Młodość dzięki lekarzom medycyny estetycznej. Kto nie ma problemu z przemijaniem? W czasach ciągłej pogoni za młodością każdy z nas chce zachować świeżość i dobry wygląd. To, co nam przeszkadza w osiągnięciu celu to warunki klimatyczne, w jakich żyjemy, szybkie tempo życia, stres, złe nawyki i używki. Warto jednak dać sobie szansę i skorzystać z oferty, jaką mają dla nas gabinety medycyny estetycznej, których jest w polskich miastach coraz więcej. Co cię najbardziej postarza i jakie zabiegi mogą odwrócić ten proces?
Młodość na wyciągnięcie ręki
Młoda i jędrna skóra twarzy jest ogromną ozdobą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nie każdy z nas został jednak obdarzony świetnymi genami. Większość zaczyna się starzeć już koło trzydziestki – to w tym wieku zaczynamy widzieć coraz bardziej postępujące zmiany na twarzy, zmarszczki zaczynają być głębsze, a skóra coraz mniej promienna. Jak z tym walczyć? Młodość skóry twarzy zawdzięczamy rusztowaniu w postaci kolagenu i elastyny. Zmiany na naszych licach są niestety nie do zatrzymania: komórki w pewnym wieku przestają się mnożyć. Z pomocą przychodzi laseroterapia. Podgrzanie i odparowanie (ablacja), które zastępuje dzięki użyciu wiązki lasera może nas odmłodzić nawet o kilka lat. Zaleca się od dwóch do czterech sesji laseroterapii, aby uzyskać widoczny efekt odmłodzenia skóry. Skoro więc medycyna estetyczna znalazła rozwiązanie bolączek niemal każdej kobiety, nie musimy już inwestować pieniędzy w niedziałające kremy przeciwzmarszczkowe i inne wynalazki, które zwyczajnie nie będą działać.
Ile typów skóry, tyle możliwości użycia lasera. Pacjentki przed trzydziestym rokiem życia, których nie dotyczy znaczne starzenie się skóry a jedynie chcą pozbyć się jego pierwszych oznak mogą poddać się delikatnej procedurze, która pomoże im w odzyskaniu jedwabistej skóry. Kobieta po 50. Roku życia z kolei potrzebuje więcej mocy wiązki laserowej. W polskich klinikach medycyny estetycznej możemy znaleźć sprzęty różnych producentów, np. laser eCO2 Lutronic. Ten laser frakcyjny daje mnóstwo korzyści. Poprzez wytworzenie sztucznego stanu zapalnego skóry mobilizuje ją do odnowy, dzięki czemu kolagen i elastyna będą się mnożyć w bardzo dużym tempie. Wskutek tych procesów pacjentki zauważają szybkie wzmocnienie naskórka, wygładzenie przebarwień, wygładzenie blizn i keloidów, a także jaśniejszą skórę. Naprawdę warto zainwestować w zabieg, którego efekty będziemy widzieć w lustrze nawet przez kilka miesięcy po zabiegu.
A może depilacja?
Laseroterapia to nie tylko odmłodzenie twarzy. Stosuje się ją również do depilacji. Kto z nas nie marzy o tym, żeby w sezonie letnim nie musieć wyciągać golarki przed każdym wyjściem na plażę? Dzięki nowoczesnym laserom możemy spokojnie uniknąć nieprzyjemności związanych z niechcianym owłosieniem, a także wrastającymi włoskami. Osiągnięcie celu jest proste. Nowoczesne lasery depilujące niższą mieszki włosowe za pomocą wiązki laserowej. Niektóre z nich niszczą jedynie naczynia wokół mieszków, dzięki czemu nieszkodliwie i w pełni bezpiecznie można pozbyć się włosa. Im jaśniejsza skóra i ciemniejszy włos, tym szybciej można zauważyć efekty zabiegu, jednak odpowiednie lasery poradzą sobie właściwie z każdym jego rodzajem. Wyjątkiem są niestety włosy siwe – nie zawierają one pigmentu, który jest niezbędny aby laser wychwycił włos i skierował na niego moc wiązki laserowej. Jeśli jednak mamy ciemne włosy, to laser zadziała na hemoglobinę, niszczy naczynia krwionośne i usunie włos dzięki zamknięciu mu drogi do substancji odżywczych i ukrwienia. Po serii zabiegów u wielu pacjentów obserwuje się usunięcie nawet do 90% owłosienia.
Niektóre gabinety oferują też zabiegi usuwające tatuaże. Jeśli zdecydujemy się na tego typu zabieg musimy się jednak przygotować na przynajmniej kilka sesji laseroterapii – zwłaszcza, jeśli tatuaż jest wykonany czarnym tuszem. Nie są to procedury tanie – jedna sesja usunięcia tatuażu może kosztować od 500 do nawet 2000 zł.
Laser laserowi nierówny
Przed zapisaniem się na zabieg laseroterapii warto pamiętać, że nie każdy specjalista dysponuje laserem wysokiej klasy. Niektórzy specjaliści niestety oszczędzają, więc ich sprzęt jest bez atestów lub ma defekty. Nie zgadzamy się na zabieg wykonywany za pomocą wybrakowanego sprzętu – może to mieć dla naszego wyglądu katastrofalne skutki. Źle zastosowany laser może nawet uszkodzić powierzchnię skóry, spowodować oparzenia czy inne nieprzyjemności. Wybierając gabinet, w którym wykonamy zabieg laseroterapii starajmy się, żeby był on z prawdziwego zdarzenia – im lepsze opinie w internecie posiada lekarz, im więcej pacjentów go chwali, tym lepszego efektu możemy się spodziewać. Unikajmy wykonywania zabiegów laseroterapii u kosmetyczek – rzadko się zdarza, żeby osoba z dyplomem kosmetyczki lub kosmetologa wykonała zabieg równie dobrze, jak lekarz. To ważne zwłaszcza w przypadku zabiegów na twarz oraz inwazyjnych procedur.