Wynajem oraz handel mieszkaniami w Warszawie

Wynajem oraz handel mieszkaniami w Warszawie

Wynajem oraz handel mieszkaniami w Warszawie. Rynek nieruchomości jest na tyle skomplikowany, że aby na nim sprawnie funkcjonować, trzeba mieć sporo wiedzy teoretycznej oraz doświadczenia. Dlatego też wiele osób zleca zarządzanie nieruchomościami w Warszawie oraz innych, dużych miastach firmom, które się w tym specjalizują. Aktualnie można łatwo znaleźć agencje, które w swojej ofercie mają kompleksową obsługę nieruchomości mieszkalnych, jak również komercyjnych.

Opłacalność inwestycji w nieruchomość mieszkalną lub komercyjną

Lata dziewięćdziesiąte przyniosły rozkwit rynku deweloperskiego. Pojawiło się na nim wiele ofert sprzedaży lokali mieszkalnych oraz komercyjnych. Miało to związek z bardzo dynamicznym rozkwitem gospodarczym, który zaowocował znacznym wzrostem zamożności Polaków. W tym czasie wiele osób zdążyło zainwestować w jakąś nieruchomość na własny użytek lub typowo inwestycyjnie, pod wynajem. Równie duża część społeczeństwa zastanawia się aktualnie nad kupnem własnego mieszkania. Dobrą koniunkturę napędza dodatkowo dobra sytuacja na rynkach finansowych oraz wskaźniki gospodarcze, których pokłosiem są bardzo niskie stopy procentowe. To sprawia, że podaż pieniądza na rynku jest bardzo duża, a dostępność kredytów mieszkaniowych jest wysoka. Chcąc zainwestować w nieruchomość, trzeba jednak liczyć się z tym, że wiąże się to koniecznością poradzenia sobie z wieloma bieżącymi kwestiami. Dochód pasywny, jak to określają inwestorzy, nie zawsze jest tak łatwy do uzyskania. Po stronie właściciela leży pełna obsługa prawna całej transakcji kupna, skonstruowania oraz podpisania umów z ewentualnymi najemcami oraz egzekwowanie bieżących opłat. Warto wspomnieć, ze w przypadku, gdy nieruchomość leży na terenie spółdzielni mieszkaniowej, lub po prostu z tytułu jej posiadania należy ponosić dodatkowe opłaty, takie jak czynsz, odpowiada za nie właściciel mieszkania, a nie najemca. Nie sposób nie zauważyć również, że z eksploatacją mieszkania wiążą się pewne obowiązki związane z ewentualnymi usterkami i naprawami. To wszystko może okazać się bardzo czasochłonne i kłopotliwe, zwłaszcza dla osób, które nie mają w tym względzie dużego doświadczenia. Będąc nadal zdecydowanym na zakup mieszkania, warto rozejrzeć się za firmą zajmującą się zarządzaniem nieruchomościami w Warszawie. Takie firmy znajdują się także w innych, dużych miastach. Biorąc pod uwagę, że nieruchomości przynoszą relatywnie wysokie dochody, zarządzanie zewnętrznej firmy jest często po prostu opłacalne.

Zobacz także:

Zawiłości prawne w branży nieruchomości

Pierwszymi barierami, na które wpadną młodzi inwestorzy, są problemy z formalnościami związanymi z zakupem mieszkania. Tak duże inwestycje często finansowane są na kredyt, co przysparza dodatkowych problemów. Idąc do banku, trzeba liczyć się z tym, że bank będzie oczekiwał, aby jego potencjalny klient rozliczył się ze wszystkich swoich dochodów, celem ustalenia zdolności kredytowej. Jeśli to nastąpi, bank będzie mógł udzielić kredytu. Od tego momentu nie będzie już odwrotu, gdyż raty kredytu będzie spłacać co miesiąc. Dlatego bardzo ważne jest, aby jeśli jest to konieczne znaleźć firmę do zarządzania nieruchomościami w Warszawie, która zapewni najemców oraz obsługę najemcy na takim poziomie, aby wynajmował on mieszkanie jak najdłużej. Każdy zastój w wynajmowaniu mieszkania oznacza, że będzie trzeba spłacać ratę kredytu, nie otrzymując żadnych korzyści za posiadane mieszkanie. To może dramatycznie obniżyć rentowność inwestycji. Takie firmy, są również w stanie wyselekcjonować najemców oraz skonstruować odpowiednie umowy, które będą korzystne dla właściciela mieszkania. W dłuższej perspektywie jest to niezwykle ważne, gdyż w tej branży bardzo często zdarza się, że najemcy nie chcą regularnie płacić za mieszkanie lub użytkują je niezgodnie z ustaleniami w umowie, co może powodować na przykład szkody wyrządzone na mieniu. Taka sytuacja również spowoduje spore obniżenie rentowności inwestycji, jeśli nie będzie to odpowiednio prawnie zabezpieczone.

Agencje do zarządzania nieruchomościami w Warszawie

Decydując się na zatrudnienie agencji do zarządzania nieruchomością w Warszawie, można uzyskać wiele korzyści. Będzie to przede wszystkim oszczędność czasu, którą trzeba by poświęcić na przygotowywanie oferty dla potencjalnych najemców oraz dystrybuowanie ich w portalach ogłoszeniowych. Bardzo dużo czasu zajmuje także odpowiadanie na liczne pytania, które pojawiają się tym bardziej, jeśli pisaniem ogłoszeń zajmują się amatorzy, którzy preparują nieprecyzyjne oferty. Praktyka pokazuje, że dysponując kilkoma nieruchomościami pod wynajem, trzeba się liczyć z tym, że w najgorszym przypadku będzie trzeba im poświęcić czas zbliżony do połowy standardowego etatu. Jest to bardzo dużo, zwłaszcza jeśli mówimy o dochodzie pasywnym. Taka sytuacja sprawia, że czasem warto zastanowić się, czy nie opłaca się bardziej zapłacić profesjonalnej firmie uczciwej marży za zajęcie się nieruchomością. Trzeba tylko rzetelnie podejść do wyboru odpowiedniej agencji i postarać się o podpisanie korzystnej dla siebie umowy.