Jak uszyć plecak worek męski

Jak uszyć plecak worek męski

Jak uszyć plecak worek męski: worki na plecy to coś, co nieustannie cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Są one wygodne, praktyczne i pojemne, a ponadto potrafią dopasować się do wielu okoliczności – poprzez np. różnego rodzaju wiązania. Jednak wybór plecaka worka nie zawsze jest łatwy i oczywisty. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, jednak większy wybór w tej kwestii mają panie, gdyż ilość wzorów i kolorów, jakie mają do wyboru jest ogromna. Asortyment worków dla panów jest zazwyczaj nieco mniejszy. Co w takiej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem może okazać się uszycie takiego worko plecaka samodzielnie.

Jak skonstruowany jest plecak worek?

Konstrukcja plecaka worka jest bardzo prosta. Składa się on bowiem z jednej, dużej, prostokątnej kieszeni i sznurka. Sznurek przewleczony jest przez odpowiednie tunele w worku, dzięki czemu służy zarówno za ściągacz, jak i ramiączka plecaka. Prosta konstrukcja sprawia, że worek plecak staje się bardzo uniwersalny i jest w stanie dopasować się do wielu stylizacji. Jednak zanim zaczniesz dopasowywać plecak do stroju, najpierw musisz go uszyć. Sprawdź, jak zrobić to w bardzo prosty i szybki sposób.

Niezbędne przedmioty

Zanim zaczniesz szyć plecak przygotuj sobie wszystkie materiały i przybory, które będą Ci do tego potrzebne. Ich ilość może być różna, w zależności od rozmiaru plecaka. Do uszycia worka męskiego o standardowym rozmiarze potrzebne będą:

 • maszyna do szycia,
 • 0,5 metra bieżącego materiału na kieszeń plecaka (lub dwóch materiałów, w zależności jaki efekt chcemy uzyskać),
 • 0,5 metra bieżącego podszewki poliestrowej,
 • oraz 350 cm sznurka – najlepiej o grubości od 8 do 10 mm,
 • nożyczki oraz nici.

Jak uszyć plecak worek męskiDokonując zakupu materiałów zwróć szczególną uwagę na grubość sznurka. Jest ona istotna, ponieważ w plecaku worku sznurek stanowi nie tylko ściągacz, ale także ramiączka. Zbyt cienki sznurek może wbijać się w ramiona i powodować uczucie dyskomfortu, a ponadto szybko się zniszczyć. Kolejną istotną kwestią jest wybór materiału, z którego wykonany będzie plecak worek męski. Jest on zupełnie dowolny i zależy jedynie od osoby, która będzie ten plecak nosiła, jednak warto zwrócić uwagę, by nie był on zbyt cienki – ponieważ może przecierać się i pękać. Jeżeli mamy w planach uszycie jednokolorowego plecaka np. plecaka worka granatowego, to wystarczy zakupić jeden materiał. Natomiast, gdy chcemy, żeby dół worka odróżniał się od jego góry to należy zaopatrzyć się w dwa materiały. Nie muszą być to tkaniny tego samego rodzaju – dobre połączenie stworzy np. jeans i poliester.

Szycie

Przed przystąpieniem do szycia, należy wyciąć wszystkie niezbędne prostokąty, które będą potrzebne do wykonania plecaka worka. Pomimo, że plecak sam w sobie składa się tylko z jednej kieszeni, to trzeba uszyć także tunele i szlufki, przez które przeciągnięty zostanie sznurek.

Worek plecak męski dwukolorowy:

 • góra kieszeni – dwa prostokąty o wymiarach 26x40cm,
 • dół kieszeni – jeden prostokąt o wymiarach 40x40cm,
 • tunele – dwa prostokąty o wymiarach 10x40cm,
 • szlufki – dwa prostokąty o wymiarach 10x10cm,
 • oraz prostokąt 90x40cm z podszewki.

Jednokolorowy worek na plecy:

 • przód i tył kieszeni – dwa prostokąty o wymiarach 46x40cm,
 • tunele – dwa prostokąty o wymiarach 10x40cm,
 • szlufki – dwa prostokąty o wymiarach 10x10cm,
 • oraz prostokąt 90x40cm z podszewki.

Gdy materiał zostanie już odpowiednio pocięty można zacząć przystępować do zszywania worka plecaka w całość. W zależności czy szyjesz plecak dwu, czy jednokolorowy zacznij od punktu 1 lub 2.

 1. Jeżeli zdecydowałeś się na wykonanie plecaka dwukolorowego, to w pierwszej kolejności do kwadratu o wymiarach 40x40cm, stanowiącego dół kieszeni, przyszyj z obu stron prostokąty o wymiarach 26x40cm.
 2. Jeżeli wykonujesz plecak jednokolorowy wtedy weź dwa prostokąty o wymiarach 46x40cm i zszyj je ze sobą według dłuższych krawędzi. 
 3. Zapasy każdego z dwóch szwów zaprasuj w dół i stębnuj na szerokość 1 mm.
 4. Z elementów o wymiarach 10x10cm wykonaj szlufki. W tym celu złóż je na pół i przeszyj na 1cm. Następnie wywróć i przestębnuj boki.
 5. Główną część worka, wykonaną w kroku 1 lub 2, złóż na pół, tak aby lewe strony były po zewnętrznych stornach. Następnie włóż w środek złożone na pół szlufki – na wysokość 8 cm, po czym zszyj boki plecaka.
 6. Z boków plecaka stwórz trójkąt i odmierz 4cm od wierzchołka, po czym przeszyj wszystko prostopadle, z obu stron. 
 7. Weź elementy 10x40cm, podwiń je dwa razy (po 1cm z każdego krótszego boku), a następnie przeszyj i zaprasuj na pół – wzdłuż dłuższego boku.
 8. Zszyj boki podszewki na 1cm – zostawiając otwór (ok. 15cm) w jednym z nich- posłuży do wywinięcia plecaka. 
 9. Wykonaj dno podszewki – analogicznie do punktu 6.
 10. Włóż podszewkę do worka – prawą stroną do prawej strony. Pomiędzy worek a podszewkę włóż wykonane wcześniej tunele. 
 11. Zszyj wszystkie elementy dookoła na 1cm.
 12. Wywróć worek plecak na prawą stronę przez pozostawiony w podszewce otwór i zaszyj go na 1mm.
 13. Uprasuj górę worka i stębnuj na 1mm.
 14. Przetnij sznurek na dwie równe części i oba powstałe kawałki przewlecz dookoła tunelu. 
 15. Włóż końce sznurków w szlufkę i zawiąż na supeł. Gotowe!