Najpopularniejsze metody wykonywania nadruku na koszulkach

Najpopularniejsze metody wykonywania nadruku na koszulkach

Najpopularniejsze metody wykonywania nadruku na koszulkach: nadruki na koszulkach są idealnym rozwiązaniem dla osób, które pragną wyrażać w ten sposób swoje zainteresowania czy poglądy. W ciągu ostatnich kilkunastu lat metody zadrukowywania uległy zmianom i jest ich znacznie więcej, a także są one udoskonalone. Aby wykonać nadruk na koszulkach należy wybrać metodę. Na jej wybór ma wpływ kilka czynników, takich jak: projekt graficzny, materiał koszulki lub innej odzieży, a także nakład. W niniejszym artykule przedstawiamy najpopularniejsze metody stosowane do nanoszenia nadruków na koszulki. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

Flex lateksowy

Flex lateksowy jest jedną z nowocześniejszych metod znakowania odzieży, a ponadto jest ekologiczny. Polega on na utrwaleniu na materiale za pomocą wysokiej temperatury. Flex lateksowy jest idealny do grafik wielokolorowych nanoszonych na większość materiałów. Wykonywanie nadruków metodą flex lateksowy gwarantuje ich trwałość na około 100 prań. Należy jednak wiedzieć, iż folie wykonane z lateksu są odczuwalne w dotyku i w przypadku większych nadruków mogą być bardzo widoczne, dlatego też ta metoda jest polecana do wykonywania mniejszych nadruków.

Termotransfer

Termotransfer to metoda nadruku inaczej zwana sitodrukiem pośrednim. Tworzy bardzo trwałe oraz elastyczne nadruki na koszulkach. Druk termotransferowy może być bez przeszkód stosowany na różnego rodzaju materiałach, między innymi na bawełnie czy poliestrze. Oprócz farb, wykonując nadruk stosuje się specjalny klej. Nadruki są wykonywane w wysokich temperaturach. Dzięki tej metodzie jest możliwość znakowania w pełnych kolorach, lecz bez opcji wykonania full color. Trwałość nadruku wykonanego tą metodą wynosi około 100 prań – podobnie jak metodą flex lateksowy.

Sublimacja

Sublimacja to metoda nadrukowywania na koszulkach będąca najlepszym rozwiązaniem w przypadku, kiedy chcemy nadrukować zdjęcie i zależy nam na jego dokładnym odwzorowaniu i wysokiej trwałości. Wykonanie nadruku z użyciem tej metody jest możliwe z użyciem specjalnych tuszy, za pomocą których należy wydrukować projekt na specjalnym papierze sublimacyjnym. Warto wspomnieć, iż nadruki wykonane metodą sublimacji nie ścierają się nawet w trakcie prania. W przypadku sublimacji nadruki na koszulkach mogą być wykonywane wyłącznie na tkaninie poliestrowej w jasnym kolorze, ponieważ wtedy będą prezentować się najlepiej.  Na ciemnych materiałach nadruk nie będzie wyglądał korzystnie.

Sitodruk

Nadruki na koszulkach wykonane metodą sitodruk wyglądają atrakcyjnie niezależnie od tego, na jakim materiale zostaną wykonane. Ponadto, sitodruk to metoda dająca gwarancję, że nadruk nie będzie blakną, pękał czy też się ścierał, nawet jeżeli przedmiot będzie często używany. Warto także wspomnieć o tym, iż nadruki wykonane tą metodą są wodoodporne, dlatego ciężko je zniszczyć w trakcie prania. Wykonanie nadruku z użyciem tej metody polega na przeciskaniu specjalnej farby drukarskiej przez wybrany szablon z sitami na koszulkę, a następnie jego utrwalenie za pomocą wysokiej temperatury. Jest to rozwiązanie polecane osobom, którym zależy na zamówieniu wielu koszulek.

Folia flock/flex

Metoda nadruku na koszulkach zwana folią flock i flex jest wykonywana na foliach wycinanych przez ploter. Nadruki z użyciem folii flex są w postaci gładkiej folii o pełnych kolorach. Są obok haftu najtrwalszą metodą wykonywania nadruków. Folia flex może być oprócz tego stosowana na każdy rodzaj materiału, a sam nadruk naniesiony na tkaninę jest całkowicie gładki i idealnie odwzorowuje kolor użytej folii. Dzięki tej technologii możliwe jest wykonywanie nadruków odblaskowych i metalicznych. Folia flock jest natomiast z tak zwanym meszkiem, wyróżnia się zwiększoną trwałością oraz odpornością na promienie słoneczne, a także wielokrotne pranie. Jest przyjemna dla oka i miękka w dotyku. Jest to niezwykle opłacalna metoda nadruku na koszulkach, który jest trwały do nawet 500 prań z zachowaniem zasad prania odzieży z naniesionym na nią nadrukiem.

Druk bezpośredni (DTG)

Metoda znakowania odzieży zwana DTG, z angielskiego “Direct To Garment”, co oznacza “Bezpośrednio na materiał”, jest jedną z najnowocześniejszych metod wykonywania nadruku na koszulkach. Zyskuje ona popularność na całym świecie, ponieważ dzięki niej możliwe jest naniesienie grafiki na dowolny materiał. Nadruk metodą DTG jest wykonywany z użyciem specjalnej drukarki do tkanin zawierających minimum 80-90% bawełny w ich składzie. 

Haft komputerowy

Wykonywanie nadruku na odzieży metodą haftu komputerowego jest wyjątkowe, ponieważ wyróżnia się wśród innych nadruków tym, że nie jest płaski. Do takich nadruków stosuje się nici i są one wykonywane z użyciem urządzenia zwanego hafciarką. Nadruki haftem komputerowym są polecane do grubszych materiałów niż koszulki, takich jak polary czy swetry, do których inne metody nadruku nie mogą zostać użyte. Warto wspomnieć, iż nadruk wykonany haftem komputerowym jest bardzo trwały i nie blaknie. Jest polecany do odzieży, która często jest prana w wysokiej temperaturze.