Półkolonie – jak się zapisać?

Półkolonie - jak się zapisać?

Półkolonie – jak się zapisać? W obecnych czasach, kiedy to pandemia stała się dość sporym niebezpieczeństwem, tegoroczne wakacje różnić się będą od pozostałych. Istnieje bowiem duże ryzyko, iż nastąpi wzrost zakażeń, a tym samym kolejne problemy epidemiologiczne. Co więcej, rok szkolny powoli dobiega końcowi, a tym samym rodzice będą zmuszeni przejąć rolę opiekuna dla swoich dzieci w czasie ich wypoczynku. Jakie więc istnieją możliwości, jeśli nie mamy możliwości sprawować opieki nad swoimi pociechami z powodu pracy? Istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z tym problemem, jednak różnią się one na tyle między sobą, iż warto na początek zdobyć podstawową wiedzę o każdym, by móc dokonać odpowiedniego wyboru.

Jak zapewnić dziecku aktywny i bezpieczny wypoczynek?

Pierwszą myślą, jaka nasuwa się, gdy nie mamy możliwości zatroszczenia się samodzielnie o nasze dziecko jest wynajęcie opiekunki/opiekuna. Jest to bardzo dobra opcja, jednak pod kilkoma warunkami. Po pierwsze i najważniejsze, musimy mieć pewność, iż wynajęta osoba jest odpowiedzialna i nie zrobi krzywdy naszemu skarbowi. Często bowiem zdarzyć się może sytuacja, iż człowiek spełniający rolę opiekunka jest zmotywowany jedynie pieniędzmi, co może stać się ryzykowne dla bezpieczeństwa naszego dziecka. Drugim aspektem natomiast jest kosz takiego przedsięwzięcia. Najczęściej stawka godzinowa wynosi około 20 złotych, co dziennie daje (biorąc pod uwagę 8 godzin pracy) 160 złotych, natomiast miesięcznie jest to już blisko 3200 złotych! Jest to ogromna kwota, przez co dla większości polskich rodzin zbyt wysoka, by móc pozwolić sobie na wynajęcie opiekunki. Istnieje więc alternatywa, która być może nie pozwoli na zajęcie dziecku całych dwóch miesięcy wakacji, lecz da chwilę wytchnienia rodzicom. Są to od dawna znane kolonie, która dzięki swojej formie stały się najpopularniejszą opcją aktywnego wypoczynku podczas ferii zimowych czy też letnich. Na czym one polegają? Są to najczęściej tygodniowe lub dwutygodniowe wyjazdy organizowane przez prywatne firmy, która zapewniają atrakcyjne, a przede wszystkim bezpieczne spędzanie czasu przez nasze pociechy. Wykfalifikowany zespół dorosłych opiekunów odpowiada za zorganizowanie czasu dzieciom, przez co kolonie są najczęściej świetnymi dla nich przygodami. Niestety, słowo “najczęściej” jest kluczowe, gdyż wyjazdy takie mają także swoje wady.

Dlaczego półkolonia bywa lepszym wyborem?

Jak można wywnioskować, kolonie wiążą się z okresową rozłąką z rodzicami. Nie wszystkie dzieci, szczególnie te najmniejsze, są to na przygotowane. Bardzo łatwo może dojść do sytuacji, gdy uczeń lub uczennica szkoły podstawowej nie poradzi sobie z kilkudniowym oddaleniem od rodziców, a tym samym dojdzie do przykrych konsekwencji. Prócz przymusu przyjazdu po dziecko, rodzice tracą pieniądze przeznaczone na wypoczynek swojej pociechy. Straty mogą wynieść nawet kilkaset złotych, zależnie od rodzaju wyjazdu. Przede wszystkim warto jednak zwrócić uwagę na skutki dotyczące płaszczyzny psychicznej dziecka. Może dojść bowiem nawet do rozwinięcia się zespołu stresu pourazowego, a tym samym wielu niemiłych efektów razem z nim związanych. Stąd więc, jeśli widzimy, iż nasz malec nie jeszcze jeszcze gotowy na kolonię, istnieje alternatywa, która przygotuje go do tego typu wyjazdu. Jest nią półkolonia, stanowi idealne połączenie dla dziecka rekreacji oraz braku opuszczania rodziców na dłuższy czas. Co oferują tego typu przedsięwzięcia oraz jak się na nie zapisać?

Gdzie szukać informacji o półkoloniach?

Półkolonie - jak się zapisać?Półkolonie najczęściej organizowane są przez szkoły podstawowe, do których chodzi najwięcej młodych osób. Informacje o nich wywieszane są głównie w budynku, stąd najlepszym sposobem na zapisanie się jest bezpośrednie udanie się do sekretariatu. Często także można zadzwonić i zapytać się, czy półkolonia jest organizowana, a jeśli tak, to w jakim terminie. Co dziecko zyskuje uczestnicząc w tego typu wydarzeniu? Przede wszystkim całość organizowana jest w większości przypadków przez nauczycieli uczących w danej placówce. Stąd też możemy być pewni, co do bezpieczeństwa naszych pociech. Jeśli szkoła podstawowa posiada stołówkę, organizowane są wtedy śniadania i obiady, których ceny są bardzo przystępne. Przechodząc do atrakcji natomiast, istnieje wiele możliwości spędzania czasu na półkolonii. Dzieci przede wszystkim podzielone są na grupy wiekowe, które zależenie od warunków mogą częściej wychodzić na zewnątrz lub też bawić się w placówce. Szkoła przed półkolonią jest specjalnie przygotowywana. Hala najczęściej przystosowywana jest w taki sposób, by nawet najmniejsi mogli bez obaw uczestniczyć w rozgrywkach sportowych, a wiele sali lekcyjnych staje się tematycznymi. Wracając jednak do wyjść na zewnątrz, celami takich podróży stają się baseny, strzelnice, boiska sportowe, kina oraz inne atrakcje. Całość programu przedstawiana jest przez daną szkołę przed rozpoczęciem półkolonii, dzięki czemu rodzice są w stanie się z nim zapoznać. Jesteś zainteresowany? Spróbuj więc zapewnić swojemu dziecku przygodę, której nie zapomni do końca życia!