Ile kosztuje implant zęba? Nie trzeba być specjalistą, aby móc stwierdzić, że implanty zębowe cieszą coraz większą popularnością. Niekiedy zdarzają się sytuacje, w których z różnych przyczyn tracimy część uzębienia. W dużym stopniu jest to dla nas uciążliwe, czujemy się z tym faktem niepewni. Na szczęście istnieją rozwiązania, które są w stanie poradzić sobie z tym problemem.
Ile kosztuje implant zęba? Czym dokładnie jest implant stomatologiczny? Jakie rodzaje implantów możemy wyróżnić? Kiedy warto zdecydować się na założenie implantu zębowego? Czy implanty zębowe to bezpieczne rozwiązanie dla naszego zdrowia? Ile może kosztować nas tego typu udogodnienie? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.
Implant stomatologiczny – co to jest?
Aby lepiej zrozumieć kwestię cenową implantu stomatologicznego, w pierwszej kolejności musimy zastanowić się nad tym, czym on tak właściwie jest. Jest to pewnego rodzaju proteza zęba, dzięki której możliwe jest skuteczne odbudowanie utraconego uzębienia. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pomiędzy implantem, a doskonale znaną protezą istnieje pewna różnica. Ta druga to element ruchowy, który to nakłada się na dziąsła, co umożliwia uzupełnienie brakujących zębów.
Dodatkowo zęby w protezie wykonane są z akrylu lub z porcelany- w zależności od indywidualnych preferencji. Nieco inaczej wygląda to w przypadku implantu, bowiem jest to pewnego rodzaju śrubka, która to umieszczana jest w kości naszej szczęki lub żuchwy. Tego typu udogodnienie tworzone jest z tytanu. Dlaczego? Otóż nie koroduje on, dodatkowo nasz organizm bardzo dobrze go toleruje. Implant pełni rolę naturalnego korzenia zębowego. Już po kilku miesiącach spotykamy się ze zjawiskiem, w którym struktura ta łączona jest z tkanką kostną. Kiedy elementy się zrosną, wówczas zakładana jest korona, w konsekwencji uzupełniamy ubytek.
Jakie rodzaje implantów zębów możemy wyróżnić?
Na dzień dzisiejszy pacjenci mają do wyboru dwa rodzaje implantów: tytanowe, a także te cyrkonowe. Implanty tytanowe charakteryzują się tym, że są bardzo wytrzymałe, jednocześnie nie korodują i posiadają wysoką biokompatybilność. Są one w stanie stosunkowo szybko integrować się z naszą kością, dzięki czemu możemy liczyć na stabilność i wytrzymałość rozwiązania. Jedną z wad tego typu rozwiązania może okazać się kolor. Okazuje się, że jeśli linia dziąsła zostanie nieco obniżona, wówczas w niektórych miejsc metalowa część może stać się widoczna. Alternatywnym, jednocześnie innowacyjnym rozwiązaniem są implanty wykonane z tlenku cyrkonu. Ich cechą charakterystyczną jest kolor kości słoniowej. Ich właściwości są bardzo podobne do naturalnej tkanki. Są one bardzo wytrzymałe i atrakcyjnie integrują się z kostną tkanką.
Kiedy warto zdecydować się na założenie implantu zębowego?
Z pewnością część osób zastanawia się, kiedy warto zdecydować się na założenie implantu zębowego. Są one w sposób szczególny zalecane w sytuacji, gdy widoczne są nieobecności pojedynczych zębów lub mamy do czynienia z całkowitym bezzębiem. Niestety braki mogą wynikać z różnych przyczyn. Niekiedy usunięcie jest konieczne ze względu na zmiany próchnicze, paradontozę itd. Implanty stomatologiczne są tak chętnie wybierane, bowiem wyróżniają się większym poziomem komfortu niż doskonale znane protezy. W przypadku, kiedy posiadamy braki w uzębieniu, w pierwszej kolejności warto skonsultować się z dobrym dentystą. Jest on wstanie zaplanować dla nas najbardziej optymalną ścieżkę leczenia. Możemy zdecydować się na dentystów NFZ lub zainwestować gotówkę i umówić się na prywatną wizytę.
Czy implanty zębowe to bezpieczne rozwiązanie?
Jednym z częściej pojawiających się pytań chwilę przed zabiegiem jest to czy implanty zębowe są w ogóle dla nas bezpieczne. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w zdecydowanej większości przypadków przyjmują się one doskonale (około 95%). Dlatego też, jeśli implant został założony prawidłowo i prawidłowo zintegrował się z naszą kością, wówczas będzie dla pacjenta służył przez całe życie. Zanim jednak specjalista zdecyduje się na założenie implantu, wcześniej pacjent będzie musiał przejść przez szczegółową diagnostykę. Konieczne okaże się zdjęcie RTG, bowiem na jego podstawie możliwe jest potwierdzenie dobrego stanu zdrowia. Na trwałość implantów zębowych mamy wpływ również my sami. Dlatego też tak ważna jest kwestia dbania o higienę ustną.
Ile może kosztować nas implant zęba?
Wiemy już niemalże wszystko na temat implantów zębowych. Zastanawiająca jednak może okazać się kwestia kosztu takiego rozwiązania. W praktyce cena to kwestia indywidualna, która uzależniona jest od kilku czynników. Ostateczny koszt może przykładowo różnić się w zależności od tego, na jaki materiały się zdecydujemy, a także jakie technologie wykorzystamy. Niekiedy płacić będziemy musieli za dodatkowe konsultacje. Im bardziej doświadczony specjalista, tym większy koszt. Szacuje się jednak, że koszt jednego implanta wynosi od 1500 zł do 5000 zł.