Najważniejsze podzespoły w komputerach dla graczy

Najważniejsze podzespoły w komputerach dla graczy

Najważniejsze podzespoły w komputerach dla graczy: konfigurując komputery dla graczy, należy podejść do całego zagadnienia z należytą pieczołowitością, gdyż współczesne gry są dla sprzętu komputerowego niezwykle wymagające. PC’ty, które mają spełnić swoją rolę i pozwolić odpalić najnowsze tytuły na optymalnych konfiguracjach, muszą cechować się niezwykłą wydajnością. Chcąc, aby taki komputer działał sprawnie, nie może on mieć słabych punktów, gdyż nawet jeden z podstawowych podzespołów, który nie będzie odpowiednio dostosowany do całego zestawu, może uniemożliwić odpalenie gry. 

Wymaganie współczesnych gier wobec sprzętu hardware

Największy skok technologiczny w grach komputerowych nastąpił w ostatniej dekadzie, która obfitowała we wprowadzenie na rynek wielu, niezwykle wyglądających tytułów, które szturmem podbiły serca graczy komputerowych, a także ściągnęły do tej formy rozrywki nowe osoby. Sukces zawdzięczają one przeważnie nie tylko grywalności i ciekawej fabule, ale przede wszystkim wyrafinowanej grafice, która niekiedy przypomina sceny z filmów w czasie rzeczywistym. Takie dopracowane formy graficzne wymagają od producentów sprzętu stałego modyfikowania swoich produktów, które z trudem nadążają za stale rozwijającymi się możliwościami programistów, grafików i projektantów zajmującymi się produkcją gier. Komputery dla graczy powinny być przede wszystkim bardzo wydajne i szybkie, ze względu na to, że muszą przetwarzać ogromne ilości danych w krótkim czasie, co jeszcze dziesięć lub dwadzieścia lat temu nie miało miejsca w aż takim stopniu. Poza tym powinny one mieć bardzo dużo pamięci podręcznej, która sprawia, że przetwarzanie danych jest możliwe na tyle płynnie, aby komputer chodził sprawnie, a gry się nie wieszały, lub aby nie trzeba było obniżać parametrów gry.

Płyta główna – czyli podstawa całego komputera

Konfigurując komputery dla graczy, zazwyczaj zaczyna się od płyty głównej. Jest to podstawa całego komputera, gdyż na płycie głównej montuje się wszystkie podzespoły oraz moduły, które umożliwiają działanie całego komputera. Znajdują się w niej przede wszystkim najważniejsze podzespoły, takie jak procesor, karta graficzna, pamięć operacyjna, a także dodatkowe gniazda, które umożliwiają podłączenie dysku twardego, napędów, zasilacza oraz innych elementów podstawowego wyposażenia. Wybór odpowiedniej płyty głównej jest niezwykle istotny, gdyż podczas zakupu koniecznie trzeba uwzględnić to, że nowoczesne procesory i karty graficzne, które są kluczowe dla graczy, mają również nowoczesne złącza. Nie każda płyta główna nadąża za nowoczesnymi technologiami, także warto dwa razy się zastanowić nad wyborem konkretnego modelu, tak by dało się do niego podłączyć takie podzespoły, jakie są wymagane dla graczy. Warto też, aby miała dodatkowe sloty na przykład na pamięć podręczną, które gracze często rozbudowują.

Serce komputera, czyli procesor

Najważniejsze podzespoły w komputerach dla graczyTym, co umożliwia komputerowi sprawne funkcjonowanie, jest procesor. Może go nazwać najistotniejszą częścią komputera dla gracza, gdyż to właśnie procesor odpowiada za pobieranie informacji z dysku twardego i kart pamięci oraz późniejsze wykonywanie poleceń, według tego, czego oczekuje użytkownik. Mocny procesor, który jest w stanie obsługiwać wiele skomplikowanych procesów jednocześnie to najważniejszy element komputerów dedykowanych grom, gdyż w głównej mierze od niego zależy płynność funkcjonowania całego komputera. Parametrem najistotniejszym dla graczy jest szybkość taktowania procesora mierzona w GHz. Powinna ona oscylować wokół kilku tysięcy, ale wzrost szybkości taktowania pojedynczego rdzenia, nie zawsze oznacza wzrost wydajności komputera. Najlepsze rezultaty uzyskuje się, dokładając do procesora kolejne rdzenie. Komputery dla graczy oraz komputery specjalnego przeznaczenia, przeważnie wyposażone są w procesory wielordzeniowe. W skrajnych przypadkach mogą one posiadać nawet po kilkanaście aktywnych rdzeni.

Pamięć RAM jako istotny element komputera

Procesor jest elementem, który przetwarza informację, ale to pamięć podręczna jest elementem, który je dostarcza. Komputery dla graczy powinny być wyposażone w jak największą ilość pamięci podręcznej, podobnie jak komputery dedykowane grafikom. Jest to istotne, ze względu na to, że chcąc wykorzystać w pełni potencjał procesora, jako centrum całego układu, musi on mieć szybki i bezpośredni dostęp do danych, które ma przetwarzać. Bardzo często się zdarza, że to właśnie zbyt mała ilość pamięci RAM jest elementem, który znacząco spowalnia cały komputer, pomimo że inne podzespoły są relatywnie wydajne. Kupując komputer, warto zwrócić uwagę na to, ile ma pamięci operacyjnej, ale także na to, czy na płycie głównej jest odpowiednio większa ilość slotów, które ewentualnie umożliwiłyby rozbudowanie pamięci wraz ze wzrostem zapotrzebowania na nią. Ten proces jest dość prosty i można go nawet wykonać samemu, ale jedynie wtedy, gdy płyta główna na to pozwala. W przeciwnym razie konieczna jest wymiana płyty głównej, a to z kolei jest bardzo skomplikowana i czasochłonna operacja.