Patologie w warsztatach samochodowych – czego się wystrzegać?

Patologie w warsztatach samochodowych - czego się wystrzegać?

Patologie w warsztatach samochodowych – czego się wystrzegać? W Polsce w wielu warsztatach samochodowych możemy zostać przysłowiowo wpuszczeni w kanał. Oczywiście nie w każdym warsztacie może nas to czekać oraz nie każdy mechanik jest nieuczciwy, ale wystarczy przejrzeć sobie fora internetowe dotyczące mechaniki pojazdowej i tematyczne miłośników motoryzacji, aby zobaczyć, że skala tego problemu jest znacząca. Nie jest tutaj tematem ocenianie, czy w Polsce przeciętny warsztat samochodowy jest bardziej lub mniej niebezpieczny, niż za granicą. Najważniejsze jest wyjaśnienie, jakich warsztatów samochodowych powinno się unikać oraz czego powinniśmy się w warsztacie samochodowym wystrzegać.

Brak faktury lub paragonu

Jeżeli skorzystamy z usług warsztatu samochodowego, a za wykonaną usługę nie dostaniemy żadnego pokwitowania, w postaci paragonu lub faktury, to nie dość, że stajemy się współudziałowcami w przestępstwie skarbowym, to jednocześnie w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do tego, czy usługa została wykonana poprawnie lub, czy w ogóle została wykonana, mamy tak naprawdę związane ręce. Każda sytuacja, która miałaby skutkować wizytą w sądzie, musiałaby wymagać tego, że nie wymagaliśmy od warsztatu samochodowego powyższego pokwitowania, co stawia nas w niekorzystnej sytuacji. Wiele warsztatów samochodowych zdaje sobie z tego sprawę i dla bezpieczeństwa nie daje faktury i paragonu, nawet jeśli ten jest przygotowany. Jeżeli więc udajemy się do mechanika, a dodatkowo warsztat samochodowy napotykamy pierwszy raz w życiu, powinniśmy już na wstępie zaznaczyć, że za wykonaną usługę zarządzamy faktury lub paragonu.   Sytuacja taka jest wręcz obowiązkowa, kiedy do powyższych czynników, dochodzi jeszcze problem z samochodem w trasie i konieczność naprawy, u pierwszego lepszego napotkanego “specjalisty”. Faktura lub paragon musi oczywiście zawierać składowe ceny usługi, co dodatkowo nas zabezpiecza.

Awaria w trasie – ostrożność wysoce zalecana

 Wielu mechaników z natury jest uczciwych. Zależy in bowiem na dobrej opinii, nie naciągają, kupują takie części, na jakie umówili się ze swoimi klientami. Są jednak takie sytuacje, kiedy nawet ci uczciwi mogą poczuć pokusę, do nadużycia. Kiedy uczciwy człowiek jest kuszony chęcią dużego i szybkiego zarobku, wiele może się wydarzyć. Taka sytuacja dotyczy awarii w trasie. Jeśli jesteśmy w trasie, a mamy awarię, a jednocześnie bardzo nam się spieszy, wówczas skorzystamy tak naprawdę z pierwszego lepszego warsztatu samochodowego, jaki napotkamy. Oczywiście sprawdzimy w internecie ten warsztat samochodowy i może mieć on dużo pozytywnych opinii, ale nasza sytuacja czyni z nas bardzo łatwy, a jednocześnie łakomy kąsek. W tego typu sytuacji powinniśmy przede wszystkim zażądać wspomnianej wyżej faktury lub paragonu, a jednocześnie starać się przynajmniej sprawiać wrażenie, że w okolicy kogoś znamy, a osoba, do której się zwracamy, jest osobą z polecenia. Zminimalizuje nam to po prostu ryzyko. Jest szansa na to, że mechanik w obliczu grożącej utraty reputacji, zaniecha podejmowanych możliwych działań wobec nas niekorzystnych.

Sprawdź wykonanie pracy przez warsztat samochodowy, w którym byłeś pierwszy raz

Zdarzają się takie sytuacje, kiedy mamy w okolicy bardzo dobrego i zaufanego mechanika, ale brak terminów u niego i pośpiech z naszej strony, wymusza odwiedzenie innego fachowca. Taki warsztat samochodowy może oczywiście wykonać tę robotę dobrze, ale dobrze jest również sprawdzić jej wykonanie, kiedy nasz zaufany wykonawca będzie miał już wolne moce przerobowe. Możemy wtedy podjechać do niego i sprawdzić elementy, które były naprawiane. Tego typu procedura w najgorszym wypadku będzie nas kosztowała 100 zł, ale dzięki niej możemy albo uchronić się przed znacznie większymi stratami materialnymi, albo utwierdzić się w tym, że sprawdzony mechanik faktycznie jest uczciwy i na przyszłość można mu ponownie zaufać. Warto również od razu wspomnieć zaufanej osobie, że byliśmy w innym warsztacie. Mechanik zapewne dobrze przetrzepie nam samochód w poszukiwaniu uchybień.

Części samochodowe

Jeżeli naprawa polegała na wymianie jakichś części, bądź nawet całych fragmentów układów, dobrze jest porozmawiać wcześniej z mechanikiem o tym, jakie części chcemy, aby zostały zamontowane. Warto jest mieć z nim to dogadane w 100%, ponieważ jest to jedna z częstszych praktyk, dzięki której warsztat samochodowy naciąga na koszty. Weźmy sobie taki przykład. Przyjeżdżamy do warsztatu samochodowego drogim niemieckim autem. Mamy do wymiany sprężyny amortyzatora, wahacz, sworznie, tuleje i łożysko koła https://readyauto.pl/oferta/diagnostyka-samochodowa-szczecin/. Chcemy, aby części zamontowane były oryginalne od producenta, ale nie omawiamy tej kwestii z warsztatem wystarczająco jasno i wyraźnie. Ot, tak o tym wspominamy. Warsztat samochodowy zamawia części co prawda dobre, ale ze średniej półki i także przynajmniej 50% tańsze. Liczy nam oczywiście jak za oryginalne. Jeśli nie będziemy mieli uzgodnionego tego jasno wcześniej, wówczas każdy mechanik może tłumaczyć się, że: “nie dosłyszał”, “nie wiedział”, a tak naprawdę to “koszt części i cena za robociznę wynoszą tyle samo, tylko pomyliły mu się proporcje na fakturze”.