Na co zwracać uwagę przy zakupie telewizora? Telewizor stanowi dla większości ludzi domowe centrum rozrywkowe. Możemy na nim oglądać nie tylko telewizję, ale także seriale, filmy z internetu czy grać na konsoli. Przy telewizji relaksujemy się zwłaszcza wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na rynku przeważają urządzenia z ekranami LCD i OLED, które wyświetlają obraz w rozdzielczości Full HD lub 4K Ultra HD, niektóre modele posiadają systemy Smart TV. W trakcie zakupu nowoczesnego telewizora w sklepie z RTV należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Każde urządzenie ma bowiem inną specyfikację.
Jaki rodzaj wyświetlacza wybrać?
Najważniejszą rzeczą jest to, aby telewizor gwarantował jak najwyższą jakość generowane na wyświetlaczu obrazu. Istotnymi parametrami są przede wszystkim luminancja, głębia kolorów czy kąt widzenia. To właśnie te czynniki będą wpływały na to, czy dzięki urządzeniu jesteśmy w stanie cieszyć się ze spędzonego przed ekranem czasem.
Wyróżnić możemy:
1. Telewizory LCD
Technologia ta wykorzystuje lampy CCFL, oświetlające piksele. Światło przedostaje się przez filtry, czyli polaryzatory, po czym dociera na ciekły kryształ, wówczas uzyskuje się właściwy efekt kolorystyczny. Do zalet tych urządzeń zaliczamy niski pobór energii, dobrą jakość obrazu oraz niska cena telewizorów LCD. Urządzenia te należy do jednych z najtańszych dostępnych na rynku.
2. Telewizory LED
To udoskonalona wersja klasycznych wyświetlaczy LCD. Nie wykorzystują dodatkowego oświetlenia, gdyż diody LED samodzielnie emitują światło. Telewizory te charakteryzują się wysoką jakością obrazu i dobrze odwzorowanymi kolorami. Wyświetlacze LED spotkamy w wersji Edge LED oraz Full LED.
3. Telewizory OLED
Urządzenia najbardziej rozwinięte, jeśli chodzi o kwestie techniczne, wśród pozostałych rodzajów telewizorów. Do ich produkcji używa się diod organicznych generujących piksele. Diody świecą w sposób niezależny od siebie, więc urządzenia te oferują idealną czerń i wysoką jakość kolorów. Jednakże wadą tych urządzeń jest ich wysoka cena. Zakup niektórych modeli to wydatek rzędu minimum kilkunastu tysięcy złotych. Z tego względu cieszą się one mniejszą popularnością niż modele z technologią LED czy LCD.
Jaką wybrać rozdzielczość urządzenie UHD czy Full HD?
Ultra HD jest formatem często nazywanym jako 4K, wynosi 3840 × 2160 px. Wyświetlany na urządzeniu obraz składa się z pionowych i poziomych linii pikseli. W formacie UHD w poziomie na jedną linię przypada 3840 px, natomiast na jedną linię w pionie przypada 2160 px. Jest to więc we wszystkich płaszczyznach więcej aniżeli w Full HD. Właśni taki standart najczęściej spotkamy w nowych grach oraz filmach. Przeważnie kamery nagrywają obraz właśnie w tej rozdzielczości, z tego względu filmiki na YouTube możemy oglądać w UHD. Jeżeli zależy nam, aby wybrany telewizor służył nam przez wiele lat, warto wówczas zdecydować się na urządzenie w 4K. Taki telewizor jest w stanie zapewnić jak najlepsze doznania w trakcie oglądania filmów czy seriali albo grania w gry. Urządzenie idealnie pasuje także do mniejszych pomieszczeń, gdyż w trakcie oglądania nie trzeba siedzieć od niego zbytnio oddalonym.
Full HD jest formatem wynoszącym 1920×1080 px, stosowanym w modelach w średnich cenach. Format Full HD umożliwia oglądanie telewizji w wysokiej jakości obrazu, dobrze sprawdzający się w przypadku oglądania telewizji oraz filmów jednakże jest to minimalna rozdzielczość polecana do grania na konsoli. Sporo kanałów cyfrowych posiada standard Full HD, możemy mieć wykorzystać jak najlepiej wszelkie funkcje urządzenia. Format Full Hd w ciągu kolejnych lat ma zostać zastąpiony przez format Ultra HD.
HD Ready wykorzystywany w prostych urządzeniach, posiadających przekątną do maksymalnie 32 cali. Format 1366×768 px sprawdza się w codziennym oglądaniu programów telewizyjnych.
Jakiej wielkości telewizor kupić?
Jeśli chcemy w sposób optymalny dobrać wielkość telewizora do naszego pomieszczenia, w którym będziemy z niego użytkować, musimy wziąć pod uwagę wielkość pokoju. Duży odbiornik przybliża nieco użytkownika do wrażenia, jakby był w kinie. Jednakże taka opcja nie sprawdza się przy małych pomieszczeniach. Ważne jest przede wszystkim to, z jakiej odległości będziemy oglądać ekran. Urządzenia o przekątnej 32 cale powinny stać w odległości minimum 1,25 metra od siedzenia, natomiast telewizory mające 55 cali muszą być oddalone minimum na dwa metry. Maksymalna odległość pozwalająca na wygodne oglądanie obrazu wynosi dwukrotność minimalnej odległości. Należy mieć na względzie, iż są to podane odległości w przybliżeniu. Nie powinno się kupować zbyt dużego telewizora, zarówno ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych.
Zakrzywiony ekran w telewizorze
Zakrzywiony ekran pozwala osiągnąć niezwykłą jakość wyświetlanego obrazu. Dzięki zakrzywieniu ekranu wszystkie fragmenty obrazu są w takiej samej odległości od naszych oczu. Przez co mamy wrażenie, iż wyświetlane elementy mają tę samą wielkość, w centrum czy na brzegu ekranu. Naukowcy za pomocą swoich badań dostosowali krzywiznę ekranu.
To jaki telewizor kupimy zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji, oraz od tego jakim budżetem dysponujemy.