Jaki papier do sublimacji?

Jaki papier do sublimacji?

Jaki papier do sublimacji? Chcesz rozpocząć swoją przygodę z sublimacją, ale nie wiesz od czego zacząć? Jeśli tak, to świetnie się składa, ponieważ trafiłeś w miejsce, gdzie dowiesz się wszystkiego co musisz wiedzieć o sublimacji oraz jej metodach. Specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty stworzyliśmy ten krótki poradnik na temat druku sublimacyjnego. Jeśli zatem jesteś zainteresowany, zachęcamy do dalszego czytania. 

Co to jest sublimacja? 

Jaki papier do sublimacji?
Jaki papier do sublimacji?

Dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z sublimacją, stworzenie wprowadzenie do tematu, dzięki któremu będziesz mógł dowiedzieć się podstawowych rzeczy na ten temat. Otóż sublimacja to nic innego jak specjalny rodzaj druku, który wykorzystuje się między innymi w przemyśle odzieżowym. Za pomocą sublimacji można wydrukować dowolną grafikę, a następnie odbić ją na koszulce, sukience bądź torbie włókiennej. Oczywiście cały proces wymaga specjalnego przygotowania, jednak wygląda ono przeważnie w ten sam sposób. Choć samo słowo sublimacja nie jest zbyt popularne, to metoda ta jest niezwykle popularna oraz często wykorzystywana. 

 Zobacz również:

 

Jak zachodzi sublimacja? 

Tak jak wspomnieliśmy sublimacja jest specjalny rodzaj druku, a to z kolei oznacza, że do jego wykonania potrzebne są narzędzia, sprzęt lub akcesoria, które nie są wykorzystywane przy tradycyjnym drukowaniu. Do wykonania druku sublimacyjnego potrzebne będą:
– specjalistyczne atramenty,
– papier transferowy,
– drukarka. 

Zacznijmy od atramentów. Tak zwane farby sublimacyjne to jeden z najważniejszych elementów zaraz po papierze. Chcąc wydrukować jakąś grafikę za pomocą sublimacji, należy być wyposażonym w specjalne farby na bazie wody. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych tuszy oraz farb do drukarek. Wybór jest naprawdę ogromny, należy jednak pamiętać o tym, że istnieją farby, które są wyrabiane między innymi na oleju. W tym przypadku farby olejne po prostu się nie sprawdzą, dlatego dokładne sprawdzenie tego, czy dana farba sprawdzi się w przypadku druku sublimacyjnego jest szczególnie ważne. 

Gdy wybór atramentów mamy już za sobą, śmiało możemy przejść do tego w jaki sposób przebiega sublimacja. Otóż grafika powinna zostać wydrukowana na papierze transferowym. Papier transferowy jest lustrzanym jest lustrzanym odbiciem danej grafiki, dlatego po zakończeniu drukowania, należy przenieść dany wzór na wcześniej wybrany oraz odpowiednio przygotowany materiał. Warto zaznaczyć, że samo przeniesienie danego wzoru na materiał powinno odbyć się w specjalnych warunkach. Warunki, które muszą zostać spełnione to przede wszystkim wysokie ciśnienie oraz temperatura. Przedmiot bądź tkanina, na którą ma zostać nałożona grafika, powinien zostać wcześniej pokryty lakierem poliestrowym. Jak to zrobić? Aby dany produkt można było pokryć lakierem poliestrowym, jego powierzchnia musi zostać odtłuszczona. Gdy odtłuszczanie masz już za sobą, możesz zabrać się za nakładanie lakieru poliestrowego. Warto jest zaznaczyć, że proces ten należy powtórzyć kilkukrotnie, a następnie utwardzić go w temperaturze bliskiej 160°C. Niezwykle przydatne mogą się przy tym okazać urządzenia takie jak kalendarz do sublimacji oraz prasa termotransferowa. 

Na czym można zastosować druk sublimacyjny? 

Jeśli chodzi o sam fakt drukowania, to może się on odbywać tylko na specjalnym papierze transferowym, jeśli jednak zastanawiasz się nad tym, do czego może posłużyć Ci grafika wydrukowana za pomocą sublimacji, to możesz ją wykorzystać do ozdoby materiałów z poliestru, kubków ceramicznych, a także wyżej wspomnianych koszulek lub toreb. 

Jaki papier wybrać do sublimacji? 

Warto zaznaczyć, że istnieje wiele różnych rodzajów papierów transferowych. Rodzaj papieru na jaki powinieneś postawić jest zależny od tego jakie ma być jego przeznaczenie, dajmy na to wiedząc, że grafika będzie nakładana na koszulkę wykonaną z bawełny, należy wybrać papier sublimacyjny do bawełny. Analogicznie trzeba postępować z innymi materiałami. Kupując papier transferowy, warto jest zwrócić szczególną uwagę na jego jakość. Jak zatem w łatwy sposób można stwierdzić czy dany papier jest dobrej jakości? Cóż, chodź mówi się, że cena nie jest wyznacznikiem jakości, to w tym przypadku po wyjątkowo tanich egzemplarzach, nie można spodziewać się zbyt wiele. Dobry papier przeznaczony do druku sublimacyjnego, powinien być przede wszystkim odporny na blaknięcie kolorów oraz ścieranie. Jak zapobiec tego typu uszkodzeniom? Bardzo dużą rolę odgrywa oczywiście odpowiednia pielęgnacja danego przedmiotu (na przykład rodzaj prania oraz suszenia), jednak nie mniej ważny co odpowiednie dbanie o daną rzecz jest sam papier. Kupując papier tego rodzaju najlepiej jest wziąć kawałek na tak zwaną ,,próbkę”, by osobiście sprawdzić jak dany model sprawdzi się podczas pracy z nim. Po zakończeniu drukowania, warto ocenić rozdzielczość, jakość oraz nasycenie kolorów, a także trwałość samego druku. 

Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi dowiedziałeś się więcej na temat sublimacji oraz papieru transferowego. Jeśli zatem masz w planach rozpoczęcie swojej przygody z drukiem sublimacyjnym, nie czekaj ani chwili dłużej i już dziś zamów potrzebne akcesoria, które mogą okazać się niezwykle pomocne.