Magazyny energii

Magazyn energii

Magazyn energii – co to jest? Jak można wywnioskować po samej nazwie, głównym zadaniem magazynów energii jest gromadzenie energii. Wiele osób zastanawia się jednak, czym dokładnie jest to urządzenie, jakie cechy charakterystyczne posiada, a także jakie korzyści ze sobą niesie.

Czym są magazyny energii? Dlaczego magazyny energii są godne uwagi? Dla kogo magazyny energii okażą się strzałem w dziesiątkę? Na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas wyboru magazynu energii? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym są magazyny energii?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek dywagacje w zakresie magazynów energii, w pierwszej kolejności warto zastanowić się, czym one tak właściwie są. Otóż jest to urządzenie cieszące się coraz większą popularnością, którego głównym zadaniem jest gromadzenie prądu. Tego typu sprzęt stał się popularny przede wszystkim dzięki instalacjom fotowoltaicznym. Na dzień dzisiejszy w zdecydowanej większości przypadków energia, która jest produkowana przez instalację PV, zużywana jest na bieżąco. Ewentualna nadwyżka trafia do sieci energetycznej. W sytuacji, kiedy instalacja nie jest w stanie produkować energii, przykładowo nocą, wówczas możliwe jest odebranie wcześniejszej nadwyżki, która została wyprodukowana przez nasze urządzenia. Za to, że nasza energia jest przechowywana, zakłady energetyczne pobierają z reguły od 20% do 30% nadwyżki, w zależności od umowy. Warto mieć jednak świadomość tego, że dzięki magazynom energii jesteśmy w stanie uniknąć takiej sytuacji. Okazuje się bowiem, że energia wyprodukowana przez innowacyjną instalację fotowoltaiczną trafia do akumulatorów i przechowuje się ją jako substancję chemiczną. W sytuacji, gdy chcemy wykorzystać nadprodukcję, to jest ona ponownie przekształcana w energię elektryczną.

Dlaczego magazyny energii są godne uwagi?

Wiemy już, czym są magazyny energii. Warto teraz uzyskać nieco więcej informacji na temat tego, jakie zalety niesie ze sobą takie rozwiązanie. Przede wszystkim poprzez gromadzenie energii we własnym magazynie nie ma konieczności oddawania części nadprodukcji energetycznym zakładom. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Otóż zaoszczędzimy wartości rzędu 20% lub 30%, w zależności od tego, w jaką moc instalacji posiadamy. W przypadku wartości poniżej 10 kWp musimy liczyć się z 20%, natomiast powyżej 10 kWp- z 30%. Warto w tym miejscu mieć świadomość tego, że magazyny energii umożliwiają również uniezależnienie się energetyczne. Mamy dostęp do energii elektrycznej nawet wtedy, gdy nie ma go w sieci. W praktyce nie musimy obawiać się ewentualnych przerw w dostawie prądu. Co więcej, z prądu możemy korzystać nawet tam, gdzie nie ma dostępu do sieci, czyli przykładowo w domku letniskowym- jest to z pewnością ogromnym udogodnieniem.,

Dla kogo magazyny energii okażą się strzałem w dziesiątkę?

Magazyn energiiNie bez powodu magazyny energii cieszą się tak dużą popularnością. Jest to jedno z tych rozwiązań, które doskonale sprawdzi się w wielu różnorodnych przypadkach. Eksperci twierdzą, że rozwój Odnawialnych Źródeł Energii nie jest możliwy, gdy nie mówimy o technologiach bezpośrednio związanych z magazynowaniem energii. Nad takim rozwiązaniem z pewnością warto zastanowić się w domu. Dodając do nich funkcje magazynowania możemy przechowywać nadwyżki produkcji, a także zużywać ich, kiedy panele fotowoltaiczne jej nie produkują. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że przeciętne gospodarstwo domowe jest w stanie uzyskać wystarczalność energetyczną rzędu 90%. Pamiętajmy o tym, że magazyny energii są również zalecane dla różnorodnych gospodarstw rolnych. W ten sposób rolnicy są w stanie mnożyć swoje zyski, pomimo zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną. Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że cena takiego rozwiązania stale wzrasta, to może się okazać, że inwestycja w magazyny energii będą strzałem w dziesiątkę.

Na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas wyboru magazynu energii?

Magazyny energii powinny być odpowiednio dobrane. Każdorazowo należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które w dużym stopniu mogą nam pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji. Kluczowa może okazać się pojemność akumulatora, która jest wyrażona w jednostce kWh. Wskazuje ona, jak dużo energii będziemy w stanie przetrzymywać w akumulatorze, który jest w pełni naładowany. Niemniej ważna jest przestrzeń, jaką poszczególne elementy będą zajmować. Przed zakupem sprawdźmy, gdzie zostaną rozlokowane poszczególne komponenty. Pamiętajmy o gwarancji, która to obejmuje nie tylko ewentualne uszkodzenia materiału, ale również wady produkcyjne. W zależności od tego, na jakiego producenta się zdecydujemy, z reguły wynosi ona około 10 lat. Nie w sposób nie wspomnieć o ilości pełnych cykli. W przypadku ogniw litowo-jonowych jest ich około 10 000, co średnio przypada na okres od 5 do 8 lat. Pamiętajmy również o rodzaju wykorzystanej technologii, o pojemności akumulatora, a także o koncepcji akumulatorów, które są dostępne na rynku.