Co skupuje lombard?

Co skupuje lombard?

Lombardy cieszą się w Polsce dość dużą popularnością. Niektórzy krytyce oczywiście podkreślają, że zastawianie przedmiotów w lombardzie jest wyjątkowo niekorzystne. Są jednak i tacy ludzie, dla których możliwość zastawienia cennych przedmiotów w lombardzie jest jedynym interesującym sposobem na uzyskanie sporego zastrzyku gotówki. Sprawdzamy, czym charakteryzuje się działanie lombardów w Polsce. Co skupuje lombard? Na to oraz wiele innych istotnych pytań udzielamy odpowiedzi poniżej. Zapraszamy do lektury. 

Lombard – najważniejsze informacje 

Lombard oznacza prywatną instytucję, która oferuje swoim klientom tzw. pożyczki pod zastaw. Nazwa lombard ma swoje korzenie we Włoszech, chodzi o włoskie lombardy. Byli to bankierzy, którzy udzielali pożyczek w Europie Zachodniej w średniowieczu. Zastaw oznacza ograniczone prawo rzeczowe, które ustanawia się na rzecz wierzyciela w celu zabezpieczenia terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania. Dokładnie tak działają lombardy oraz udzielane tam pożyczki pod zastaw. Pożyczka jest zabezpieczona określonym dobrem. To, co skupuje lombard, zależy przede wszystkim od jego właściciela. Zazwyczaj są to cenne przedmioty ruchome. Warto wiedzieć, że lombardy od wielu lat cieszą się sporą popularnością na rynku pożyczkowym na całym świecie. Dla kogo są one dobrym rozwiązaniem? Dla wszystkich tych, którzy nie posiadają odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej oraz historii kredytowej, przez co nie mają żadnych szans na uzyskanie tradycyjnego kredytu gotówkowego czy pożyczki w banku.

Sprawdź także:

Co skupuje lombard? 

Lombard to nie jest miejsce skupowania rzeczy. Jest to miejsce, w którym możemy uzyskać finansowanie pod zastaw. Mówiąc prościej: w lombardzie nie da się zwyczajnie sprzedać jakiejś cennej rzeczy. Możliwy jest jej zastaw. W ten sposób właśnie zaciągamy pożyczkę na dokładnie określonych warunkach.
Co wyróżnia pożyczkę w lombardzie? Jest to zobowiązanie krótkoterminowe. Czas trwania lombardowej pożyczki wynosi około 30 dni. Taką pożyczkę zabezpiecza się zastawem, czyli ograniczonym prawem rzeczowym ustanowionym na rzecz wierzyciela. Wierzycielem jest pożyczkodawca, czyli dany lombard. Przedmiot zastawu to rzecz ruchoma. Może być nim np. smartfon, tablet, zegarek, komputer, zegarek, cenna biżuteria itd. Katalog przedmiotów, które można zastawić w lombardzie, jest naprawdę bardzo zróżnicowany. 

Co można zastawić w lombardzie – lista przykładów 

W lombardzie można zastawić wszystko, co ma jakąkolwiek wartość, którą da się oszacować. Właściciel lombardu może nam udzielić pożyczki w zamian za zastawienie biżuterii, zegarka, elektroniki, aparatu fotograficznego, obrazu, antyku, dzieła sztuki, zabytkowych monet, akcji, obligacji, papierów wartościowych, roweru, samochodu, skuteru. Lista ta tak naprawdę nie ma końca. W praktyce możliwe jest zastawienie w lombardzie prawie każdego przedmiotu mającego jakąkolwiek wartość materialną. Najważniejsze jest to, aby właściciel lombardu wyraził na to zgodę. Nie będzie problemu z zastawieniem smartfona, komputera czy samochodu. Są również i takie lombardy, które wobec swoich klientów określają konkretne wymagania. Nie przyjmują na przykład zarysowanego sprzętu, ponieważ preferują rzeczy w dobrym stanie. Każdy lombard ma nieco inne wymogi, dlatego warto mieć tę kwestię na uwadze. 

Czy warto zastawić przedmioty w lombardzie? 

Niektórzy uważają, że pożyczki pod zastaw w lombardzie są niezwykle drogie oraz bardzo niekorzystne dla pożyczkobiorców. Mimo tego, sporo osób biorąc pod uwagę wszystkie wady, i tak decyduje się na oddanie pod zastaw posiadanych przez siebie przedmiotów oraz podpisują stosowną umowę pożyczki w wybranym przez siebie lombardzie. Mimo tego, iż pożyczka w lombardzie nie należy do tanich, to jednak ma naprawdę sporo zalet. Pożyczki w lombardzie są udzielane praktycznie od ręki. Wystarczy, że mamy ze sobą ważny dokument tożsamości. Potencjalny pożyczkobiorca nie musi także posiadać ani dobrej zdolności kredytowej ani historii kredytowej. Właścicielom lombardów tak naprawdę nie zależy na tym, aby konsumenci spłacali swoje pożyczki w odpowiednim terminie określonym w umowie. Przejęcie zastawionego przedmiotu jest dla nich na rękę. Wobec tych klientów lombardów, którzy nie spłacą pożyczki w terminie, nie są wyciągane żadne konsekwencje. Klienta nie czeka zatem procedura windykacyjna czy egzekucja komornicza. Klient nie zostanie także wpisany do listy dłużników. Jedyną konsekwencją jest przepadnięcie zastawu, czyli tego cennego przedmiotu, który zdecydowaliśmy się zastawić. Z drugiej jednak strony należy wspomnieć o tym, iż pożyczki w lombardzie nie należą do tanich. Wysokie oprocentowanie to nie wszystko. Klient zaciągający pożyczkę lombardową musi także opłacić wiele innych dodatkowych kosztów. Dodatkowo, takie pożyczki cechuje dość krótki okres spłaty, który wynosi zaledwie… 30 dni. Jeśli należność nie zostanie uregulowana w odpowiednim terminie, właścicielem zastawu stanie się lombard. Dla klienta, który ma miesiąc na spłatę długu, jest to dosyć duże ryzyko.