Swędzące stopy – problem podologiczny

Swędzące stopy - problem podologiczny

Swędzące stopy – problem podologiczny, który utrudnia skupienie się na czymkolwiek innym. Nie tylko jest to krępujące publicznie, ale często niszczy szansę na spokojny sen. Niedawno omówiliśmy typowe przyczyny swędzących stóp, takie jak stopa sportowca, ukąszenia owadów, zapalenie skóry, cukrzyca i sucha skóra. Mamy pięciu pospolitych winowajców.

WYSYPKA

Wysypka odnosi się do grupy stanów chorobowych, które powodują swędzący stan zapalny. Większość osób cierpi na swędzące, czerwone plamy, które przychodzą i wychodzą na policzkach, ramionach, nogach i stopach w dzieciństwie. Zaostrzenia wysypki mogą wahać się od łagodnego świądu do prawie nieznośnego. Uwalnianie cząsteczek zapalnych prowadzi do rozwoju suchej skóry, która utrwala więcej egzemy. Unikanie źródła swędzenia, utrzymywanie stóp wolnych od potu i stosowanie kremu nawilżającego to ważne pierwsze kroki.

CHOROBA NEREK LUB WĄTROBY

Stany chorobowe, takie jak choroba wątroby lub nerek, są związane z swędzeniem dłoni i stóp. Naruszenie tych ważnych organów powoduje, że płyny i odpady pozostają we krwi, powodując zwiększone zatrzymywanie płynów i swędzenie we wszystkich kończynach. Swędzące stopy i nogi są zwykle zauważane jako pierwsze. Inne objawy choroby nerek lub wątroby mogą obejmować zatrzymanie płynów i obrzęk, zmęczenie, uporczywe nudności, duszność lub żółtaczkę. Leki na receptę lub dializa do leczenia schorzenia podstawowego będą potrzebne, aby znaleźć ulgę w swędzeniu. Swędzący stan zapalny. Większość osób cierpi na swędzące, czerwone plamy, które przychodzą i wychodzą na policzki, ramiona, nogi i stopy w dzieciństwie. Zaostrzenia wyprysku mogą wahać się od łagodnego świądu do prawie nieznośnego. Uwalnianie cząsteczek zapalnych prowadzi do rozwoju suchej skóry, która utrwala więcej egzemy. Unikanie pokusy swędzenia, utrzymywanie stóp wolnych od potu i stosowanie kremu nawilżającego to ważne pierwsze kroki.

CIĄŻA

Kobiety w ciąży ze swędzącymi stopami mogą odczuwać świąd wynikający z cholestazy – niedrożność żółci opuszczającej wątrobę, która dotyka około 20% kobiet w ciąży. Upośledzony przepływ żółci u kobiet w ciąży można przypisać hormonom ciążowym spowalniającym prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Wraz ze swędzącymi stopami kobiety w ciąży mogą również odczuwać swędzący brzuch i dłonie. Świąd zazwyczaj ustępuje sam w ciągu sześciu tygodni, ale jeśli swędzenie jest szaleństwem, można je leczyć kortykosteroidami i lekami przeciwhistaminowymi, z ulgą w ciągu 24 do 72 godzin. Pomocne są również kąpiele olejowe i emolienty. Większość osób cierpiących znajduje ulgę po urodzeniu dziecka i nie cierpi z powodu kolejnych ciąż.

ŁUSZCZYCA

Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, która powoduje nienormalnie szybko rozwijające się komórki skóry, które gromadzą się i sklejają w białą plamę, zamiast odrywać się jak normalna skóra. Te suche plamy na stopach mogą być szczególnie swędzące. Często łuszczyca wpływa na palce stóp i prezenty wraz z obrzękiem i bólem stawów. Miejscowe maści i leki doustne były tradycyjnymi podstawami leczenia, ale nowsze udoskonalenia obejmują terapię światłem i preparaty biologiczne do wstrzykiwania.

NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY

Niedoczynność tarczycy powoduje zmniejszoną rotację komórek i suchą, łuszczącą się, swędzącą skórę na całym ciele, zwłaszcza na stopach. Inne objawy mogą obejmować: letarg, uczucie zimna, łamliwe włosy i paznokcie, przyrost masy ciała, zaparcia, wysoki poziom cholesterolu, drażliwość, nieregularne krwawienie i zaburzenia seksualne. Kompleksowe leczenie obejmuje leki przeciwtarczycowe do leczenia podstawowych przypadków, a także zalecane są balsamy pięty i serum stóp.

POLECAMY: Satin podolog Warszawa