Jak kupić dobry smartfon – szybkie ABC

Jak kupić dobry smartfon - szybkie ABC

Jak kupić dobry smartfon – szybkie ABC. W dzisiejszych czasach cena nowego telefonu jest bardzo często ceną zaporową dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Ceny nowych smartfonów potrafią wahać się od 1000 do 8000 zł w zależności od marki, czy też półki. Kupując telefon najpewniej nie będziemy chcieli się z nim rozstawać przez kolejne kilka lat dlatego warto wybrać dobry. Czym jednak charakteryzuje się dobry telefon? Jak wybrać spośród tylu interesujących modeli smartfonów coś dla siebie. Zacznij w takim razie od przeznaczenia danego telefonu.

Jeżeli szukamy telefonu do użytku codziennego, nie zamierzamy instalować na nim “tony” aplikacji, to w takim wypadku budżetowe telefony będą tutaj półką na której powinniśmy się skupić. Rozsądny, budżetowy telefon zamyka się od 900-1200 zł. Przykładowe marki telefonów z których opłaca się kupować budżetowe smartfony to np. Xiaomi, Huawei, Oppo. Kupując smartfon jednej z tych marek na pewno nie pożałujemy swojego wyboru.

Jak kupić dobry smartfon - szybkie ABCZupełnie inny punkt odniesienia powinni mieć osoby które oczekują od telefonu czegoś więcej niż po prostu funkcjonalności. Osoby bardzo często nie rozstają się ze swoim smartfonem i posiadające wolne środki mogą zainwestować w mocniejsze modele, lub wersje flagowe. Nie ma co się oszukiwać droższe telefony są lepiej wykonane i czuć to już podczas jego trzymania w dłoni. Wersje flagowe posiadają lepsze procesory, lepsze aparaty, radzą sobie z obsługą wielu gier, oraz aplikacji. Za flagowca wiodącej marki będziemy musieli zapłacić od 4000 zł w górę. Jeżeli chcielibyśmy mieć natomiast smartfon który będzie bardzo intuicyjny, wytrzyma nam lata, oraz nie będzie się zawieszał to powinniśmy celować w produkty Apple. Istnieje wiele dyskusji które mają na celu udowodnienie tego, jakie smartfony są lepsze i dlaczego. W dużej mierze to czy coś będzie nam się dobrze używało zależy od naszych preferencji i przyzwyczajeń. Produkty marki Apple często określane są mianem niezawodnych i bezpiecznych z punktu widzenia danych osobowych. Takie stwierdzenie jest prawdą jednak za taką cechę producent każe sobie płacić często drugie tyle co za telefony z androidem.

Kupujesz telefon? Oto kilka punktów które powinny pomóc ci wybrać.

 • Droższy nie znaczy lepszy
  • Prawda znana od zawsze i wszystkim ale jednak nie często stosowana. Zakup drogiego smartfona nie oznacza że będzie on niezawodny. Czasami flagowe modele smartfonów wychodzą z bardzo poważnymi błędami które producenci bagatelizują (niezależnie od marki). Istnieje możliwość że po wydaniu 7 000 zł na smartfona z najwyższej półki w dniu premiery okaże się że wady fabryczne nie dają możliwości aby wygodnie użytkować dany smartfon. Czasami producenci umywają ręce nazywając wadę produkcyjną “cechą produktu”
 • Marka ma znaczenie
  • To jakiej marki kupimy telefon ma znaczenie. Każda marka trochę inaczej podchodzi do funkcjonalności dlatego też w świecie smartfonów każdy może znaleźć coś dla siebie.
 • Parametry są ważne
  • Ale tylko w przypadku kiedy potrzebujemy telefon do czegoś więcej niż podstawowych funkcji.
 • Nie kupuj telefonów na premierę
  • Unikniesz wtedy bycia szczęśliwym posiadaczem smartfona z wadami produkcyjnymi.
 • Opinię od użytkowników są istotne
  • Jednak powinien być to użytkownik którego znamy.
 • Czasem lepiej kupić telefon używany
  • Szczególnie jest to zdanie wyjątkowo prawdziwe dla smartfonów od marek drogich takich jak Apple.

Jak długo wytrzyma przeciętny smartfon?

Kupując smartfon nie powinniśmy się do niego przywiązywać za bardzo. Żywotność smartfonów nie jest wybitnie długa i jeżeli we względnie dobrym stanie uda nam się zachować swój telefon przez 3 lata to i tak będzie dla niego koniec. Poza faktem “delikatności” dzisiejszych telefonów komórkowych możemy mówić o szybkim starzeniu się technologii. Smartfon który zachwycał parametrami w 2014 w 2019 będzie słabszy niż najniższa półka jakiejkolwiek marki. Technologia cały czas brnie do przodu i jeżeli będziemy chcieli posiadać telefon który obsłuży najnowsze aplikacje a nawet te starsze to musimy liczyć się z wydatkiem kilku tysięcy złotych co kilka lat. Oczywiście dla osób które chcą pozostać przy tradycyjnych rozwiązaniach są produkowane telefony w wersjach tradycyjnych. Tanie telefony często są dość tanie i bardzo wytrzymałe, jednak w dobie informatyzacji każdej dziedziny życia odcinanie się od technologii jest społecznym samobójstwem.

Jak dbać o smartfon?

smartfony

Dla praktycznie każdego nowego modelu smartfona obecnie dostępna jest możliwość zakupienia folii ochronnej, która zabezpieczy nasz ekran. Folia to wydatek nie więcej niż kilkunastu złotych a pozwoli nam utrzymać telefon we względnie dobrej formie. Inną formą zabezpieczenia jest etui, które pozwoli nam chronić całą obudowę. Oczywiście dbanie o smartfon nie wiążę się tylko z dbaniem o jego wygląd zewnętrzny. Aby cieszyć się z użytkowania smartfona należy regularnie dokonywać skanowania w poszukiwaniu wirusów, bądź okazjonalnie formatować go dzięki czemu zachowamy szybkość działania i bezpieczeństwo.