Myjnie bezdotykowe są coraz powszechniejsze w naszym kraju. Jest to bardzo szybki, jednocześnie skuteczny sposób na to, aby pozbyć się zabrudzeń znajdujących się na lakierze. Koszt tego typu usług wbrew pozorom jest dość niski, biorąc pod uwagę, jak wiele zalet tego rozwiązania możemy wyróżnić. Jak działa myjnia bezdotykowa? Co należy wiedzieć o myjni bezdotykowej? Jakie programy znaleźć możemy na myjni bezdotykowej? W jaki sposób optymalnie korzystać z myjni samoobsługowej? Jakie zalety i wady myjni samochodowych możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników..
Myjnia bezdotykowa – co należy o niej wiedzieć?
Nie da się ukryć, że regularne mycie samochodu to bardzo ważna kwestia, o której zapomina wielu kierowców. Usuwając zalegający brud i sól drogową jesteśmy w stanie przywrócić blask lakierowi, na czym zależy nam w sposób szczególny, o ile nie posiadamy lakierowej faktury. Niestety nie możemy umyć samochodu na własnej posesji, o ile nie posiadamy do tego odpowiednich warunków, czyli m.in. kanalizacji. Nawet jeśli mamy taką możliwość, to jest to dość czasochłonne. Dlatego też zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się być myjnia bezdotykowa. Umożliwia ona dokładne mycie samochodu bez kontaktu fizycznego z powierzchnią. Co godne podkreślenia- cały ten proces odbywa się za pośrednictwem strumienia wody, który kierowany jest na powierzchnię danego pojazdu. Myjnie bezdotykowe mają szereg zalet, o których wspominamy w dalszej części artykułu. W praktyce jest to jeden z praktyczniejszych i bardziej przydatnych wynalazków. Jest to nie tylko sposób na to, aby odciążyć kierowców, ale jednocześnie pozwala w dużym stopniu zaoszczędzić czas, którego często nam brakuje.
Zobacz również:
Jakie programy znajdziemy na myjni bezdotykowej?
Myjnia bezdotykowa jest stosunkowo tania, bowiem za niecałe 10 zł jesteśmy w stanie dokładnie umyć nasz pojazd. Skorzystać możemy z kilku programów, które są dla nas dostępne. Pierwszym z nich jest mycie. Podczas jej trawnie nasze auto polewane jest gorącą wodą razem ze specjalnym detergentem. Najczęściej jest to mikroproszek lub pianka- ułatwia to usuwanie brudu i umożliwia jego namoknięcie. Na ten etap warto poświęcić stosunkowo więcej czasu. Najbardziej optymalna odległość lancy od powierzchni oscyluje w granicach około 30 cm od karoserii. Każdorazowo należy zbliżać ją do miejsc, które w sposób szczególny są zabrudzone. Kolejny program to spłukiwanie. Należy zrobić to w sposób dokładny, aby pozbyć się ewentualnych zabrudzeń. Najbardziej optymalna odległość w tym przypadku wynosi około 50 cm. W praktyce na tym etapie mycie samochodu może zostać dokończone, bowiem kolejne dwa programy są dodatkowe. Następnie skusić możemy się na woskowanie. Nie rozpoczynajmy go, jeśli nie spłukaliśmy osadów i wcześniej umieszczonego detergentu. Przez lancę leci gorąca woda z woskiem-polimerem. Ma ona za zadanie zabezpieczyć lakier przez małymi zarysowaniami czy też przed promieniowaniem ultrafiloetowym. Niestety w praktyce efekt nie utrzymuje się zbyt długo i często okazuje się niesatysfakcjonujący. Ostatnim dostępnym programem jest nabłyszczanie. Jest to niemalże obowiązkowe, jeśli zdecydowaliśmy się wcześniej na woskowanie. Z lancy wydobywa się wówczas środek nabłyszczający- razem z zimną wodą. Dzięki temu osuszanie czterokołowca jest mniej problematyczne. W tym przypadku jednak skuteczność także pozostawia wiele do życzenia.
Jak optymalnie korzystać z myjni samoobsługowej?
Jeśli zależy nam na tym, aby dokładnie umyć samochód na myjni bezdotykowej, warto w sposób szczególny skupić się na myciu wstępnym. Niektóre zabrudzenia, które na pierwszy rzut oka wydają się być trudne do usunięcia, możemy usunąć za pośrednictwem ściereczek lub szmatek. Zabrudzenia zwilżą się, dzięki czemu ich ciśnieniowe mycie będzie mniej problematyczne. Dotyczy to zarówno lakierowanych felg, lusterek zewnętrznych, a nawet plastikowych reflektorów. Są to elementy, które najbardziej rzucają się w oczy, dlatego też dbanie o nie jest kwestią niemalże priorytetową. W przypadku, kiedy pojazd jest zabrudzony błotem czy też piaskiem, wówczas niezbędne będzie precyzyjniejsze podejście. Być może ręczne czyszczenie okaże się strzałem w dziesiątkę? Pamiętajmy, że piasek zawiera twarde cząstki, co zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia lakieru.
Zalety i wady myjni samochodowych- jakie warto wyróżnić?
Myjnie bezdotykowe cieszą się dużą popularnością ze względu na szereg zalet tego rozwiązania. Przede wszystkim w trakcie mycia stosowane są tylko i wyłącznie specjalne środki chemiczne, które są łagodne dla naszego lakieru. Dodatkowo mamy do czynienia z myciem trudno dostępnych miejsc nadwozia i podwozia. Ciśnieniowe mycie to gwarancja usunięcia nawet najbardziej uporczywych zanieczyszczeń. Nasze dłonie nie mają kontaktu z powierzchnią lakieru. Niestety w przypadku nierozważnego stosowania myjni bezdotykowej zwiększa się prawdopodobieństwo powiększenia wcześniej powstałych uszkodzeń.