Szukasz pracownika? Korzyści zatrudnienia osób z Ukrainy

Szukasz pracownika? Korzyści zatrudnienia osób z Ukrainy

Szukasz pracownika? Korzyści zatrudnienia osób z Ukrainy: po dekadach bezrobocia w Polsce zauważamy zatrważający spadek chętnych do pracy, co oznacza, że ludzie nie dość, że mają gdzie pracować, to jeszcze zaczynają być wybredni i nie rzucają się na każdą ofertę, jaka się pojawi. To pocieszające w skali kraju i narodu, ale jest to też wyzwanie dla właścicieli firm, którzy muszą czasem konkurować ze sobą, żeby w ogóle znaleźć pracowników. Polacy wręcz wyjeżdżają za granicę, żeby uzyskać wynagrodzenie adekwatne do swoich kwalifikacji, które też ogólnie sukcesywnie rosną. Również pracownicy z Ukrainy zaczynają omijać swoje niegdysiejsze eldorado szerokim łukiem i wybywają od razu do Niemiec i innych bogatych krajów.

Deficyt pracowników na rynku

Pracownicy Ukraina
Pracownicy ze Wschodu

Brak rąk do pracy staje się poważnym problemem i pracodawcy poważnie obawiają się skutków kontynuacji tego trendu. A przecież wystarczyłoby zaoferować godziwe warunki finansowe i nie traktować człowieka, który dla nas pracuje, jak swojej własności. Ci, którzy już to zrozumieli i zmienili politykę swojej firmy na bardziej przyjazną, nie narzekają na brak wspaniałych kandydatów w każdej rekrutacji, jaka przeprowadzają. W takich nowoczesnych i przyjaznych firmach po prostu chce się pracować i chce się im oddać swój czas i energię w zamian za bycie docenionym i właściwie wynagrodzonym. Powoli robi się ich coraz więcej. A im jest więcej dobrych zakładów pracy, do których lgną całe rzesze chętnych, tym gorzej wygląda sytuacja pracodawców, którzy nie chcą lub nie mogą zmienić nic w swoim systemie, albo po prostu nie dotarło jeszcze do nich, że zmiany są konieczne. Wtedy zaczynają sprawdzać, gdzie szukać pracowników z Ukrainy https://apsprofit.pl/biuro-posrednictwa-pracy-dla-ukraincow/, którzy według stereotypów pokutujących u nas od dawna powinni przyjąć każdą pracę i nie chcieć za nią dużych pieniędzy.

Gdzie szukać pracowników z Ukrainy?

Tymczasem nie jest już tak jak dawniej. Ludzie są świadomi swojej wartości i coraz śmielej zaczynają narzucać swoje warunki. Jeśli potencjalny pracodawca ich nie spełni, jego strata – dobry pracownik z wiedzą i kwalifikacjami znajdzie sobie stanowisko, które go usatysfakcjonuje, a nieporadny na zmieniającym się rynku właściciel firmy zostanie bez pracownika. Ewentualnie zatrudni kogoś, kto niezbyt się nadaje na dane stanowisko, tylko dlatego, że nie ma wysokich wymagań co do zapłaty. Mówiąc dosadnie, podcinają gałąź na której siedzą. Ale to tylko przykład. Jedni szybciej dostosowują się do nowych warunków, inni wolniej, a jeszcze inni nie są skłonni tego robić i niestety przegrywają walkę o przetrwanie na rynku. Czym jest bowiem działalność firmy bez jej pracowników. Niektórym ludziom głównie zależy na grupie, jaką są pracownicy z Ukrainy. Jak zatrudnić taką osobę, pytają siebie po cichu pracodawcy. Myślą, że to jest coś skomplikowanego i nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić. Na szczęście przepisy trochę się dopasowały do potrzeb ludzi w ostatnich latach, dzięki czemu legalne zatrudnienie Ukraińca nie jest już takim problemem jak kiedyś. Co więcej, ostatnio można nawet dać pracę komuś, kto przyjechał do Polski bez niezbędnej niegdyś wizy pracowniczej. Dziś wiza nadal jest potrzebna i pomocna, ale jej brak nie jest przeszkodą nie do pokonania, jeśli się chce dać pracę bratu zza wschodniej granicy. Przepisy pozwalają na zatrudnienie kogoś takiego. Wystarczy zgłosić się do odpowiedniego urzędu i podpisać jakiś dokument albo kilka – i gotowe. To innowacyjne udogodnienie szybko zaczęło przynosić pozytywne skutki. Co roku przyjeżdżają do nas coraz to nowi pracownicy z Ukrainy bez wizy i świetnie sobie radzą. A pracodawcy oczywiście na tym korzystają, bo mają dostęp do grupy osób zmotywowanych i chętnych do pracy, które często są dobrze wykwalifikowane i oddane nowej firmie.

Jakie korzyści po zatrudnieniu Ukraińców?

Zatrudnianie Ukraińców jest korzystne dla obu stron, jednak gdzie znaleźć takiego pracownika? Jechanie na Ukrainę i rozwieszanie ogłoszeń na przystankach autobusowych to niezbyt dobry pomysł o słabym uzasadnieniu ekonomicznym i logicznym. Istnieją miejsca, w których skupia się dane o wielu potencjalnych kandydatach na różne stanowiska. Tymi miejscami są agencje pracy. To wielkie bazy danych, z których można wyciągnąć praktycznie kogo się wymarzy. Podaje się interesujące nas umiejętności, wykształcenie i kwalifikacje i czekamy, aż pracownik agencji znajdzie kogoś pasującego do wymagań. W takich agencjach są dane kandydatów każdej narodowości, ale są też firmy, które zrzeszają wyłącznie chętnych do pracy z zagranicy. A jeszcze inne rekrutują tylko dla zagranicznych firm i pracownicy z Ukrainy czy z Polski jadą na kontrakty na Zachód. Dorabiają się tam majątków i wracają radośnie do ojczyzny, gdzie mogą za te pieniądze kupić więcej niż na Zachodzie, bo tu jest jednak taniej niż tam. Ale też tu się mniej zarabia. Nie ma tak, że gdzieś jest lepiej niż gdzie indziej. Po prostu trzeba jakoś sobie radzić, a jeśli człowiek jest zaradny i pracowity, to zawsze mu się uda osiągnąć sukces. Chyba że ma wyjątkowego pecha i mu się nie uda, takie sytuacje też się zdarzają. Niemniej jednak ogólna reguła jest taka, że jak się robi, to się zarobi. Wyjątki od reguł zawsze się zdarzają.

Aps Profit Polska sp. Z o.O.
ul. Emilii Plater 14B/U1
71-635 Szczecin
+48 91 462 43 12
www.apsprofit.pl