Porządki w domu — jak najskuteczniej posprzątać piwnicę?

Porządki w domu — jak najskuteczniej posprzątać piwnicę?

Porządki w domu — jak najskuteczniej posprzątać piwnicę? Robienie okresowych porządków w domu, choć najczęściej czasochłonne, ma wiele pozytywnych aspektów. Po wykonanej pracy będzie ona miała pozytywny wpływ na mieszkańców zarówno pod względem psychicznym, jak i zdrowotnym. Regały metalowe do piwnicy, które pojawią się w mieszkaniu, zmienią całkowicie obraz posiadanych rzeczy i sposób przemieszczania się pomiędzy nimi. Czy warto dokonać takiej inwestycji i jak się do niej zabrać?

Zakup regałów metalowych

Porządki w domu — jak najskuteczniej posprzątać piwnicę?

Bardzo ważną kwestią jest kwota inwestycji. Duże markety meblowe bardzo mocno promują zaawansowane systemy przechowywania, ale nie każde z nich będzie pasowało do pomieszczeń piwnicznych. Ładne, zamykane szafki ze schludnymi frontami są raczej domeną przestrzeni dziennych, z których wszyscy domownicy korzystają bardzo aktywnie. Warto je kupić do garderoby, sypialni, na korytarz czy strefę pod schodami. Regały metalowe do piwnicy to konstrukcje o wiele uboższe w materiały wykończeniowe, ale ich prostota jest przy okazji ogromną zaletą. Ma ona wpływ przede wszystkim na cenę końcową produktu, na tyle niewysoką, że na zakup może sobie pozwolić każdy i to bez wyraźnego nadszarpnięcia budżetu.

Regały są dostarczane w paczkach, jako produkty do samodzielnego montażu. Ich poskładanie nie przysparza zbyt wielu problemów, lecz warto zarezerwować sobie na tę czynność dzień lub dwa, w zależności od metrażu posiadanej piwnicy. Otwarta konstrukcja tych mebli to kolejna zaleta, ponieważ układanie rzeczy i późniejszy do nich dostęp będą bardzo proste.

Przed montażem

Zanim dokonany zostanie zakup i regały metalowe do piwnicy całkowicie wypełnią pomieszczenie, należy zadbać o kilka szczegółów. Przede wszystkim warto piwnicę w całości opróżnić, dokonując przy okazji kompleksowego przeglądu posiadanych rzeczy. Bardzo możliwe jest, że część z tych przedmiotów dawno powinna zostać zutylizowana. Często też wśród znajdujących się tam akcesoriów znajdują się takie, które w domu są już nieprzydatne, lecz mają wysoki potencjał sprzedażowy. Są to w głównej mierze różnego rodzaju kolekcje, antyki i elektronika.

Po wyniesieniu wszystkich rzeczy istotnym jest, aby dokonać bardzo dokładnych pomiarów. Szczególnie w ograniczonej przestrzeni każdy centymetr ma bardzo duże znaczenie, dlatego warto do zakupu regałów metalowych do piwnicy się dobrze przygotować. Starannie przygotowany rzut pomieszczenia ze wszystkimi danymi metrycznymi pozwoli na ułatwienie wyboru w markecie budowlanym. Oprócz pomiarów podłogi trzeba zmierzyć także wysokość, aby później nie okazało się, że zakupione sprzęty się nie mieszczą pomiędzy sufitem a podłogą.

Umeblowanie piwnicy

Jeśli inwestor decyduje się na regały metalowe do piwnicy, dobrze jest szczelnie wypełnić nimi całą dostępną przestrzeń. Oznacza to, że oprócz wszystkich drobnych przedmiotów, należy pozbyć się też starych mebli. Są one najczęściej niefunkcjonalne i zabierają sporo miejsca.

Montaż powinien być przeprowadzony w pomieszczeniu docelowym. Najczęściej nie opłaca się składanie regałów na dworze, korytarzu lub w salonie, ponieważ późniejsze ich zniesienie po schodach na dół może nie być możliwe, albo będzie wymagało sporego wysiłku. Tyczy się to szczególnie wersji z półkami metalowymi, które są zdecydowanie cięższe, niż te z płaszczyzną drewnianą.

Podczas kompletowania całości, trzeba zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie półek. Najczęściej składa się je w postaci symetrycznej, gdzie odległości pomiędzy poszczególnymi „piętrami” mebla są takie same. Należy przy tym pamiętać, aby w kolejnych przygotowywanych regałach zastosować takie same parametry. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dokonać montażu niesymetrycznego. Wtedy przed osadzeniem półki dokonuje się pomiarów największych z posiadanych przedmiotów i do nich dopasowuje przestrzeń.

Efekty wykonanej pracy

Po zmontowaniu wszystkich regałów metalowych do piwnicy, można ponownie wnieść do niej przedmioty podlegające magazynowaniu w tym pomieszczeniu. Podczas układania trzeba zachować ład i porządek, odpowiednio układając rzeczy. Ich rozkład powinien być intuicyjny, a dostęp swobodny. Idealnym rozwiązaniem jest, gdy przynajmniej 1/4 przestrzeni pozostanie wolna, z myślą o późniejszym jej zagospodarowaniu nowymi akcesoriami.

Sprzątanie piwnicy w ten sposób to jednorazowo dość duży wydatek w kontekście czasu, lecz niezbyt wygórowana inwestycja finansowa. Jeśli część rzeczy przeznaczonych na sprzedaż znajdzie nowych nabywców, to bardzo często może okazać się, że budżet końcowy zamknie się na plusie. Pozytywne będą również inne skutki takich działań, ponieważ czysta piwnica to przede wszystkim mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju bakterii, insektów, pleśni, a nawet gryzoni. Mniejsza ilość rzeczy w domu dobrze wpływa na samopoczucie domowników, ponieważ szukanie przedmiotów nie zajmuje wiele czasu. Regały metalowe do piwnicy niwelują też efekt przytłoczenia, ponieważ magazynowanie na nich pozwala w schludny sposób na tej samej przestrzeni zmieścić więcej rzeczy. Warto jednak pamiętać, aby przynajmniej raz na rok wracać do robienia porządków, aby wprowadzony ład został utrzymany.