Gdzie występuje witamina D? Nic dziwnego, że witamina D zyskuje coraz większą popularność w świecie suplementów, zwłaszcza w Polsce, gdzie klimat jest bardzo niesprzyjający i wiele miesięcy w roku jest bez nasłonecznienia. Wystawienie organizmu na działanie promieni słonecznych to najlepszy sposób na uzyskanie rozsądnej dawki witaminy D3, czego przeciętny człowiek nie jest w stanie osiągnąć i musi zadowolić się zewnętrzną suplementacją.
Pozyskiwanie witaminy D3 wyłącznie z pożywienia jest trudne
Zwykłe produkty spożywcze, takie jak warzywa, owoce i mięso, zawierają śladowe ilości witaminy D3, które nie są wystarczające dla codziennego zdrowia. Dieta bogata w tłuste ryby, takie jak makrela i łosoś, a nawet grzyby (najlepiej suszone) to dobra perspektywa. Z drugiej strony często chwalone w diecie ryby morskie charakteryzują się dużą ilością substancji szkodliwych, nawet rakotwórczych.
Prawdopodobne jest, że w ciągu kilku lat dieta rybna zacznie tracić na znaczeniu, wypierana przez klasyczne zewnętrzne suplementy i oczywiście witaminę D3. Mięso zawiera niewielkie ilości witaminy D3, występującej głównie w podrobach i produktach mlecznych. Niestety, ze względu na powszechne alergie lub niedopasowane grupy krwi, wiele osób nie toleruje w swojej diecie podrobów, zwłaszcza mleka, które w dużej mierze warunkuje prawidłową przemianę białka w pożywieniu. Jeśli już używasz produktów mlecznych jako źródła witaminy D, staraj się jeść jak najmniej tłuszczu.
Słońce to za mało, trzeba je uzupełniać
Samodzielne wytwarzanie witaminy D3 to ideał, ale nierealny w polskim klimacie, przy zachmurzonym niebie, wydłużającym się czasie spędzonym w domu i zamknięciu. Nawet zwykły filtr przeciwsłoneczny może niekorzystnie wpływać na syntezę witaminy D3, co jest szczególnie ważne dla rodziców małych dzieci, które dopiero się rozwijają.
10:00 do 15:00 Przynajmniej 18-20% nagiego ciała, dużo światła słonecznego bez filtracji to okazja do zaspokojenia potrzeb organizmu. Ogólnie bardzo trudno jest przedawkować witaminę D3, co w normalnych warunkach jest prawie niemożliwe. Co to znaczy, że należy dodać? Nie stawiaj na dawki witaminy D3 rzędu 2000-4000, ale staraj się o dawki wyższe, nawet dwukrotne i staraj się regularnie kontrolować wyniki krwi.
Podczas długotrwałej suplementacji badania należy przygotowywać mniej więcej co 3 miesiące. Sezonowość roku, jesienna depresja czy obniżony nastrój mogą równie dobrze być odpowiedzią na brak witaminy D3 w organizmie. Latem większość ludzi odmładza się dzięki większej ekspozycji na światło słoneczne. Niestety nie jest to powszechna wiedza i traci się ją wraz z płynną suplementacją witaminy D3.
Dlaczego warto suplementować witaminę D3 K2?
Gospodarka wapniowa poprzez regulację idealnego połączenia tzw. witaminy D3 i witaminy K2. Dzięki takiemu połączeniu suplementów możesz naprawdę zbudować mocne kości i dostarczyć witaminy do części ciała, które ich najbardziej potrzebują. Witamina K2 bezpośrednio chroni naczynia krwionośne, więc naturalnie i silnie wpływa na przenoszenie innych dobroczynnych substancji w bardzo prosty sposób. Farmaceutyczne suplementy witaminy D3 są coraz częściej dostępne w postaci kropli i są praktycznie koniecznością dla całej rodziny.
Dorośli z niedoborem D3 często mają obniżony nastrój, który charakteryzuje się problemami z krążeniem, brakiem snu i bólami kości. Krople witaminy D to tylko dodatek. Możesz także użyć kapsułek, tabletek i aerozoli, które organizm naturalnie trawi. Niedobór witaminy D3 stał się problemem społecznym, monitorowanym przez najważniejsze agencje ochrony zdrowia na świecie. Według najnowszych badań około 90% populacji kraju wykazuje przejściowe lub długotrwałe niedobory. Najpoważniejszymi konsekwencjami niedoboru witaminy D3 są krzywica i poważne osłabienie kości (konsekwencje na całe życie). Witamina D3 4000 to zalecana dawka dla dorosłych, ale nawet dzieci mogą odnieść korzyści z suplementacji w nieco większych dawkach przy minimalnym ryzyku nadużywania i przedawkowania.
Obowiązkowy suplement z dużymi nadziejami na poprawę większości funkcji organizmu
Liczne badania wykazały, że niedobór witaminy D3 może prowadzić do obniżonego nastroju, depresji, codziennych lęków i zwiększonego poziomu stresu. Pomyśl, że możesz przenieść letnią błogość na wszystkie dni w roku bez ponoszenia ogromnych kosztów. Suplementy D3 i K2 to konieczność, a nie chwyt marketingowy, zwłaszcza w polskim klimacie. Pamiętaj, że nawet przy idealnym planie diety nadal nie uzyskasz odpowiedniej ekspozycji i niepotrzebnie zmarnujesz czas. Witamina D3 nie bez powodu nazywana jest „witaminą słońca”.
Mięśnie, jelita, kości, skóra (naprawdę odmłodzona), układ sercowo-naczyniowy (lepiej z K2) i układ odpornościowy (szczególnie jesienią i zimą) odniosą korzyści z suplementacji. Zastanów się nad pytaniami uzupełniającymi, wybierz odpowiednią formę i edukuj innych, bo to nie jest wiedza powszechna, ale może uratować życie i zdrowie.