Jak jazda konna wpływa na zdrowie?

Jak jazda konna wpływa na zdrowie?

Jak jazda konna wpływa na zdrowie? Jazda konna to specyficzna rozgrywka. Cały jej fenomen polega na zgraniu ruchów i myśli człowieka i wierzchowca – to właśnie czyni ten sport wyjątkowym. Nie ma drugiej podobnej dyscypliny, w której tak bliski jest kontakt między zwierzęciem i człowiekiem. Jeździectwo konne z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Powstają nowe szkółki jazdy konnej, zawody skoków przez przeszkody przyciągają rzesze fanów zarówno w hali jak i przed telewizorem a wyścigi konne firmowane są nazwami znanych marek.

Jeszcze nie tak dawno wieszczono koniec popularności koni, które miały być zastąpione przez ich mechaniczne odpowiedniki. Rzeczywistość okazała się jednak inna, rola konia w życiu człowieka bardzo się zmieniła, ewoluowała do roli hobby. To właśnie hobbyści jazdy konnej tworzą największa grupę, która chętnie uprawia jeździectwo konne. Regularnie organizowane są konne wycieczki a podczas w zasadzie każdego festynu można przejechać się wierzchowcem czy też bryczką. Konie wykorzystywane są również w medycynie, ponieważ już dawno odkryto ich lecznicze właściwości.

Pozytywny wpływ jeździectwa na zdrowie człowieka

Sprzęt jeździecki
Jazda konna – rehabilitacja

Kilka lat temu w Wielkiej Brytanii wykonano badania mające wskazać jaki wpływ na zdrowie ludzi ma jazda konna. W szlacheckiej Anglii jeździectwo było symbolem luksusu i arystokratycznych sfer. Jak wykazały badania jazda konna ma największy wpływ na samopoczucie jeźdźca. Według badaczy wynika to z dwóch rzeczy – kontaktu ze zwierzęciem i ruchu na świeżym powietrzu. Ludzie, którzy jeżdżą konno mają lepiej rozwinięty zmysł empatii, dzięki dużej odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale również konia. Podobnie jak inne sporty – również jeździectwo konne – powoduje wydzielanie endorfiny, zwanej hormonem szczęścia. Obserwując dżokera wydawać się może, że jazda konna nie wymaga dużego zaangażowania, lecz każdy który samodzielnie próbował jazdy doskonale wie jak męczący jest to sport. Rozwija siłę mięśni, koordynację ruchową jeźdźca a nawet pozwala spalić zbędne kalorie. To również świetny sport dla ludzkiego mózgu, oprócz uczucia szczęścia pozwala odczuć beztroskość i wolność. Szczególnie cenią to ludzie, którzy całymi dniami przesiadują przed komputerem a ich pracę można określić jako wysoce stresującą. W wyżej wymienionym badaniu wskazano również, że jeździectwo konne pozytywnie wpływa na pracę serca, poprawia trawienie, pobudza pracę wątroby a nawet łagodzi bóle miesiączkowe.

Hipoterapia – koń w służbie rehabilitacji

Jak jazda konna wpływa na zdrowie?Zdrowotne korzyści jazdy konne już dawno dostrzegli specjaliści od rehabilitacji i tak powstała hipoterapia. Jej wykorzystanie jest bardzo szerokie, pozwala choremu poprawić formę fizyczną i psychiczną, wzmocnić mięśnie a nawet nauczyć chodzić. W czym tkwi sukces terapii z wykorzystaniem konia? W ich specyficznym sposobie poruszania się, przyjaznym charakterze i usposobieniu. Jazda konna jest bardzo wymagająca, jeździec musi cały czas utrzymywać równowagę, rozwijać swoje zdolności koordynacyjne, siłę oraz wytrzymałość. Ruch poruszania się koni są bardzo podobne do ludzkiego chodu – pracują barki, miednica i kręgosłup, stąd konie często wykorzystywane są nauki chodzenia dla dzieci i wzmocnienia mięśni.  

Jeździectwo konne wykorzystywane jest również chorych w celu rozluźnienia mięśni. Temperatura ciała konia jest wyższa niż człowieka, więc jazda bez siodła powoduje przyjemne, rozgrzewające uczucie. Dzięki rytmice jazdy konnej, mięśnie jeźdźca na przemian napinają i rozluźniają się. To szczególnie pomocne dla osób mających przykurcze mięśni. Już kilka jazd wystarczy by poprawić ich stan zdrowia. Koń często wykorzystywany jest zamiast innych metod rehabilitacji – jak sala fitness czy też piłki. Dzięki obcowaniu ze zwierzęciem poprawia się nastrój jeźdźca co może mieć duży wpływ na skuteczność leczenia.

Jak przygotować się do pierwszej lekcji? Wybór sprzętu jeździeckiego

Jazda konna to wyjątkowy sport, który ma dużo wartości zdrowotnych dla ludzkiego organizmu. Przed pierwszą lekcją warto się dobrze przygotować by podczas jazdy nie nabawić się kontuzji. Konieczne należy pamiętać o niezbędnych elementach ubioru jeźdźca. Mimo, że konie to bardzo spokojne zwierzęta, a te przeznaczone do nauki jazdy są specjalnie wytresowany zdarzają się upadki. Mogą one powodować bardzo poważne kontuzje, szczególnie niebezpieczne są urazy głowy, dlatego najważniejszym elementem ubioru jest kask (toczek). Dzieci warto wyposażyć w specjalną ochronną kamizelkę. Na pierwszych lekcjach nie są wymagane profesjonalne spodnie (bryczesy), wystarczą wygodne dresowe spodnie. Ważny by nie miały szwów od wewnętrznej strony – mogą one powodować dyskomfort dla konia. Cały potrzebny sprzęt można bez problemów wypożyczyć w każdej stajni. Przed rozpoczęciem nauki warto również poczytać artykuły o zachowaniu w obecności koni. Jeździectwo konne jest najprzyjemniejszy, wtedy kiedy naprawdę poczujesz chemię ze swoim koniem. Warto więc poznać kilka rzeczy, dzięki którym łatwiej nawiążesz kontakt np. w jaki sposób prawidłowo czyścić konia.