Gdzie występuje witamina D?

Gdzie występuje witamina D?

Gdzie występuje witamina D?  Nic dziwnego, że witamina D zyskuje coraz większą popularność w świecie suplementów, zwłaszcza w Polsce, gdzie klimat jest bardzo niesprzyjający i wiele miesięcy w roku jest bez nasłonecznienia. Wystawienie organizmu na działanie promieni słonecznych to najlepszy sposób na uzyskanie rozsądnej dawki witaminy D3, czego przeciętny człowiek nie jest w stanie osiągnąć i musi zadowolić się zewnętrzną suplementacją.

Pozyskiwanie witaminy D3 wyłącznie z pożywienia jest trudne

Zwykłe produkty spożywcze, takie jak warzywa, owoce i mięso, zawierają śladowe ilości witaminy D3, które nie są wystarczające dla codziennego zdrowia. Dieta bogata w tłuste ryby, takie jak makrela i łosoś, a nawet grzyby (najlepiej suszone) to dobra perspektywa. Z drugiej strony często chwalone w diecie ryby morskie charakteryzują się dużą ilością substancji szkodliwych, nawet rakotwórczych.

Prawdopodobne jest, że w ciągu kilku lat dieta rybna zacznie tracić na znaczeniu, wypierana przez klasyczne zewnętrzne suplementy i oczywiście witaminę D3. Mięso zawiera niewielkie ilości witaminy D3, występującej głównie w podrobach i produktach mlecznych. Niestety, ze względu na powszechne alergie lub niedopasowane grupy krwi, wiele osób nie toleruje w swojej diecie podrobów, zwłaszcza mleka, które w dużej mierze warunkuje prawidłową przemianę białka w pożywieniu. Jeśli już używasz produktów mlecznych jako źródła witaminy D, staraj się jeść jak najmniej tłuszczu.

Słońce to za mało, trzeba je uzupełniać

Gdzie występuje witamina D?
Gdzie występuje witamina D?

Samodzielne wytwarzanie witaminy D3 to ideał, ale nierealny w polskim klimacie, przy zachmurzonym niebie, wydłużającym się czasie spędzonym w domu i zamknięciu. Nawet zwykły filtr przeciwsłoneczny może niekorzystnie wpływać na syntezę witaminy D3, co jest szczególnie ważne dla rodziców małych dzieci, które dopiero się rozwijają.

10:00 do 15:00 Przynajmniej 18-20% nagiego ciała, dużo światła słonecznego bez filtracji to okazja do zaspokojenia potrzeb organizmu. Ogólnie bardzo trudno jest przedawkować witaminę D3, co w normalnych warunkach jest prawie niemożliwe. Co to znaczy, że należy dodać? Nie stawiaj na dawki witaminy D3 rzędu 2000-4000, ale staraj się o dawki wyższe, nawet dwukrotne i staraj się regularnie kontrolować wyniki krwi.

Podczas długotrwałej suplementacji badania należy przygotowywać mniej więcej co 3 miesiące. Sezonowość roku, jesienna depresja czy obniżony nastrój mogą równie dobrze być odpowiedzią na brak witaminy D3 w organizmie. Latem większość ludzi odmładza się dzięki większej ekspozycji na światło słoneczne. Niestety nie jest to powszechna wiedza i traci się ją wraz z płynną suplementacją witaminy D3.

Dlaczego warto suplementować witaminę D3 K2?

Gospodarka wapniowa poprzez regulację idealnego połączenia tzw. witaminy D3 i witaminy K2. Dzięki takiemu połączeniu suplementów możesz naprawdę zbudować mocne kości i dostarczyć witaminy do części ciała, które ich najbardziej potrzebują. Witamina K2 bezpośrednio chroni naczynia krwionośne, więc naturalnie i silnie wpływa na przenoszenie innych dobroczynnych substancji w bardzo prosty sposób. Farmaceutyczne suplementy witaminy D3 są coraz częściej dostępne w postaci kropli i są praktycznie koniecznością dla całej rodziny.

Dorośli z niedoborem D3 często mają obniżony nastrój, który charakteryzuje się problemami z krążeniem, brakiem snu i bólami kości. Krople witaminy D to tylko dodatek. Możesz także użyć kapsułek, tabletek i aerozoli, które organizm naturalnie trawi. Niedobór witaminy D3 stał się problemem społecznym, monitorowanym przez najważniejsze agencje ochrony zdrowia na świecie. Według najnowszych badań około 90% populacji kraju wykazuje przejściowe lub długotrwałe niedobory. Najpoważniejszymi konsekwencjami niedoboru witaminy D3 są krzywica i poważne osłabienie kości (konsekwencje na całe życie). Witamina D3 4000 to zalecana dawka dla dorosłych, ale nawet dzieci mogą odnieść korzyści z suplementacji w nieco większych dawkach przy minimalnym ryzyku nadużywania i przedawkowania.

Obowiązkowy suplement z dużymi nadziejami na poprawę większości funkcji organizmu

Liczne badania wykazały, że niedobór witaminy D3 może prowadzić do obniżonego nastroju, depresji, codziennych lęków i zwiększonego poziomu stresu. Pomyśl, że możesz przenieść letnią błogość na wszystkie dni w roku bez ponoszenia ogromnych kosztów. Suplementy D3 i K2 to konieczność, a nie chwyt marketingowy, zwłaszcza w polskim klimacie. Pamiętaj, że nawet przy idealnym planie diety nadal nie uzyskasz odpowiedniej ekspozycji i niepotrzebnie zmarnujesz czas. Witamina D3 nie bez powodu nazywana jest „witaminą słońca”.

Mięśnie, jelita, kości, skóra (naprawdę odmłodzona), układ sercowo-naczyniowy (lepiej z K2) i układ odpornościowy (szczególnie jesienią i zimą) odniosą korzyści z suplementacji. Zastanów się nad pytaniami uzupełniającymi, wybierz odpowiednią formę i edukuj innych, bo to nie jest wiedza powszechna, ale może uratować życie i zdrowie.