Kiedy chcemy założyć własną działalność gospodarczą, bardzo często chcemy działać w szeroko pojętej branży usług. Nie jest to oczywiście pozbawione sensu. Jeśli uda nam się znaleźć odpowiednią niszę do zagospodarowania, to mamy niemal jak w banku powodzenie. Oczywiście usługi mogą być różne. Dla przykładu do dziedziny usług zaliczymy na przykład szereg czynności wykonywanych w salonach kosmetycznych, ale usługami mogą być również czynności z zakresu remontów czy porządkowania. Mycie kostki brukowej jaki VAT – pojęcie to jest dość duże i czasem możemy mieć wiele problemów z na przykład naliczeniem odpowiedniej stawki VAT, za wykonaną usługę.
Ma to swoje oczywiste reperkusje i zaraz sobie o tym powiemy, musimy jednak powiedzieć wprost, że temat ten jest naprawdę istotny i nie można go bagatelizować. Wiele osób ostatnimi czasy zaczyna świadczyć takie usługi jak na przykład mycie kostki brukowej. Jest to usługa, na której netto możemy sporo zarobić, dlatego wiele osób chciałoby taką usługę wykonywać. Przyjrzyjmy się jej zatem.
Dlaczego mycie kostki brukowej może być intratnym interesem?
Pierwszy temat związany z myciem kostki brukowej jest taki, że mamy w naszym kraju rosnące zapotrzebowanie na tego typu usługi. Wzrastają zamówienia z sektora publicznego, ponieważ władze samorządowe oraz instytucje samorządowe coraz częściej zaczynają dbać o wygląd miast i placówek, a czysty bruk jest jedną z wielu istotnych składowych końcowego efektu, dodatkowo mycie bruku pozwala na usunięcie zanieczyszczeń w podobny sposób jak zamiatanie bruku, więc de facto mamy dwie usługi w jednej. Olbrzymi boom na usługi mycia bruku, nastąpił jednak w sektorze prywatnym.
Sektor prywatny to przede wszystkim prywatne firmy oraz klienci indywidualni, którzy zlecają umycie bruku na swoich posesjach mieszkaniowych. Coraz większa liczba Polaków, posiada domki jednorodzinne. Coraz większa grupa naszych rodaków wyprowadza się na przedmieścia dużych miast i coraz większa grupa Polaków uważa, że nie tylko samo posiadanie nieruchomości jest wyznacznikiem ich statusu, ale również utrzymanie jej w nienagannym stanie. Zaliczymy do tego między innymi utrzymanie nienagannego trawnika lub czystego bruku na podjeździe.
Dodatkowo musimy powiedzieć, że wykonywanie mycia bruku, jest to praca, która nie wymaga kwalifikacji, a dodatkowo sprzęt jaki jest wykorzystywany w tym celu jest dość prosty oraz stosunkowo niedrogi. Każda firma nawet taka z ograniczonym budżetem, będzie w stanie wykonać takie prace. Kolejna warta podkreślenia sprawa dotyczy tego, że myjąc kostkę brukową jest w zasadzie niemożliwe aby ją uszkodzić, więc potencjalne ryzyko związane z tego typu pracą i koniecznością naprawiania szkody w zasadzie nie istnieje. Każda niemal osoba może więc myć bruk. Dzięki temu mamy mały problem z pracownikami.
Dlaczego prawidłowe naliczanie stawki VAT, jest takie istotne?
Prawidłowe naliczenie stawki VAT, jest bardzo istotne z kilku powodów. Pierwszym jest kwestia związana z prawidłowym rozliczeniem się z odpowiednim dla nas urzędem skarbowym. W Polsce oczywiście podobnie jak w innych krajach zdecydowanie lepiej jest nadpłacić podatek, niż zapłacić go zbyt mało, jednak dla osoby, która nadpłaca podatek VAT, nie jest to oczywiście nigdy sprawa dobra. W Polsce podobnie jak i w całej Unii Europejskiej obowiązuje dwudziestotrzyprocentowa stawka VAT, jednak są od niej wyjątki i warto jest na takich wyjątkach się skupić, aby sprawdzić czy się pod taki wyjątek nie łapiemy.
Stawka VAT jest dla nas istotna z punktu widzenia zdobywania klienta. Wynika to z tego powodu, że ostatecznie VAT zapłacą nasi klienci, ponieważ zostanie on doliczony do ceny usługi. To czy nasi klienci zapłacą VAT osiem procent, czy dwadzieścia trzy jest więc istotne. Szczególnie jeśli będąc w niewiedzy naliczalibyśmy klientom VAT dwudziestotrzyprocentowy, zamiast ośmioprocentowego. Jeśli nasza konkurencja o tym by wiedziała, to na starcie albo nie możemy z nimi konkurować ceną, albo mniej zarobimy. Czysto matematycznie ktoś straci nawet piętnaście procent, co nie jest małą kwotą.
Mycie bruku – jaką naliczać stawkę VAT?
Kwestia naliczenia odpowiedniej stawki VAT, jest jak wspomniano wyżej niezwykle istotna. Corocznie wielu przedsiębiorców kieruje do urzędów skarbowych w naszym kraju zapytania, które dotyczą właśnie stawek VAT, za tego typu usługi. Usługa ta nie ma wprost narzuconej stawki, więc prawidłowe jej naliczenie wynika z interpretacji prawa podatkowego. Prawo jak wiemy może być inaczej interpretowane, wiec należy się w tym wypadku opierać na oficjalnych decyzjach, które są wydawane odnośnie do zapytań, przez ministerstwo finansów. W naszym konkretnym przypadku okazuje się, że stawka VAT jaką powinniśmy naliczać wynosi zaledwie osiem procent. Wynika to z tego, że usługa mycia ciśnieniowego bruku podlega pod kategorię “sprzątania śmieci oraz usuwania śniegu”, a dodatkowo są to usługi w wyniku, których prowadzenia nie dokonujemy sprzedaży żadnych towarów. Warto więc zapamiętać sobie, że stawka VAT na mycie kostki brukowej wnosi osiem procent.