Najpopularniejsze schorzenia ortopedyczne

Najpopularniejsze schorzenia ortopedyczne

Najpopularniejsze schorzenia ortopedyczne. Do lekarza ortopedy udajemy się z różnorodnymi problemami. Wynika to z faktu, że schorzenia ortopedyczne obejmują bardzo zróżnicowane choroby. W dzisiejszym tekście opisujemy pokrótce najczęstsze problemy, które ortopedzi spotykają na co dzień podczas swojej pracy.

Zapalenia stawów

Do objawów zapalenia stawów zaliczyć można silny, uciążliwy ból, problemy z poruszaniem się, dokuczliwe obrzęki i sztywność. Obszar stawu może być zaczerwienienie i wyraźnie cieplejszy od reszty ciała. Nieleczone zapalenie doprowadza do nieodwracalnego uszkodzenia, zniekształcenia oraz zmniejszenia ruchomości stawów. Niestety, problem staje się odczuwalny dopiero, gdy zapalenie stawów jest stosunkowo mocno zaawansowane, przez co to schorzenie uznaje się za dość podstępne. Co ciekawe, takie problemy nie dotyczą jedynie osób z podeszłym wiekiem; chociaż schorzenie kojarzy się najczęściej właśnie z tą grupą wiekową, pojawia się również u dzieci, a nawet u młodzieży.

Schorzeniem, które wpisuje się w grupę chorób stawów, jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Taki proces zapalny swoim zasięgiem obejmować może całe wnętrze stawu, kość, więzadła, ścięgna i chrząstki. Choroba ma charakter przewlekły, ale tu również możemy znacznie ograniczyć jej rozwój, jeśli odpowiednio wcześnie odwiedzimy ortopedę w Ortho Ekspert. Alarmującymi nas objawami powinny być obrzęk stawów kończyn, trudności z poruszaniem się oraz wrażliwość stawu na ucisk. Mimo popularności tego schorzenia, przyczyny nadal nie są do końca wyjaśnione, chociaż uważa się, że ogromną rolę odgrywają czynniki genetyczne, stres oraz płeć (kobiety zapadają na RZS częściej). Jeśli należymy do grupy ryzyka, bo np. członkowie rodziny zmagają się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, warto profilaktycznie odwiedzać co jakiś czas gabinet ortopedyczny.

Schorzenia kręgosłupa

Z chorobami kręgosłupa zmagają się osoby w różnym wieku; niestety coraz częściej rozpoznawane są u najmłodszych. Nierzadko zmiany zwyrodnieniowe pojawiają się na skutek braku ruchu oraz nadwagi. Kolejnym ważnym czynnikiem są względy genetyczne. Jedną z popularniejszych bolączek jest dyskopatia – choroba polegająca na przemieszczaniu się dysków. Prowadzi to zakłócenia właściwego ustawienia kręgosłupa oraz do uciśnięcia nerwów, które przechodzą przez kanał kręgowy. Innym, bardzo częstym problemem, dotykającym kręgosłupa jest osteoporoza. Naturalnym procesem jest coraz to bardziej zaawansowany ubytek wapnia, pogłębiający się wraz z wiekiem. Bywa jednak, że postępuje to znacznie szybciej i objawy osteoporozy widoczne są u znacznie młodszych osób, np. tych wchodzących w okres dojrzewania lub u kobiet, które wchodzą w okres menopauzy.

Mówiąc o dokuczliwych problemach z kręgosłupem, nie sposób nie wspomnieć o lumbago. Objawia się intensywnym, przeszywającym bólem w lędźwiowej części pleców. Najczęściej lumbago daje o sobie znać, gdy wykonujemy jakąś czynność obciążającą kręgosłup, np. podnosimy ciężką torbę. Warto zgłosić się do ortopedy i sprawdzić, czy ten problem nas nie dotyczy, jeśli borykamy się z bólem promieniującym do bioder, sztywnością tułowia, drętwieniem nóg oraz uczuciem mrowienia w stopach.

Złamania kości

Praca ortopedy w Ortho Ekspert to w dużej mierze diagnozowanie i leczenie złamań kości. Najczęściej mają one dynamiczny charakter i wynikają z urazu mechanicznego. Bywa jednak, że jest to efekt choroby (np. osteoporozy). Wtedy takie złamania określamy mianem złamań patologicznych. Aby doszło do takiego procesu, nie musimy wcale zadziałać na kość dużą siłą. Oprócz powszechnie znanych złamań całkowitych i częściowych, wyróżnić można również m.in. złamania awulsyjne (mamy z nimi do czynienia, gdy kawałek kości odrywa się od ścięgna), złamaniem zmęczeniowym (wynikającym z powtarzających się przeciążeń kości) oraz złamaniem typu zielonej gałązki (częściowe złamanie okostnej). Niezależnie od rodzaju złamania, nie należy leczyć go na własną rękę i każdorazowo trzeba odwiedzić ortopedę. Tylko wtedy mamy pewność, że dojdzie do pełnego zrostu kostnego oraz uszkodzona okolica ciała odzyska swoją pełną (lub możliwie największą) funkcjonalność. Wśród polecanych przez ortopedów zaleceń profilaktycznych, zmniejszających ryzyko złamań, wyróżnić można: stosowanie zabezpieczeń i ochraniaczy podczas sportu, unikanie ryzykownych sytuacji przez osoby chore na osteoporozę, dieta bogata w wapń i białko.

Kiedy warto udać się do ortopedy?

Wyżej wspomniane problemy powodują tak wyraźne objawy, że trudno jest je zignorować i osoby zmagające się z tymi schorzeniami najczęściej kierują swoje kroki do ortopedy. Istnieje jednak wiele schorzeń, które na co dzień ignorujemy, np. nawracające bóle kończyn, uciążliwa sztywność ciała po przebudzeniu, podejrzenie haluksów czy płaskostopie. Właściwie wszystko, co niepokoi nas w związku z narządem ruchu (szkieletem, więzadłami, stawami, mięśniami), warto skontrolować u specjalisty. Ortopedę powinniśmy regularnie odwiedzać również, jeśli kiedyś zdiagnozowano u nas wadę postawy. Takie wizyty należy odbywać, nawet jeśli aktualnie schorzenie nie powoduje u nas odczuwalnych negatywnych skutków.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
www.ortho-expert.pl