Profesjonalne biuro rachunkowe – jak je znaleźć?

Profesjonalne biuro rachunkowe – jak je znaleźć? Przedsiębiorcy na początku swojej drogi z biznesem nie posiadają jeszcze dogłębnej wiedzy odnośnie meandrów polskiego prawa podatkowego. Rozmaite regulacje prawne w Polsce dotyczące kwestii podatkowych zmieniają się w naprawdę szybkim tempie. Sporo początkujących przedsiębiorców zastanawia się również, kiedy i w jaki sposób poszukiwać dobrej księgowej bądź profesjonalnego biura rachunkowego. Pomoc specjalisty ds. prawa podatkowego w wielu sytuacjach może się okazać wręcz nieoceniona. Jak znaleźć profesjonalne biuro rachunkowe? 

Jak wybrać profesjonalne biuro rachunkowe? Przeczytaj nasze porady i wskazówki! 

Podjęcie decyzji o wyborze biura rachunkowego to jeden z najważniejszych wyborów, który stoi przed każdym przedsiębiorcą. Od poprawności przeprowadzanych rozliczeń zależy często dalsza przyszłość firmy. Zbyt duża ilość błędów popełnianych w księgowości firmy może skutkować upomnieniem ze strony urzędu skarbowego a w niektórych przypadkach nawet nałożeniem bardzo wysokich grzywien.

Właśnie dlatego do poszukiwania profesjonalnej księgowej lub biura rachunkowego trzeba dobrze się przygotować. Wybór biura rachunkowego lub księgowej wcale nie jest łatwy. Zanim podejmiemy decyzję o skorzystaniu z usług konkretnej księgowej bądź biura rachunkowego warto dokładnie zastanowić się, jakiego zakresu usług potrzebuje nasza firma. Opłaca się także zrobić wszechstronny research w internecie. Sporo przedsiębiorców decyduje się także na zasięgnięcie opinii wśród swoich znajomych. 

Opinie w internecie

W dzisiejszych czasach jest sporo takich osób, które informacji na temat wszelkich produktów i usług szukają przede wszystkim z wykorzystaniem internetu. Jest to oczywiście spowodowane tym, że internet jest prawdziwą kopalnią wiedzy. W kilka sekund możemy tam uzyskać informacje na temat tysięcy biur rachunkowych w całej Polsce. Czytając informacje na temat poszczególnych biur rachunkowych oraz indywidualnych księgowych możemy dowiedzieć się sporo o jej klientach, referencjach czy opiniach innych klientów. Przeprowadzenie researchu w internecie to absolutny priorytet, od którego powinniśmy rozpocząć poszukiwanie wykwalifikowanego biura rachunkowego. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że dane biuro rachunkowe właściwie będzie wywiązywało się z powierzonych mu zadań. 

Jakie kwalifikacje powinna posiadać dobra księgowa? 

Każda księgowa bądź profesjonalne biuro rachunkowe powinno w jakikolwiek sposób udowodnić nam, że jest warte tego, abyśmy podjęli decyzję o skorzystaniu z ich usług. W jaki sposób mogą to zrobić? Mogą na przykład przedstawić nam następujące dokumenty:

  • potwierdzenia dotyczące kursów księgowych oraz szkoleń – wszelkiego rodzaju szkolenia i kursy, które w przeszłości odbyła dana księgowa, dają nam informację na temat tego, że konkretna księgowa dba o poszerzanie swojej wiedzy i jest na bieżąco ze wszystkimi nowinkami w świecie podatków. Ciągłe dokształcanie się w branży księgowej jest naprawdę niezwykle istotne, ponieważ przepisy prawa podatkowego w Polsce zmieniają się często w zastraszającym wręcz tempie;
  • licencja uzyskana od Ministerstwa Finansów – od 2014 roku do prowadzenia firmy zajmującej się usługami z zakresu księgowości nie jest konieczne posiadanie licencji od Ministerstwa Finansów. Księgowe z doświadczeniem, które rozpoczynały swoją karierę zawodową przed 2014 rokiem, z pewnością taką licencję od Ministerstwa Finansów posiadają. W tej chwili licencja nie jest obowiązkowa. Licencja jest obecnie jednym z wielu dokumentów, dzięki któremu możemy zweryfikować kompetencje danej księgowej;
  • Certyfikaty otrzymane ze strony Centrum Informacji Księgowej – CIK to specjalna organizacja, która nadaje biurom rachunkowym oraz księgowym certyfikaty. Prowadzi również egzaminy dla księgowych oraz sprawdza biura rachunkowe pod względem jasno określonych kryteriów. Dzięki temu wiadomo, że biuro rachunkowe posiadające taki certyfikat, z pewnością spełni wszelkie oczekiwania swojego klienta. 

Zakres świadczonych usług 

Kolejna kwestia, którą opłaca się zweryfikować przed skorzystaniem z usług jakiegokolwiek biura rachunkowego, to zakres świadczonych usług. Zupełnie inne usługi potrzebuje początkujący przedsiębiorca, a jeszcze inne ogromna firma z ugruntowaną pozycją w swojej branży. Na rynku można na przykład spotkać obsługę księgową, która obejmuje wyłącznie podstawowy zakres usług – wyliczy podatki oraz zrealizuje wysyłkę niezbędnych dokumentów do urzędów. Ten rodzaj księgowości jest przeznaczony właśnie dla początkujących przedsiębiorców, których firma dopiero się rozwija. Są również biura rachunkowe, które posiadają usługi znacznie szersze – mogą na przykład w naszym imieniu reprezentować nas w rozmaitych instytucjach publicznych czy udzielać nam porad dotyczących prawa podatkowego. 

 Doświadczenie księgowej 

Następna rzecz to doświadczenie danej księgowej. Im dłużej dane biuro rachunkowe istnieje, tym większe jest prawdopodobieństwo, iż jakość świadczonych usług będzie odpowiednio wysoka. Warto podejmować współpracę z profesjonalnymi biurami rachunkowymi o nieposzlakowanej opinii.