Klimatyzacja do biur

Klimatyzacja do biur

Klimatyzacja do biur – wykwalifikowana i rzetelna praca menedżerów nie zawsze wystarcza do zwiększenia wydajności pracowników biurowych. Czasami praca może być nieefektywna z powodów innych niż komunikacja. Najczęściej jest to spowodowane niekorzystnymi warunkami temperaturowymi panującymi w pomieszczeniu, a wraz z pogarszającym się stanem zdrowia może również niekorzystnie wpływać na wyposażenie biura.

Aby uniknąć takich kłopotów, wystarczy zaplanować system klimatyzacji tak, aby każdy pracownik mógł wykonywać swoje obowiązki w komfortowych warunkach. Chcąc przedłużyć żywotność sprzętu biurowego, warto zadbać również o skuteczny klimatyzator. W końcu latem sprzęt już nagrzany może się czasami przegrzewać, a klimatyzator chłodzi powietrze, zapobiegając awariom.

Systemy klimatyzacji do biur

Klimatyzator kasetonowy to system zmieniający mikroklimat poprzez równomierny przepływ chłodnego powietrza. Nadmuchiwane powietrze spływa w dół, wypierając cieplejsze powietrze 2 metry nad podłogą. Działanie systemu zapewni szczęście i zdrowie pracowników biurowych oraz znacznie poprawi ich efektywność pracy.
Klimatyzatory naścienne nadają się do biur, w których tylko jedno pomieszczenie wymaga systemu. Systemy Split składają się z dwóch modułów kanałowych, jednego wewnętrznego i jednego zewnętrznego, zawierających sprężarkę.
W przypadku konieczności regulacji temperatury w wielu pomieszczeniach jednocześnie, należy zainstalować system multi-split, a jedna jednostka zewnętrzna może obsługiwać wiele jednostek wewnętrznych znajdujących się w różnych pomieszczeniach. System ten jest odpowiedni dla dużych biur, które wymagają indywidualnej klimatyzacji wielu pomieszczeń jednocześnie.
Klimatyzacja kanałowa to także bardzo powszechny i ​​wygodny system normalizacji mikroklimatu przestrzeni biurowej.

Klimatyzator w serwerowni biurowej

Klimatyzacja w serwerowniach jest koniecznością, a jej obecność w takich pomieszczeniach jest warunkiem utrzymania optymalnej temperatury, wilgotności, czystości powietrza, a co najważniejsze, całorocznej pracy systemów komputerowych. Każda firma posiadająca dużą liczbę biur, call center lub wsparcia internetowego online ma specjalne pomieszczenie zwane serwerownią. Pomieszczenia takie są zazwyczaj niewielkie i zawierają dużą ilość urządzeń, które sterują dużą ilością komputerów, telefonów, faksów i innych urządzeń w budynku. Ciągła praca serwera, czy to komputera, czy podstacji, zawsze wymaga określonego mikroklimatu. Zalecana temperatura nie powinna przekraczać 15 do 27 stopni Celsjusza. W tym przypadku na ratunek przychodzi system klimatyzacji, zwykle model ścienny.

Domowy system klimatyzacji

Wybór domowego systemu klimatyzacji powinien być już na etapie projektowania. Aby wybrać najlepsze rozwiązanie, należy odwiedzić ekspertów, którzy rozumieją różne technologie chłodzenia.

Do zadań klimatyzatorów domowych należą:

  • Utrzymuj optymalną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach.
  • Lokalizacja jednostek zewnętrznych powinna być ledwo zauważalna, aby zachować estetykę elewacji.
  • Wydajność jednostki wewnętrznej musi być wystarczająca do schłodzenia pomieszczenia.
  • Wielkość jednostki wewnętrznej i jej wygląd muszą pasować do ogólnego wystroju pomieszczenia.
  • Elastyczność lokalizacji (bez limitu długości trasy).
  • Praca klimatyzatora pokojowego nie powoduje uciążliwego hałasu.
  • Gdy jednostka zewnętrzna pracuje w domu, nie słychać jej i nie ma wpływu wibracji.

Prace serwisowe i naprawcze domowych systemów klimatyzacyjnych powinny być wykonywane wyłącznie przez specjalistów przy użyciu materiałów wysokiej jakości. Wybierając system klimatyzacji do domu jednorodzinnego, należy wziąć pod uwagę zarówno charakterystykę architektoniczną budynku, stan instalacji elektrycznej (jej zdolność do wytrzymania znacznych obciążeń), jak i prawidłowe obliczenia mocy. Wybierając sprzęt spełniający wymagania techniczne i odpowiedni do konkretnego typu pomieszczenia, warto skonsultować się z ekspertem, który pomoże podjąć właściwą decyzję i zaplanować prace związane z instalacją klimatyzacji i serwisem systemu.

Dedykowane wielostrefowe systemy klimatyzacji VRV i VRF

Uważany jest za najlepszy rodzaj systemu klimatyzacji do domów jednorodzinnych. System VRV składa się z kilku jednostek wewnętrznych i jednej jednostki zewnętrznej. Pozwala to ustawić własne parametry klimatyczne dla każdego pomieszczenia.

Klimatyzacja do biur
Klimatyzacja do biur

Systemy Split posiadają jednostkę zewnętrzną zainstalowaną od strony ulicy oraz jednostkę wewnętrzną, która zapewnia określoną temperaturę w pomieszczeniu. Jednostkę wewnętrzną można umieścić w dogodnym miejscu: na podłodze, na ścianie, na suficie. Wśród wielu typów nowoczesnych systemów klimatyzacji typu split wyróżniamy główne: naścienne, kasetonowe oraz kanałowe.

Główną cechą klimatyzatorów kanałowych jest regulacja temperatury w pomieszczeniu, a także zapewnienie niezbędnego przepływu powietrza. Jednostki wewnętrzne są zwykle instalowane pod sufitami podwieszanymi, a powietrze jest dostarczane z ulicy i rozprowadzane po pomieszczeniu kanałami.

Nowoczesne systemy multi-split są wymagane, gdy jednocześnie trzeba zachować komfort kilku pomieszczeń. W takim przypadku użyj zintegrowanego systemu multi-split zamiast kilku pojedynczych klimatyzatorów. Jednostki wewnętrzne tego systemu mogą utrzymywać swoją temperaturę niemal niezależnie od innych jednostek, dlatego nazywane są ekonomicznymi wersjami systemów VRV. Dzięki znacznie obniżonym kosztom i doskonałej wydajności, nowoczesne systemy klimatyzacyjne będą doskonałym wyborem do stworzenia atmosfery w Twoim domu.