Programowanie kart RFID

Programowanie kart RFID

W dzisiejszych czasach na każdym kroku napotykamy rozwiązania technologiczne ułatwiające nam życie i zapewniające bezpieczeństwo, jednym z takich rozwiązań jest programowanie kart RFID. Karty te wykorzystywane są powszechnie na duża skale w korporacjach, biurowcach a często nawet szkołach publicznych. Karta podlega programowaniu i w przeciwieństwie do kart magnetycznych nie trzeba jej co jakiś czas namagnesować.

Zaprogramowana karta pozwala odblokować magnetyczny, bądź fizyczny zamek w drzwiach i dostać się do pomieszczenia. Rozwiązanie to jest znacznie wygodniejsze od klasycznych kluczy i pozwala monitorować ruch w obiekcie, oraz zapewnić dostęp do większej ilości pomieszczeń z wyłącznie jednym “kluczem”.

Karty RFID są wymiarów dowodu osobistego, lub karty debetowej co sprawia że łatwo mieści się ona w portfelu i wygodnie możemy ją przechowywać nawet poza pracą. Sama w sobie karta posiada mikro chip który dzięki odpowiednim sygnałom przekazuje informacje do zamka po przyłożeniu go do odpowiedniego czytnika. Głównymi bolączkami systemu kart RFID są w dużej mierze kwestie samych zamków, które przez fakt częstego użytkowania są bardziej awaryjne. Same karty są dość wytrzymałe dlatego też wykorzystywane są wielokrotnie.

Programowanie kart RFID

Do programowania kart RFID wykorzystywane są specjalne systemy pozwalające zakodować w chipie odpowiednie informacje o osobie ją użytkującej. Programatory RFID działają bardzo prosto przez co zazwyczaj wykorzystywane są przez osoby z obsługi w biurowcach gdzie na miejscu programuje się identyfikatory w postaci kart RFID. Na jednej karcie można zaprogramować zdecydowanie więcej niż jeden tag pozwalający dostać się do wielu pomieszczeń. Dzięki takim systemom dostęp pracownika do pomieszczeń jest ściśle uzależniony od tego jak został zaprogramowany jego identyfikator.

Programowanie kart RFID
Programowanie kart RFID

Koszt kart RFID jest niski a zakup aż 100 szt. może opiewać na sumę 90 zł. Oczywiście im bardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa tym cena takiej karty rośnie, na cenę ma również wpływ design. Karty działają w częstotliwości 125 kHz i zazwyczaj w odległości między 7 – 10 cm od czytnika.

Przed zakupem należy zwrócić uwagę na to z jakim systemem działają dane karty. Nie każdy terminal programujący karty RFID wspiera daną kartę przez co może to być mylnie odbierane

Posiadając już wspomniane wcześniej karty, oraz sam programator będziemy mogli zaprogramować wiele kart w przeciągu chwili. Programatory mogą seryjnie zaprogramować znaczącą ilość kart dzięki czemu są one wykorzystywane powszechnie przez duże grono konsumentów. Koszt programatora jest jednorazowy i często wynosi około 600 zł za sztukę. Cena urządzenia może różnić się w przypadku innych typów kart, lub różnych rodzajów zabezpieczeń.

Gdzie wykorzystywane są Karty RFID

Karty RFID wykorzystywane są w zarówno szeroko w korporacjach jak i w innych przybytkach biurowych. Ze względu na swoją uniwersalność stanowią one bardzo dobre rozwiązanie dla wszelkiego rodzaju firm gdzie konieczne jest zabezpieczenie zarówno samego kompleksu jak i konkretnych pomieszczeń przed wtargnięciem osób niepożądanych. Niewielkie koszty samych kart sprawiają że są one wykorzystywane niemal powszechnie i dają gwarancje że nie przepuszczą osób niepowołanych.

Zobacz więcej:

Głównymi zaletami zarówno samego systemu elektronicznych zamków jak i kart RFID jest możliwość zainstalowania takich systemów niemal wszędzie, jak i ich niewielka cena. Obsługa samego systemu nie należy do skomplikowanych jednak warto przy jego tworzeniu brać pod uwagę takie kwestie jak brak prądu. Bardzo często jedynym zabezpieczeniem w zamkach tego typu jest elektromagnes który blokuje drzwi. W przypadku braku prądu takie rozwiązanie jest nietrafione, dlatego unika się go w przypadku drzwi wejściowych.

Karty pozwalają na zaprogramowanie w nich różnych tokenów co przekłada się na dostęp do różnych pomieszczeń. Jeżeli system to umożliwia możemy mieć wgląd do listy wejść do danego pomieszczenia wraz z godziną i datą. Takie rozwiązanie sprawdza się zarówno w bankach jak i przy zwykłych lokalach usługowych.

Podsumowanie

Zastosowanie systemów bezpieczeństwa opartego na użytkowaniu kart RFID jest obecnie powszechnie stosowane i sprawdza się w większości organizacji. System posiada wiele zalet takich jak łatwy i szybki dostęp do dużej ilości pomieszczeń dla wielu osób, niskie koszty oraz możliwość szybkiego zastąpienia już istniejących kluczy dostępu. System znakomicie sprawdza się w przypadku pomieszczeń wewnątrz budynku jednak ze względu na swoje częste wady nie jest wskazany do użytku w przypadku drzwi frontowych. Obecnie bardzo popularne rozwiązanie cechujące się niskimi kosztami i mające przede wszystkim wielki potencjał w przypadku licznych pracowników.

Same karty są bardzo poręczne, mieszczą się w portfelu, nie ulegają rozmagnesowaniu i można ich używać nawet włożonych pod ubranie, lub w portfel jeśli są blisko wierzchu. W ogólnym rozrachunku system ten nie będzie miał lepszego odpowiednika jeszcze przez wiele lat.