Prawo – czy warto jeszcze zdecydować się na ten kierunek? Niegdyś aby dostać się na prawo trzeba było zdać trudne egzaminy, a dodatkowo pochodzić z rodziny prawniczej, gdyż brak odpowiednich koneksji w zasadzie zamykał drogę do zawodu. Dziś sytuacja uległa zmianie i studiować prawo może niemal każdy. Niski próg przyjęć oraz wielość uczelni oferujących ten kierunek studiów sprawia, że prawo przestało być tak prestiżowe, jak kiedyś. Czy jednak warto je studiować czy może lepiej wybrać inny kierunek?
Popyt na usługi prawnicze
Zacznijmy od kalkulacji opłacalności. Z usług prawniczych korzysta coraz więcej osób, gdyż wzrasta świadomość roli prawnika w wielu procesach toczących się przed sądem. Społeczeństwo nie chce samo się reprezentować, a dodatkowo zdaje sobie sprawę z braku odpowiedniej wiedzy, która zapewni im zwycięstwo nad drugą stroną sporu. Osoby fizyczne oraz firmy znacznie częściej korzystają z usług prawniczych niż jeszcze kilka lat temu. Prawie każda firma ma podpisaną umowę z kancelarią prawną bądź zatrudnia prawnika odpowiedzialnego za sprawy przedsiębiorstwa. Znalezienie pracy nie jest więc większym problemem, ale dotyczy to tylko dobrych prawników, który świadczą wysokiej jakości usługi prawnicze. Konkurencja na rynku jest bowiem ogromna, dlatego przebić mogą się jedynie najlepsi. Sprawy nie ułatwia również powszechny dostęp do internetu, gdzie większość ludzi sprawdza opinie na temat kancelarii prawnej, zanim wybierze się na konsultację. W dużych firmach na zatrudnienie mogą liczyć jedynie najlepsi, którzy przejdą trudne testy sprawdzające ich poziom wiedzy i obycie w świecie prawa. Warto więc wybrać na prawo, jeżeli czujemy, że jest to naprawdę to, co chcemy robić w życiu. Bycie najlepszym w tej dziedzinie wymaga wielogodzinnego studiowania zmieniających się przepisów i analizowania orzecznictwa. Dla osób z przypadku nie ma miejsca na tym hermetycznym rynku pracy.
Inne specjalizacje
Usługi prawnicze świadczą nie tylko adwokaci i radcowie prawni. Często również potrzebujemy wybrać się do notariusza, a zadłużone osoby ściga komornik. Usługi prawnicze świadczone przez notariusza są stosunkowo drogie, jednak w wielu przypadkach nie mamy innego wyjścia, niż odwiedzić kancelarię notarialną. Nie jest to nasz wybór, jak w przypadku skorzystania z porady adwokata czy radcy prawnego. Prawnik po studiach może próbować swoich sił w szkole sądownictwa, która kształci przyszłych sędziów i prokuratorów. Ogromnym minusem tej aplikacji jest fakt, że rok w rok przyjmowana jest na nią ograniczona liczba osób w skali całego kraju. Oznacza to, że bardzo trudno dostać się na taką specjalizację. Ponownie, nie ma tutaj miejsca dla osób niezdecydowanych i z przypadku. Kolejną wadą tego rodzaju aplikacji jest fakt, że zajęcia odbywają się w Krakowie, co dla osób z drugiego krańca kraju może być bardzo problematyczne. Prestiż, kariera i pieniądze, na jakie może liczyć sędzia czy prokurator to jedno, ale czy większość z nas jest gotowa na wieloletnie wyrzeczenia? Dodatkowo jest to dosyć niebezpieczna profesja, która często wymaga przydzielenia specjalnej ochrony osobie sędziego czy prokuratora, a także członkom rodziny.
Prawo – powołanie?
Studia z zakresu prawa można podjąć zarówno na uczelniach publicznych, jak i prywatnych. Nie oznacza to jednak, że jest to łatwy kierunek. Pamiętajmy, że decydując się na prawo czeka na 5 lat ciężkich studiów, okupionych wieloma wyrzeczeniami. Jeżeli myślimy nad dalszą karierą, konieczne będzie zrobienie aplikacji, która trwa minimum 3 lata. Jest to czas, kiedy znowu w naszym życiu nauka wychodzi na pierwszy plan. Dodatkowo zawód prawnika, niezależnie od wybranej ścieżki kariery wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji i uzupełniania wiedzy. Prawnik w zasadzie nigdy nie przestaje się uczyć. Jego zawód to ciągłe analizowanie, poszukiwanie rozwiązań i doszkalanie się. Czy można mówić tutaj, tak jak w kontekście lekarzy, o powołaniu? Generalnie można czuć powołanie do wykonywania zawodu prawnika, jednak pamiętajmy, że świadczenie usług prawniczych pozwala wiele zarobić, jeżeli tylko jesteśmy dobrzy w swoim fachu. Bycie prawnikiem to nie wykłócanie się na sali rozpraw rodem z amerykańskich filmów. Bycie prawnikiem oznacza często wieloaspektową analizę problemu i poszukiwanie jak najlepszych rozwiązań. Jest to jednak praca nie tylko z dokumentami, ale i z ludźmi. Priorytetem prawnika ma być dobro klienta, który nie zawsze potrafi odnaleźć się w prawniczym świecie. Prawnik musi więc wykazywać się nie tylko wiedzą, ale i empatią. Jeżeli nawet nie czujemy dużego powołania do wykonywania tego zawodu, trzeba przede wszystkim czuć pasję i chęć świadczenia usług prawniczych. W innym przypadku nawet ukończenie studiów nie daje możliwości zrobienia kariery.
Wybór kierunku studiów zawsze powinien być dokładnie przemyślany. W systemie bolońskim studenci mają możliwość po studiach pierwszego stopnia zmodyfikować swoją ścieżkę kariery. Prawo jednak nie działa w systemie bolońskim – nadal obowiązują tutaj jednolite studia magisterskie. Dlatego też prawo powinny wybierać jedynie osoby naprawdę zdecydowane – wcześniejsza rezygnacja ze studiów pozostawia nas z wykształceniem jedynie średnim.