Plusy wykonania badań geotechnicznych

Plusy wykonania badań geotechnicznych

Plusy wykonania badań geotechnicznych. Czy warto zlecać wykonanie badań geotechnicznych? Jeśli tak, to dlaczego? Wykonanie takiej usługi jest bardzo ważne z punktu widzenia prawa budowlanego, ale i nie tylko. Tak więc przed budową domu oraz każdego budynku, który ma zaprojektowane podpiwniczenie, wymagane są odpowiednie badania geotechniczne? To geotechnik określa poziom wody gruntowej. On też ocenia wahania tego poziomu, co jest bardzo istotne dla posadowienia fundamentów budowlanych.

Podpiwniczenie a sprawy geotechniczne

Jeśli projekt domu obejmuje jego podpiwniczenie, warunki wodno-gruntowe należy określić przed zakupem konkretnej działki. Dlaczego? Może się bowiem okazać, że nie będzie można wybudować piwnicy. Piwnicy nie opłaca się budować, gdy woda gruntowa ma wysoki poziom. Jest to bowiem zadanie bardzo trudne technicznie i generuje wysokie koszty. Może się też okazać, że działka ma nieprzepuszczalne podłoże i dlatego na jej powierzchni często stoi woda. Wtedy należy pomyśleć o odpowiednim odwodnieniu tego terenu. Aby dokładnie określić warunki wodno-gruntowe działki budowlanej, należy zwrócić się do specjalistycznej firmy geotechnicznej lub geologicznej. Firma powinna wykonać kilka odwiertów, na podstawie których wskaże warstwy i rodzaje gruntu oraz określi poziom występujących wód gruntowych. Poziom wód gruntowych nie jest stały. Zmienia się w ciągu roku. I tak: najwyższy jest zazwyczaj wiosną, a najniższy w lecie.

Miarodajność wyników geotechnicznych

Badania geotechniczne powinny być jak najbardziej miarodajne. A takie są wtedy, gdy zostanie wskazane miejsce budowy oraz zarys budynku. Geotechnik w tych miejscach wykona odwierty. Takie działanie generuje również mniejsze koszty, ponieważ odwiertów wykonuje się mniej. Jeśli jednak nie wiadomo, gdzie stanie przyszły dom, warto zrobić odwierty na całej działce. Badania bowiem pokażą, gdzie wykonanie fundamentów budynku będzie najłatwiejsze, a gdzie trudne. Płacąc więcej za badania geotechniczne, obniża się jednocześnie koszty budowy domu. Im więcej odwiertów, tym badanie jest dokładniejsze. Za minimum odwiertów, uważa się wykonanie trzech w narożach budynku oraz na przecięciu przekątnych. Dla domu z piwnicą wykonuje się odwierty do głębokości od 3 do 6 metrów. Dla domu niepodpiwniczonego wystarczy głębokość do 3 m.

Jakie są koszty badań geotechnicznych?

Koszt takich badań, to koszt wykonania odwiertów, który wynosi od 100 do 150 zł/m. Różnice w cenie zależą od regionu kraju. W cenę jest ujęta również dokumentacja geotechniczna. Firma przeprowadza badania w ciągu maksymalnie jednej lub dwóch godzin. Dokumentacje wykonuje od tygodnia do dwóch. Dokumentacja jest sporządzana w trzech egzemplarzach papierowych i w wersji elektronicznej.

Udokumentowane badania geotechniczne to…

Część opisowa i graficzna dokumentacji. W dokumentacji opisowej musi znaleźć się m.in. mapka z zaznaczonymi miejscami odwiertów, odpowiednimi przekrojami geotechnicznymi. Ponadto w dokumentacji muszą być ujęte wnioski, a także szczegółowe zalecenia o sposobie wykonania fundamentów budynku oraz sposoby zabezpieczenia go przed wodą. Poza tym w dokumentacji musi być ujęty opis istniejących warunków wodnych, czyli informacje o głębokości występowania wód gruntowych, jak również i prognozy wahań poziomów wody. Nie może też zabraknąć informacji geotechnicznych, które dotyczą poszczególnych warstw gruntów (głębokość zalegania, grubość warstw). Powinny znaleźć się również i uwagi o możliwościach dotyczących odwodnienia gruntu, jak również sposobach zabezpieczenia skarp i wykopów.

Cześć graficzna dokumentacji natomiast zawiera konkretny plan działki. To na nim są wskazane punkty wierceń oraz linie przekrojów geotechnicznych i miejsca wykonania ewentualnych odkrywek, przekroje geotechniczne ze wskazanymi warstwami gruntu. Geotechnicy powinni określić w nim też rodzaj warstwy oraz stan gruntu i podać symbole geotechniczne oraz wskazać poziomy wód gruntowych.

Zalety wykonania badań geotechnicznych

Specjalistyczne badania geotechniczne są więc bardzo przydatną usługą. Pomagają bowiem podjąć decyzję, gdzie powinien być wybudowany dom i czy jego podpiwniczenie ma w ogóle sens. Warto takie badania wykonać także ze względu na ewentualne odwodnienie terenu, by drenaż był skuteczny. Jednak badania, to nie wszystko. Warto przyjrzeć się domom sąsiadów, rowom melioracyjnym, by przekonać się, ile w nich jest wody i czy są drożne. Można też zajrzeć do studni, jeśli są takie w okolicy. Wtedy będzie wiadomo, na jakim poziomie jest woda. Podobnie można zwrócić uwagę na pobliskie akweny wodne oraz sąsiedztwo roślin. Olchy wskazują na wysoki poziom wód gruntowych. Sosny natomiast wykazują prawie zawsze, że teren nie jest podmokły. Jednak obserwacje nie powinny być ostateczną oceną. Należy zawsze pamiętać, że sam grunt bowiem jest środowiskiem bardzo zmiennym, a do tego zdecydowanie niejednorodnym. Dlatego też warto mieć na uwadze, że kilkanaście metrów od badanej działki mogą na przykład występować zupełnie inne warunki wodno-gruntowe.