze bramy należy uwzględnić usytuowanie posesji (teren prosty, czy pagórkowaty), odległość budynku od bramy i gabaryty pojazdów, które najczęściej będą przejeżdżały przez bramę.

Zalety bramy wjazdowej na pilota

Decyzja o montażu bramy na wpływ na funkcjonalność ogrodzenia. Coraz więcej osób wybiera bramy przesuwane ze względu na ich wygodę.  Bramy automatyczne na pilota to najczęściej konstrukcje przesuwne, które osadzone są na specjalnej szynie. Otwiera się wzdłuż wewnętrznej strony ogrodzenia. Z szyny trzeba usuwać wszelkie zabrudzenia: śnieg, grad. Dobrym pomysłem dzięki, któremu nie trzeba usuwać zabrudzeń jest podgrzewanie szyny kablem grzejnym.

Elegancja i funkcjonalność bram wjazdowych na pilota
Elegancja i funkcjonalność bram wjazdowych na pilota

Nie zajmuje przestrzeni parkingowej ani podjazdu. Brama wjazdowa na pilota sprawdzi się na każdej posesji. Brama automatyczna sprawdza się o każdej porze roku. Jej zalety szczególnie doceniane są zimą: nie wychodzić wcześniej z domu, żeby otworzyć bramę. Podnosi poziom bezpieczeństwa, ponieważ nikt spoza domowników jej nie otworzy. W sprzedaży są również konstrukcje samonośne , które przytwierdza się do stabilnego słupka. Skrzydło musi mieć przeciwwagę.  Kolejną zaletą bramy wjazdowej na pilota jest to, że nie potrzebujemy klucza do bramy, nie musimy go szukać, kiedy chcemy otworzyć bramę, ani nie ryzykujemy zgubienia klucza. Jednym minusem bramy na pilota jest wymóg, aby teren bramy był płaski – nie może być zamontowana na wzgórzu.

Gdzie zamontować bramę wjazdową?

Miejsce bramy wjazdowej nie jest dziełem przypadku i zdania właściciela w momencie stawiania ogrodzenia. Usytuowanie bramy wjazdowej  na pilota określa projekt zagospodarowania terenu, będący częścią  projektu budowlanego, zatwierdzanego przez nadzór budowlany. Brama nie może utrudniać dostępu do innych domostw. Nadzór budowlany ocenia, czy lokalizacja bramy nie będzie kolidowała z innymi urządzeniami. Zgodnie z prawem minimalna szerokość bramy to 2,4 m, a praktyce to 3 metry.

Zobacz również:

Opłacalny zakup

Kupno bramy automatycznej opłaca się osobom, które często wyjeżdżają samochodem z posesji, np.: do pracy. Brama wjazdowa na pilota to inwestycja na długie lata. Bramy przesuwane wymagają regularnej konserwacji, ponieważ mechanizm ulega zużyciu. Jeżeli ktoś nie ma samochodu i bramy wjazdowej będzie używał sporadycznie, np.: w związku z przyjazdem gości, to zakup bramy automatycznej będzie nieekonomiczny. Bramę na pilota warto zamontować dopiero po wymianie ogrodzenia na nowe. Przy starych płotach, na których widać lata użytkowania wstawianie bramy automatycznej jest pozbawione sensu, bowiem trudno jest dobrać rozmiar bramy.  W takiej sytuacji lepiej zamontować tymczasową, tańszą ręczną bramę dwuskrzydłową. Są dostępne ogrodzenia o klasycznym i nowoczesnym charakterze. Montując bramę automatyczną trzeba liczyć się z większymi kosztami prądu. Komfort, wygoda i funkcjonalność bramy wjazdowej na pilota sprawia, że wyższe rachunki za prąd nie szokują i są odbierane jako cena nowoczesnego otwierania posesji. Najnowsze modele tego typu bram są sterowane smartfonem. Są to droższe modele niż standardowe bramy na pilota. Otwieranie bramy jest ciche i nie powoduje żadnego dyskomfortu dla domowników.

Bramy rozwierane

Bramy automatyczne niekoniecznie muszą być przesuwne. W wersji rozwieranej mają jedno lub dwa skrzydła. Potrzebują więcej miejsca na otwarcie. Skrzydła osadzone są na zawiasach montowanych do słupków kotwionych  w murowanych słupach ogrodzeniowych lub montowanych na własnym fundamencie. Dobrze zamontowana, konserwowana, właściwie eksploatowana brama wjazdowa na pilota, zapewnia wieloletnią i bezawaryjną pracę.

Odporna na działanie korozji

Brama jest narażona na codzienne użytkowanie i warunki pogodowe.  Wszelkie elementy metalowe bramy powinny być pokryte cienką powłoką cynku, który uodparnia bramę na działanie korozji, co zwiększa okres użytkowania. Bardzo ważna jest jakość mocowań i wszelkich akcesoriów, ponieważ decydują one prawidłowym użytkowaniu. Nie istnieje idealny rodzaj bramy, który będzie odpowiadał potrzebom każdego klienta. Każdy kupujący zna uwarunkowania swojej posesji, własną sytuację rodzinną i finansową oraz ma jakieś plany odnośnie wyglądu całego ogrodzenia.

Na szczęście jest wiele modeli bram, a doradcy w punktach sprzedaży i producenci pomagają dopasować bramę wyjazdową w taki sposób, aby spełniała wszystkie oczekiwania użytkownika. Producenci mają swój katalog wzorów. W sklepach budowlanych do wyboru jest coraz więcej wzorów bram. Brama wjazdowa, niezależnie od z jakiego materiału jest wykonana, pełni rolę wizytówki posesji. Jest pierwszym punktem, na który zwraca się uwagę patrząc na posesję.