Sprawdzenie pojazdu przed długą trasą – planując dłuższą drogę samochodem trzeba być pewnym, że pojazd jest sprawny. W przeciwnym razie przyjemna wycieczka zmieni się w koszmar naprawiania samochodu na poboczu lub szukania warsztatu, co mocno nadwyręży domowy budżet. Przed wyjazdem najlepiej sprawdzić, czy najważniejsze części samochodu są w dobrym stanie. Wtedy podróżowanie będzie przyjemnością. Na przedwakacyjny przegląd auta decyduje się coraz więcej kierowców. Wynika to z dbania o bezpieczeństwo swoje i pasażerów.
Bezpieczna podróż autem
Podróże kształcą i pozytywnie wpływają na życie człowieka. Aby podróżowanie było miłym doświadczeniem i ciekawą przygodą musi być spełniony podstawowy warunek – bezpieczeństwo. Do długiej jazdy trzeba odpowiednio przygotować samochód. Wszystkie części samochodowe powinny być sprawne. W czasie jazdy kluczowe są koła. Zniszczone opony zwiększają ryzyko przestoju w czasie podróży i wypadku. Przed wyruszeniem w drogę należy zmierzyć głębokość bieżnika. W większości krajów dopuszczalna norma to 1,6mm. Zdaniem specjalistów, głębokość rowków bieżnika opony wynosi 4 mm i poniżej, to rośnie zagrożenie wypadkowe. Opony mogą zużywać się nierównomiernie, dlatego pomiary trzeba robić pomiary w kilku miejscach i obliczyć średnią wartość zużycia bieżnika. Kolejną częścią samochodową, którą trzeba sprawdzić przed drogą, jest podwozie samochodu i komora silnika. Dzięki temu można znaleźć usterki w hydraulicznym układzie wspomagania kierownicy, układach chłodzenia i smarowania silnika lub w skrzyni biegów. Następnym krokiem w przygotowaniu samochodu do długiej drogi jest sprawdzenie układu hamulcowego i szczelności hamulców. Są to jedne z ważniejszych części samochodowych, które mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo jazdy i stan musi być bez zarzutu. Sprawdzenie przed wyjazdem filtru powietrza i jego ewentualna wymiana pozwoli na zaoszczędzeniu paliwa. Częścią samochodową, która wymaga wymiany od czasu do czasu, są pióra wycieraczek. Sprawne wycieraczki bez problemu radzą sobie nawet przy dużych opadach deszczu. Czyszczenie reflektorów zaleca się raz na trzy lata. Jeżeli kierowca zauważy przyciemnione, migoczące lub migające żarówki, to powinien je wymienić. Konieczne jest dokręcenie wszystkich śrubek i nakrętek, zwłaszcza w przypadku kół. Poluzowanie koła jest bardzo niebezpieczne i może skutkować wypadkiem. Pasek rozrządu powinien być napięty i bez żadnych plam.
Sprawdzenie płynów eksploatacyjnych
Dla bezpiecznej jazdy bardzo ważny jest właściwy poziom wszystkich płynów: hamulcowego, do spryskiwaczy, oleju silnikowego i paliwa. Najczęstszymi oznakami wskazującymi na to, że płyn roboczy wymaga wymiany są: jego ciemnienie lub zmętnienie, zmiana koloru, zawiesiny ciał stałych w cieczy.
Lista rzeczy potrzebnych w samochodzie
Kiedy już mamy pewność, że wszystkie części samochodowe są w najlepszym porządku, nadchodzi pora na sprawdzenie, czy mamy ze sobą niezbędne elementy dodatkowe, takie jak: trójkąt awaryjny, gaśnica i apteczka pierwszej pomocy, klucz do kół i podnośnik. Gaśnica powinna mieć aktualną datę ważności. Podstawowe elementy wyposażenia to: jednorazowe rękawiczki, maseczka lub rurka do sztucznego oddychania, folia termiczna, bandaże, opatrunki, opaski elastyczne i uciskowe oraz nożyczki, do przecinania pasów bezpieczeństwa lub ubrania.
Niezbędne są zapasy płynów eksploatacyjnych i zatankowanie pełnego baku paliwa. Zawsze warto zabrać skrzynkę z narzędziami, pompkę do opon z ciśnieniomierzem, ładowarkę do telefonu i linkę holowniczą. Jeżeli planowana jest bardzo długa podróż, to na pewno przyda się lodówka samochodowa i koce dla pasażerów (przy zimnej aurze i jeździe nocą). Na drogę należy zabrać zapas wody, a przed podróżą wyspać się co najmniej kilka godzin. Wypoczęty kierowca szybciej reaguje na sytuacje drogowe i ma większą czujność. Kierowca powinien mieć przy sobie dokumenty: prawo jazdy, ubezpieczenie, dowód rejestracyjny pojazdu i swój dowód osobisty oraz w przypadku wyjazdu za granicę dokumenty osobiste wszystkich pasażerów.
Części samochodowe, które wymieniają Polacy przed dłuższymi wyjazdami
Statystyki wypadków na polskich drogach są przerażające – ginie więcej osób niż w Europie Zachodniej. Przegląd samochodu przed wyjazdem i wymiana uszkodzonych części samochodowych może uratować życie. Polacy coraz częściej wymieniają układ hamulcowy: klocki, tarcze, szczęk hamulcowych i płyny, sprawdzają wszystkie światła w samochodzie i kierunkowskazy. Sprawny samochód, wypoczęty i trzeźwy kierowca oraz rozsądne zachowanie w ruchu drogowym, to najważniejsze elementy warunkujące bezpieczeństwo w czasie jazdy.
Przerażające ilość wypadków mobilizuje ludzi do wykonywania przeglądu samochodu przed długą trasą i do wymiany uszkodzonych części samochodowych. Sytuacje, w których dochodzi do awarii pojazdu daleko od domu, są stresujące i generują duże koszty. Nie wszystkie zdarzenia na drodze można przewidzieć, ale warto przed wyjazdem zrobić wszystko, aby nie stwarzać niepotrzebnego zagrożenia na drodze.