Lampy wiszące czy stojące? Podejmij świadomą decyzję

Lampy wiszące czy stojące? Podejmij świadomą decyzję

Lampy wiszące czy stojące? Podejmij świadomą decyzję: dobre oświetlenie mieszkanie to coś niezbędnego, aby nadać pomieszczeniom niesamowitego klimatu, ale także dobrze się w nim czuć. W naszych mieszkaniach, przede wszystkim jako główne oświetlenie, królują lampy wiszące i na nich przede wszystkim należy się skupić, lecz nie należy zapominać również o innych lampach.

Dlaczego właśnie lampy wiszące?

Pamiętajmy, że jeśli planujemy rozkład oświetlenia w pomieszczeniach, to przede wszystkim uwagę powinniśmy zwracać na to, by było ono jak najbardziej efektywne. Możemy oczywiście zaplanować również oświetlenie dodatkowe, a nawet powinniśmy, jednak na początku przede wszystkim skupiajmy się na oświetleniu głównym. Lampy wiszące należą do tych lamp, które właśnie bardzo dobrze oświetlają pomieszczenia i mają bardzo dobry zasięg. Prócz takich lamp, można jeszcze stosować żyrandole, jednak tutaj zajmiemy się tylko tymi lampami wiszącymi.

Lampy stojące i wiszące
Oświetlenie w domu

Są one bardzo praktyczne, ładne i na każdą kieszeń. Takie lampy wiszące możemy dobierać w różnej wielkości, można je wieszać na różnej wysokości, a także możemy również decydować o tym, w jakim stylu zostaną utrzymane i jaki będzie w nich zastosowany klosz. Lampy wiszące świetnie spełniają swoje funkcje, będąc dobrym rozwiązaniem do każdego mieszkania. Jeśli ktoś będzie miał takie życzenie, to nie będzie raczej problemu z tym, aby dobrać lampy wiszące z dodatkowymi opcjami, to znaczy, na przykład z możliwością zmiany natężenia światła, co może być bardzo przydatne.

Lampy pasujące wszędzie

Nad ich funkcjonalnością dobrze jest się nieco dłużej pochylić. Niezależnie od tego, czy ktoś ma mały, średniej wielkości, czy też duży salon, czy też każde inne pomieszczenie, jak kuchnia, czy też sypialnię, to lampy wiszące bardzo dobrze poradzą sobie z tym, by oświetlić całe pomieszczenie. Zazwyczaj wiesza się je pod sufitem w centralnym punkcie pomieszczenia, dzięki czemu mają najlepszy zasięg. Sięgają w każdy kąt pokoju, o ile nie mają żadnych przeszkód.

Salon to miejsce, w którym przez cały dzień spędza się bardzo dużo czasu. Jest to miejsce, w którym jada się posiłki, odpoczywa, ogląda telewizję, czyta książki, czy też spędza czas z rodziną i ze znajomymi. Przy każdej z tych czynności dobre oświetlenie bardzo się przyda. Może nie podczas maratonu filmowego, ale przy codziennym oglądaniu seriali dobrze jest mieć zapalone światło, by nie obciążać oczu. Jeśli już też o jedzeniu posiłków była mowa, to niektórzy mają to szczęście, że salon podzielony jest na część rozrywkową, a także na część jadalną. Stół jadalny może być miejscem, w którym lampy wiszące, świetnie sprawdzą się jako dodatkowe i romantyczne, klimatyczne oświetlenie. Należy jednak pamiętać, by lampy wiszące były zawieszone odpowiednio wysoko nad stołem tak, aby nie oślepiały one osoby, które będą spożywać posiłki. Lampy wiszące bardzo dobrze sprawdzą się między innymi w sypialni. Przecież jest to nie tylko miejsce, w którym się śpi, ale także, w którym szykuje się do pracy, czy też na różne wyjścia, ma się lustra, a kobiety czasem również inwestują w toaletki. Wtedy bardzo ważne jest to, by mieć bardzo dobre oświetlenie, ponieważ w nim najlepiej widać, jak się wygląda, jak prezentują się dane kolory i połączenia ubrań, czy też jak wygląda makijaż. Dobre światło ukaże także, czy na ubraniach są jakieś plamy. Natomiast jako światło na wieczór, na przykład na wieczorne czytanie, bardzo dobre będą dodatkowe lampki nocne.

Co prócz oświetlenia głównego?

Wiemy już, że przede wszystkim najlepszą rolę swoją spełniają w pomieszczeniach lampy wiszące. Jednak nie zawsze będą one wystarczające, a czasem będą niepotrzebne i będą oznaczać jedynie marnowanie prądu. Dlatego też warto pamiętać o dodatkowym oświetleniu. Jako takie dodatkowe światło podane zostały już między innymi lampy wiszące nad stołem jadalnym, czy też lampki nocne przy łóżku, jednak jest jeszcze kilka rodzajów lamp, które warto zastosować.

Bardzo użyteczne mogą być na przykład lampy stojące. Szczególnie dobrze sprawdzą się przykładowo w salonie, w miejscu, gdzie czyta się książki, czyli przy sofie, bądź też fotelu. Takie lampy może nie dają mocnego światła, które oświetli całe pomieszczenie, ale dają bardzo dobrej jakości oświetlenie konkretnego miejsca, w tym przypadku na przykład właśnie tego, gdzie się czyta. Dodatkowo warto wybierać lampy, które posiadają możliwość regulacji wysokości, czy też kąta nachylenia. Jeśli nie lampy wiszące, stojące, czy też nocne, to może kinkiety? Są to lampy dodatkowe, które również nie porażają, jeśli chodzi o ilość światła z nich otrzymywanego, ale nadają w pomieszczeniach niesamowitego klimatu, a poza tym bardzo dobrze wyglądają i świetnie służą, jako doświetlenie konkretnych miejsc w pomieszczeniach. Naprawdę warto o tym pomyśleć.

Pamiętaj o czyszczeniu lamp

Jeśli chcesz, aby w twoim mieszkaniu lampy zawsze dawały bardzo dobre światło, to pamiętaj, aby regularnie je czyścić i to nie tylko z zewnątrz, ale również w środku. W przypadku takich lamp, jak lampy wiszące, może to być nieco trudne, jednak tylko w tym punkcie, gdy trzeba je zdjąć spod sufitu, potem czyszczenie już odbywa się prosto i szybko.