Jak być gotowym na zmiany na rynku pracy?

Jak być gotowym na zmiany na rynku pracy?

Jak być gotowym na zmiany na rynku pracy? Mimo że aktualnie na rynku panuje rynek pracownika, to i tak pracodawcy oczekują naprawdę wiele od pracowników. Jeśli ktoś chce piąć się na drabinie kariery, to musi dbać o to, by zaoferować sobą coś naprawdę niezwykłego. Dlatego też przydaje się wykonywanie kursów, szkoleń i uczestniczenie w zajęciach na studiach podyplomowych.

Rynek pracy wymaga

Jeśli ktoś myśli, że skoro w mediach dużo mówi się o rynku pracownika, to teraz to pracownik decyduje o pracy, którą chce wybrać, to można naprawdę bardzo się pomylić. Mimo że brakuje rąk do pracy, to jakość wykonywanych usług nie może spaść, a wręcz przeciwnie, cały czas powinna rosnąć, dlatego też pracodawcy cały czas poszukują rąk do pracy, jednak wykształconych rąk. Posiadanie w swoim CV wielu kursów i ukończonych studiów podyplomowych z danej branży może być naprawdę pożądane.

Jak sprawdzić, co warto ukończyć?

Wybór uczelni i kierunku studiów podyplomowych nie powinien być przypadkowy. Warto kierować się nie tylko swoimi zainteresowaniami i dotychczas wykonywaną pracą, lecz pora pomyśleć o przyszłości i o zawodach i umiejętnościach, które będą poszukiwane za kilka lat. Nauka konkretnego zawodu, szczególnie od podstaw, może zająć kilka lat. Potem jeszcze trzeba zebrać doświadczenie, więc takie przewidywanie przyszłości naprawdę może się sprawdzić.

W Internecie można znaleźć dane na temat tego, jakie zawody są aktualnie najbardziej pożądane, a więc warto ukończyć studia podyplomowe w tym kierunku, lecz także warto znaleźć informacje, jakie deficyty w pracownikach będą w przyszłości i wybrać się na studia właśnie w takim kierunku.

Czasem wiąże się to z tym, że trzeba się całkowicie przebranżowić, jednak jeśli komuś zależy na tym, by stale mieć pracę i nie martwić się bezrobociem, to warto to zrobić.

Jaką uczelnię wybrać?

Samo ukończenie studiów podyplomowych nie wystarczy, by stać się atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy. Należy również pomyśleć o kilku innych kwestiach, które w CV będą dobrze wyglądać i mogę zachęcić pracodawcę do tego, by zatrudnić właśnie tę konkretną osobę. W trakcie wyboru uczelni ważne są takie rzeczy jak:

  • Program nauki – bardzo ważne jest to, aby zorientować się, jakie przedmioty są wykładane na danym kierunku i na ile są one aktualne. Niektóre kierunki, choć wydawać by się mogło, że są nowe, to tak naprawdę są starymi kierunkami, którym po prostu zmieniono nazwę, lecz zupełnie nie ruszono podstawy programowej. Takich kierunków należy unikać. Niestety uczelnie dopuszczają się takich, mało etycznych kroków, aby zachęcić studentów do przychodzenia na dane kierunki.
  • Prestiż uczelni – kończąc studia podyplomowe, warto wybrać uczelnie, która cieszy się szacunkiem zarówno wśród studentów, lecz także pracodawców. Tak naprawdę, to ci drudzy są najważniejsi. Jeśli ktoś skończy kierunek na uczelni, która cieszy się renomą, to w oczach pracodawcy jest znacznie lepiej postrzegany, niż osoba, która ukończyła ten sam kierunek, lecz na innej uczelni.
  • Terminy zjazdów – jako że średnia studiów podyplomowych wzrasta, to ten warunek ma coraz większe znaczenie. Studenci na takich studiach bardzo często mają stałą pracę, z której nie chcieliby zrezygnować, a szkoda również wykorzystywać wolne na studia. Dlatego warto prześledzić, jak wygląda harmonogram zjazdów i ewentualnie porozmawiać o nim z pracodawcą, ponieważ może uda się dopasować harmonogram pracy, do zjazdów na uczelni.
  • Cena – ceny na poszczególnych kierunkach mogą różnić się między sobą nawet o kilka tysięcy złotych. Jednak nie należy wybierać najtańszych studiów, a także nie należy kierować się tym, że najdroższe, znaczy najlepsze. Cena powinna być ważna, jednak powinna za nią iść jakość. Czasem lepiej jest dopłacić kilkaset złotych i mieć na studiach wyższy poziom, niż wybrać najtańszy kierunek i potem zupełnie nie mieć okazji do wykorzystania zdobytych umiejętności.

Te kilka warunków warto brać pod uwagę, aby wybór studiów podyplomowych był prawidłowy i nie zakłócał codziennego życia.

Im lepsze wykształcenie, tym większa szansa na dobrą pracę

Jeśli kogoś nie zadowala sam fakt, że możliwość ukończenia studiów, to szansa na to, by zdobyć ogromną dawkę wiedzy, to warto pokierować się tym, że pracodawcy chętnie wybierają osoby, które ukończyły ciekawe i potrzebne kierunki. Takie osoby mogą liczyć na naprawdę dobre warunki w pracy, a także na wysokie wynagrodzenie.

Ukończenie studiów podyplomowych może być szansą na awans, zdobycie lepszego stanowiska i może też wreszcie zrezygnowania z pracy, która dotychczas była nielubiana.

Warto śledzić to, co się dzieje na rynku pracy i stale się rozwijać, by odpowiadać na zapotrzebowania, jakie są stawiane przez pracodawców. Jeśli ktoś będzie cały czas się rozwijał, to przystosowanie się do nowych warunków pracy będzie mu szło o wiele łatwiej, niż osobom, które edukację zakończyły po szkole ponadgimnazjalnej. Studia podyplomowe to wielka szansa i należy to zrozumieć.