Jak wybrać komputery do firmy?

Jak wybrać komputery do firmy? Komputer jest niezbędnym urządzeniem praktycznie w każdej firmie, bez względu na rodzaj wykonywanej działalności. Należy koniecznie zaznaczyć, że zupełnie inny komputer sprawdzi się w biurze projektowym, a inny na magazynie sklepu czy kancelarii notarialnej. Nadrzędną kwestią będzie zatem właściwe dopasowanie przez firmę urządzenia do specyfiki prowadzonej działalności.

Warto zdecydować się na laptop czy komputer stacjonarny do firmy?

Przedsiębiorcy bardzo często zastanawiają się czy lepszym rozwiązaniem będą stacjonarne komputery do firmy czy laptopy. Warto wiedzieć, że bardzo duża liczba firm podejmuje decyzję o zakupie do swojej firmy laptopów nie tylko ze względu na mobilność, ale również fakt, że zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Swoich zwolenników mają również stacjonarne komputery do firmy. Rekomendowane jest przed podjęciem ostatecznej decyzji porównać mocne strony, a także cechy zarówno pierwszego, jak i drugiego rozwiązania. 

Laptopy rekomendowane są przedsiębiorstwom, którym komputer będzie służył do drobnych prac. Doskonałym przykładem może być publikowanie postów w social-mediach czy wystawianie faktur. Stacjonarne komputery do firmy zdecydowanie bardziej egzamin zdadzą w przedsiębiorstwach, w których wymagana jest wielogodzinna praca. Z kolei przedsiębiorstwa, w których wykonywana jest nie tylko praca w terenie, ale również stacjonarna, powinny rozważyć zakupienie oba rodzaje urządzeń. 

Warto kupić nowe komputery dla firmy czy używane?

Nie wszyscy przedsiębiorcy mają świadomość, że mogą korzystać z różnych form finansowania, a także kilku opcji doboru sprzętu pod kątem jego historii. 

– nowe komputery do firmy są zdecydowanie najdroższe. Ponadto w zdecydowanej większości przypadków będą oferowały klientom największe możliwości jeżeli chodzi o kompatybilność czy moc obliczeniową. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie zawsze będą potrzebne, a bardzo wysoka cena będzie stwarzała konieczność uwzględnienia przez firmę znacznie wyższych kosztów. 

– używane komputery do firmy – są to komputery kupowane tylko i wyłącznie od zaufanych dostawców, czyli musiały wcześniej przejść wszystkie podstawowe prace konserwacyjne. Warto pamiętać, że będą miały wymienione zużyte elementy. Mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak trzeba pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków klient nie będzie miał pewności co do jakości takiego sprzętu przede wszystkim ze względu na brak możliwości wglądu w historię serwisową. 

– poleasingowe komputery do firmy – są to szczególne przypadki jeżeli chodzi o komputery używane, ponieważ nie będą miały omówionych wcześniej wad. Posiadają jednak bardzo udokumentowaną historię napraw. Klient może również liczyć na to, że przed sprzedażą urządzenia przejdą przynajmniej podstawowe zabiegi konserwacyjne, do których należy zaliczyć m.in. wymianę past termoprzewodzących, czyszczenie czy zaawansowany przegląd. Ponadto bardzo silnym argumentem, który będzie przemawiał za zakupem poleasingowego komputera będzie fakt, że zdecydowana większość tego rodzaju produktów jest sprzedawana tylko i wyłącznie przez najbardziej wyspecjalizowane firmy. Tego rodzaju zakup zdecydowanie prościej będzie zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności. 

Jak wybrać komputer firmowy? Na co koniecznie należy zwrócić uwagę?

Warto również mieć świadomość, że dobranie funkcjonalnego komputera będzie tak samo skomplikowane, co osobistego. Rekomendowane będzie zatem uwzględnienie nie tylko i wyłącznie obecnych potrzeb, ale również biznesowych planów na przyszłość. Doskonałym przykładem może być fakt, że przedsiębiorstwo planuje w ciągu kilku miesięcy dokonać zakupu licencji zaawansowanego oprogramowania. Ponadto, by zorientować się, które komputery będą najbardziej właściwe do planowanego zastosowania, rekomendowane jest zwrócenie szczególnej uwagi na następujące kwestie:

– procesor – jest to jeden z bardziej istotnych elementów praktycznie każdego komputera. Warto wiedzieć, że w przypadku komputera przeznaczonego do prac biurowych w zupełności powinna wystarczyć jedna jednostka dwurdzeniowa. Do zaawansowanych działań rekomendowane będzie jednak wybranie procesora o czterech rdzeniach. Trzeba także zwrócić uwagę na bardzo wysoki poziom maksymalnego taktowania cy liczbę obsługiwanych wątków.

– dysk twardy – w przypadku, gdy komputer będzie wykorzystywany przede wszystkim do pracy z dokumentami tekstowymi wielkość dysku może być niewielka. W praktyce oznacza to posiadanie dysku o pojemności około 240GB. Z kolei dla innych rodzajów działalności zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybranie dysku o pojemności 512GB lub 1 TB. Należy także przemyśleć ewentualną kwestię dokupienia także dysku SSD. 

– karta graficzna – przedsiębiorstwo może zdecydować się na zakup zintegrowanej karty graficznej. W przypadku, gdy komputer ma być wykorzystywany przede wszystkim do wystawiania dokumentów. Z kolei do projektowania i multimediów konieczna jest odrębna karta graficzna charakteryzująca się dobrymi parametrami i własnej pamięci przynajmniej na poziomie 1 lub 2 GB. 

– pamięć RAM – komputery dla firmy mogą być wyposażone w 2 albo 4 GB pamięci RAM. Rekomendowane jest jednak zdecydowanie się na wyższą wartość np. 8 GB.